Ömer Faruk Okuyucu Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Ömer Faruk Okuyucu İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Ömer Faruk Bey Merhabalar…  Sayın OKUYUCU okuyucularımız Adına Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz? Ömer Faruk OKUYUCU Kimdir? Kısaca Kendinizden Bahsedebilir Misiniz?

Kadıköy doğumlu İstanbul aşığı biriyim. Bir üniversitede öğretim görevlisiyim. Yıllarca yine eğitim sektöründe daha genç nesillerle uğraştıktan sonra yaşlandıkça hitap kitlemin de yaşını arttırmaya karar verdim. Küçük, dünya tatlısı bir prensesim var ve bir dolu hedeflerim var… Okumayı, düşünmeyi, münazara yapmayı, gezmeyi, yeni insanlar ve karakterler tanımayı, film izlemeyi, müzikle ilgilenmeyi seviyorum. Kendimce kendime mini eğitimlerle farklı uğraşı alanları açıyorum.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Aslında klasik olacak belki ama henüz ortaokul çağlarında yazdığım 45-50 sayfalık bir roman var. Ama ciddi anlamda 2006 yılında blogger olarak başladım ve akademik kitaplarla birlikte epeydir kendimce ve kendime yazıyorum. Yazmaya beynimden saniyede geçen yüzlerce fikrin yavaşlatılıp somutlaştırdığım düşüncesine kapıldığımda yazmam gerektiğini, sonucu bir yazar olmak olmasa da, soyadıma yaraşır bir şekilde okumam, taşanlarında kâğıda dökülmesi gerektiğini düşündüğümden beri herhangi bir teşvik almadan karar verdim.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Şuan bir internet haber sitesinde köşe yazarlığı yapıyorum ve çok keyif alıyorum. Görüşüp anlaştığım farklı mecralarda iki site daha var henüz düzenli yazmaya başlamadım. Bunun dışında 40’lar Kulübü bünyesinde 3 projede yer aldım. Biri cismani boyuta taşındı diğerleri sırasını bekliyor. Ayrıca 2 kitap projem var kendim için… Olgunlaşmayı ve doyuma ulaşmayı bekliyorlar.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Hepsini aktif bir şekilde kullanıyorum. Çünkü küreselleşmenin etkisiyle okuyucu kitlesiyle artık oralarda buluşuyoruz genel olarak. Benimle birlikte yaşayan ve nefes alan hesaplarım var. Buradan paylaşmakta da herhangi bir sakınca görmüyorum.

Twitter: @ofokuyucu

Instagram: @ofaruk_okuyucu

En Çok Beğendiniz Şairler/Yazarlar Kimlerdir?

Şiir konusunda biraz seçiciyim sanırım. Sezai Karakoç, İsmet Özel, İlhan Berk, Nazım Hikmet, Şükrü Erbaş… Yazar olarak çok seçici değilim ama birkaç isim sayacak olursam Tahsin Yücel, Ahmet Ümit, Hakan Günday, Nietzsche, Ahmet Cemal, Muhammed Bozdağ…

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Çok zor bir soru. Hemen hemen her kitap beni farklı bölümlerinde etkiler. Gerek kurgusu, gerekse üslubu etkiler. Onun için bu soruya net bir cevap vermek diğer okuduğum kitaplara haksızlık olur diye düşünüyorum.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

Kulübümüzle çıkardığımız kitabın dışında akademik anlamda 3 kitap var. Bunun dışında editörlüğünü yaptığım 2 kitap da basıldı.

Sizce Şiir ve Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şiir yazmayı pek beceremem. Çünkü şiirin duygusu bambaşka… Birkaç şiir denemem oldu, duygu yüklüler benim için ama okuyucuya o duyguyu geçiremem düşüncesiyle hiç kimseyle paylaşmadım. Yani şiir yazarken duygunun karşıya geçirilmesi konusunda hassas davranmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Kitap yazarken bu daha rahat çünkü açıklama yapmak için pek bir sınırımız yok. Çok uzun yazılar veya olayların uzatılması bazen sıkıcı gelebiliyor fakat en azından muğlâk bırakmamış oluyoruz. Bir de yazarken içimizden geldiği gibi yazmak konusunda bazen anlaşılamama kaygısından frenliyoruz. Hazzetmediğim bir durum bu. Bazen dilimin ağır olduğu konusunda eleştiriliyorum fakat okuyucularımın da biraz araştırmacı olmalarını beklemek çok büyük bir beklenti değildir umarım.

Ne Türde Kitaplar Yazıyorsunuz?

Sosyolojik, psikolojik, siyasi ve güncel yazılar yazmak hoşuma gidiyor. Hoşuma giden tarzlarla okuyucu karşısına çıkmak daha mantıklı geliyor.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Hayranlarım demeyelim de fikir dünyamın misafirleri diyelim onlara… Sosyal medya üzerinden veya mail adresi üzerinde fikirlerimi sorgulamaktan çekinmesinler. Olumlu olumsuz tüm görüşlere açığım bunu bilsinler yeter. Tabii ki takip etmeyi de ihmal etmesinler.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?omer faruk okuyucu roportaj

Okumak kendi dünyamızı renklendirmek için girdiğimiz bir mağazadır. O mağazayı alıcı gözle gezmelerini, her şeye alıcı gözle bakıp sadece beğendiklerini almamız gerekiyor. Her şeyi almamamız gerektiği gibi, hiç bir şey almadan çıkmak da mantıksız. Ama tabii her şeyden önce mağazaya girmek lazım…  Okuyalım…

Bu röportaj için teşekkür ederim. Görüşmek dileğimle…

Bu güzel röportaj için Ömer Faruk Okuyucu’ya bizler teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.