Oğuz Atay Bir Bilim Adamının Romanı Kitap Özeti

İnşaat Mühendisi, Akademisyen, Bilim İnsanı Prof. Dr. Mustafa İnan’ın Yaşam Öyküsünü Anlattığı Romanı; Bir Bilim Adamının Romanı

İTÜ İnşaat Fakültesi’nden hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnan’ın biyografisi Bir Bilim Adamının Romanı adlı esere konu olmuştur.

Bir Bilim Adamının Romanı Kitabının Yazarı Kimdir?

Bir Bilim Adamının Romanı adlı biyografik eserin yazarı roman, öykü ve oyun yazarı Oğuz Atay’ın eseridir. Oğuz Atay tarafından yazılan Bir Bilim Adamının Romanı adlı kitap 1975 yılında yayımlanmıştır.

Oğuz Atay’ın Bir Bilim Adamının Romanı Kitabının Sayfa Sayısı?

İletişim Yayınları etiketi ile yayımlanan Oğuz Atay’ın Bir Bilim Adamının Romanı kitabı 270 sayfadan oluşmaktadır.

Oğuz Atay’ın Bir Bilim Adamının Romanı kitabının özeti:

Kitapta 1911 yılında Adana’da doğsa da aslen Malatyalı olan bilim insanı Mustafa İnan’ın hayat hikayesi ikiye ayrıldı. İlk bölümde kahramana görüntüsü ve şivesi bakımından oldukça benzeyen bir çocuğun Fen Fakültesi’ne giriş sınavının sonuçlarını öğrenmek adına beklemiş olduğu bir kuyrukta başlamaktadır.

Diğer çocuklar onu taşralı olmasından ötürü küçük görmektedir. Diğer blokta ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ödülleri dağıtılmaktadır. Burada bilimle ilgilendiği belli olan yaşlı bir adam bir çocuğa Mustafa İnan’dan bahseder ve ölümünün 4 sene sonrasında bu ödül Mustafa İnan’a verilecektir. Çocuk törende Mustafa İnan hakkında bilgiler elde ederken yazar da orta yaşlı adam üzerinden Mustafa İnan’ın hayatını anlatmaya başlar.

İkinci bölüme gelindiği zaman ise artık Mustafa İnan eğitimini tamamlamıştır. Burada hocalığından ölümüne kadar gelen süreç burada anlatılmaktadır. Eşi Jale hanım ile tanışma süreci de yine kitap içerisinde yer almaktadır. Jale hanım öncelikli olarak onun öğrencisiyken daha sonrasında okul hayatı bitince ayrı yollara giderler ancak birbiri ile sürekli olarak iletişim halinde olurlar.

İlme karşı tükenmeyen bir iştahı olan Mustafa İnan, maddi olarak çok zorluklar çekmiş olsa da öğretmenlikten başka hiçbir şey yapmamış, hastalıktan çok korksa da çok sevdiği ülkesinden uzakta ölmek zorunda kalır. Ailesi ise onun ölümünün ardından zorluklar çekmeye devam etse de Mustafa İnan’ın ölümü yalnızca onları değil tüm sevenlerini yasa boğmuştur.

3.57/5 (28)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.