Ömer Baybars Tek Kimdir Sözleri

Türkiye’de İlk Kez Yazılan ‘’Süpermarketlerin Türkiye’ye Transferi’’ Tezi İle İktisadi ve Ticari Bilimler Doktoru Unvanını Alan Prof. Dr. Ömer Baybars Tek’in Hayatı, Söylediği Sözler.

Prof. Dr. Ömer Baybars Tek Kimdir?

Ömer Baybars Tek 1945 yılında İstanbul’da doğdu. Ömer Baybars Tek İlkokulu Bağlarbaşı İstanbul 48.İlk Öğretim Okulu’ndan ortaokulu Üsküdar/Bağlarbaşı Fıstıkağacı Ortaokulu’nda, liseyi İzmit Lisesi’nde okudu.

Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi’nden aldı. Ömer Baybars Tek 1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasa Bilgiler Fakültesi Maliye İktisat Bölümü’nden mezun olarak üniversiteyi bitirdi. 1968-1969 yılları arasında Maliye Bakanlığı Bütçe ve Malî Kontrol Genel Müdürlüğü personeli olarak görev yaptı.

Ömer Baybars Tek, 1969 yılında AID bursunu kazanarak ABD Michigan State Üniversitesi’ne gitti.

Ömer Baybars Tek, 1975 yılında Türkiye’de ilk kez yazılan ‘’Süpermarketlerin Türkiye’ye Transferi’’ tezi ile İktisadi ve Ticari Bilimler Doktoru unvanını elde etti.

Pazarlama ilkeleri, pazarlama yönetimi, ambalajlama yönetimi, tüketici davranışları, gıda maddeleri, pazarlama teknikleri gibi pazarlaması ile ilgili hakkında bilgi birikimi ile Ömer Baybars Tek’in en güzel sözlerini, ilham veren, tavsiye niteliğindeki sözlerini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Prof. Dr. Ömer Baybars Tek’in sözleri:

Pazarlama gerçekçiliğin öğretmenidir.

Pazarlama, müşteri odaklı olduğu için aşka insanlara karşı duyarlı olmayı öğreten bir öğretmendir.

Pazarlama insanları mutlu ederek mutlu olma bilim ve sanatıdır.

Pazarlama iyi insan olmanın bilimidir.

İnsan bir işi severek yaparsa hayatında hiç çalışmamış gibi olur.

Pazarlama söz vermek ve sözünü tutmak sanatıdır.

Pazarlama kültür aşılayıcısıdır.

Türkiye’de en büyük yanılgı, birçok kişinin ticaret ya da pazarlama denilen şeyi, sadece para karşılığında mal alışverişi olarak görmesinden ve de ticareti de, kör değneğini bellemiş gibi, bilinen, alışılmış ve çoğu yanlış paradigmalarla yürütmekte ısrar etmekten kaynaklanmaktadır. Bu nedenledir ki Türk edebiyatında, romanlarımızda ve Türkçe sözlüklerde vb ‘’ticaret’’, ’’işletmecilik’’ ‘’yönetim’’ ve ‘’pazarlama’’ya ilişkin bir şey göremezsiniz.

omer-baybars-tek-sozleri

Pazarlama hayatla, birbirinin ayağına basmadan, dans etme sanatıdır.

Pazarlama, insanlara birbirini taciz etmeden paylaşmayı öğreten bir bilim dalıdır.

Eğer pazarlama alışveriş ise, hayat her an milyarlarca alışverişten ibaretse, temel sorun bu alışverişlerin tüm tarafların bugünkü ve gelecekteki çıkarlarına uygun cereyan etmesidir. Bunun da temel şartlarından biri ‘’herkesin herkesi genel olarak hem fiili ya da potansiyel satıcı ve hem de müşteri ‘’ olarak kabul etmesinden geçer. Ama yolunacak kaz anlamında değil, varoluşlarına ve istek ve gereksinimlerine saygı duyulacak müşteri anlamında.

1.71/5 (7)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.