Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm-Robert Dimery

Dünya Müziğine Yön Veren Albümlerin Yer Aldığı Müzik Kılavuzu, Başvuru Kitabı Olan Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm Kitabı.

Yaklaşık 100 eleştirmen tarafından hazırlanan listedeki müzikler müzik dünyasına yön veren albümlerden oluşuyor. 1950’lerden başlayıp 2000’lere kadar geliyor.

Robert Dimery tarafından ilk kez 2005 yılında yayımlanmıştır. Devamlı güncellenerek yayımlanan albümde 2010 yılında yayımlanan kitapta en son 2009 yılına kadar baz alındı ve 25 yeni albüm eklendi. Kitabın sonraki baskısında 1955 ile 2013 yılları arasındaki albümler yayınlamıştır. Robert Dimery editörlüğünde hazırlanan özgün adı 1001 Albums You Must Hear Before You Die olan Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm adlı kitabının İngilizce baskısı 960 sayfadır.

Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm listesinde rock, pop, dünya müziği, R&B, blues, folk, hip hop, country, electronica ve caz türlerinde eserler yer almaktadır.

En ünlü, en çok satan, en iyi yabancı şarkıların yer aldığı, müzik dünyasında çığır açan albümlerden oluşan Robert Dimery’nin editörlüğünde hazırlanan Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm kitabı birçok baskı yapmıştır.

Robert Dimery’nin Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm kitabında yayımlanan her bir albüm için eleştirmenlerce kaleme alınmış kısa birer deneme yazısı bulunmaktadır.

Ülkemizde Caretta Yayıncılık tarafından yayımlanan Genel editörlüğünü yazar Robert Dimery’nin yaptığı kitabın Türkçe baskısı 960 sayfadan oluşmaktadır.

‘’1001 Serisi’’nin Yeni Kitabı Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm müzikseverlerle buluşuyor!

Robert Dimery’nin Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm kitabından alıntılar:

Tıpkı kitaplar ve filmler gibi, albümler de tanıdık gelebilir, iyi bilinen türlere uyabilir fakat bizi hâlâ içeriğinin tazeliğiyle, biçeminin özgünlüğüyle hayretler içinde bırakabilir. İlk dinleyişte tıpkı kitaplar ve filmler gibi önümüzde açılır, her bir parça (ya da bölüm veya sahne) bizi korkunç zirvelerden, durgun göllerden geçirip bilinmeyen diyarların ta derinliklerine sokar. Haftalar ve aylar geçtikçe albümü keşfeder, her dinleyişimizde yepyeni güzellikler buluruz.

Belki de albümlerin hazzının kitapların ya da filmlerin hazzından en büyük farkı da budur. Zira bir filmi ya da kitabı sevsek bile, üç ya da dört defadan fazla izlememiz ya da okumamız pek olası değildir. Oysa albümler aylarca, hatta çoğu zaman yıllarca bizimle kalır. Onları yüzlerce, belki de binlerce kez dinleriz. Albümlerle dans eder, araba sürer, tartışır ve güleriz; müzikleri yaşamımıza, ruhumuza sızar.

Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm’ün amacı, son 60 yılda ruhumuza sızan müziğin yüksek ve alçak noktalarına dair kabul gören eleştirel yargının yeniden sorgulanmasını sağlamak.

90 uluslararası müzik eleştirmeninin yazılarıyla hazırlanan 960 sayfalık bu dev kitapta Frank Sinatra’dan Rolling Stones’a, AC/DC’den Pink Floyd’a, Bruce Springsteen’den Leonard Cohen’e, U2’dan Kanye West’e, Michael Jackson’dan Norah Jones’a pek çok ünlü sanatçının benzersiz eserlerini bulacak, tüm zamanların en iyi albümlerini gözden geçirirken farklı türler arasında keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız.

Dileğimiz, albümlerden oluşan bu harikulade galakside, favorilerinizden düzinelercesini bulmanız; daha da önemlisi, sayfaları çevirip albümlerin doğuşuna dair akıl almaz miktarda ilginç bilgiye ulaşırken, Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm olmasaydı hiç bilmeyeceğiniz daha düzinelerce yeni favori edinmeniz…

3.54/5 (26)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.