Olağanüstü Bir Gece-Stefan Zweig

Avusturyalı Romancı, Oyun Yazarı, Gazeteci ve Yazar Stefan Zweig’in Ünlü Romanlarından; Olağanüstü Bir Gece

Özgün adı Phantastische Nacht İngilizce adı Fantastic Night olan Olağanüstü Bir Gece romanı Stefan Zweig tarafından 1922 yılında yazılmıştır.

Tekrar tekrar okunacak türden kitaplar vardır ya Stefan Zweig’in Olağanüstü Bir Gece kitabı da böyle bir kitap. İyi kurgulanmış, psikolojik tarzda olan Stefan Zweig’in Olağanüstü Bir Gece romanı birçok farklı dile çevrilmiştir.

Stefan Zweig’in Olağanüstü Bir Gece romanı Türkçe baskısı bir farklı yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan ve Türkçe çevirisini İlknur İgan’ın yaptığı Stefan Zweig’in Olağanüstü Bir Gece kitabının sayfa sayısı 80 sayfadır.

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak ‘’suç’’ işler. Böylece yeniden ‘’hissetmeye’’ başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, ‘’hayatın en dibindeki lağımlara’’ sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

Tutku Yayınevi tarafından yayımlanan ve Türkçe çevirisini Enver Günsel’in yaptığı Stefan Zweig’in Olağanüstü Bir Gece kitabının sayfa sayısı 112 sayfadır.

Olağanüstü Bir Gece, ailesinden kalan miras sayesinde çalışmadan lüks ve huzur içinde yaşayan genç bir adamın hikayesidir. Çevresinden soyutlanmış bu adam her Pazar olduğu gibi at yarışlarına gider. İçgüdülerine yenik düşerek belki de hayatında ilk kez bir suç işler. Bir gece boyunca gelişen büyülü olaylar zinciri bu genç adamın ruhsal dünyasında bir aydınlanma yaşamasına neden olacaktır.

Stefan Zweig’in Olağanüstü Bir Gece kitabından resimli, en güzel sözler, alıntılar:

Heyecanımın içine bir aralıktan giren soğuk hava akımı gibi utanç sızmıştı.

İlk kez iyiliğin ve kötülüğün insanın içinde yaratabileceği haz adına ne varsa hepsini hissettim, fakat benim nerelere vardığımı asla bilemeyeceksiniz, beni asla tanıyamayacaksınız: Ey siz insanlar, siz benim sırrımı nereden bileceksiniz!

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.

Çünkü sadece kendi kaderlerini bir gizem olarak yaşayabilenlerin gerçek anlamda yaşadıklarına inanıyorum.

Daha iyi bir insan olduğumu iddia edecek cesaretim yok elbette, ama daha mutlu bir insan olduğumu biliyorum, çünkü o buz gibi donuk hayatım için yeni bir anlam buldum, yaşamın kendisinden başka bir sözcükle açıklayamayacağım bir anlam.

Denizde susuzluktan ölen biri gibiyim.

Eğer nasıl biri olduğumu bilseydiniz, şu anda beni selamlarken yüzünüzde gördüğüm o tatlı, dostane gülümse kim bilir nasıl donup kalırdı dudaklarınızın kıyısında!

Acı çekmek için bile yetersizdim.

Ah, canlılığım her zaman vardı elbette, sadece yaşamaya cesaret edememiştim.

Ben sadece utanmak istiyordum, ama aslında utanmıyordum, hatta o derinliklerde bir şekilde bir Gurur, daha da ötesi, yaptığım o budalalıktan bir hoşnutluk vardı.

İsteklerimin giderek daha da azaldığını ve zayıfladığını, duygularıma bir tür donukluğun yerleştiğini görüyordum. Belki de en iyisi şöyle ifade edecek olursam, bir tür ruhsal iktidarsızlık ve yaşamda tutkuyla yer alabilme yetersizliği hissettiğimi söyleyebilirim.olaganustu-bir-gece-stefan-zweig-sozleri

Gülerek, sohbet ederek dalgalanan bir insan kalabalığının ortasında ben kendi kendimi arıyordum, içimdeki o yitik insanı arıyordum.

İnsanın mutlulukla yaşamış olduğu karaya limandan ayrılan bir gemiden bir kez daha bakması gibi arkasından baktım.

İnsanları sevindirmenin bu kadar iyi ve kolay olduğunu niçin daha önce hiç anlamamıştım!

Yalnız kalmaya ve kendi ateşimle kavrulmaya daha fazla dayanamayacaktım. Fakat bütün bakışlar beni yalayıp geçiyordu, kimse varlığımı hissetmek istemiyordu.

2.9/5 (31)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.