O Muydu?-Stefan Zweig

Benzersiz Bir Stefan Zweig Öyküsü: O Muydu?

Stefan Zweig’in özgün adı War er es? olan O Muydu? adlı eseri 2018 yılında Can Yayınları’ndan Esen Tezel’in Türkçe çevirisi ile yayımlanmıştır. Esen Tezel tarafından Türkçe çevirisi yapılan Stefan Zweig’in O Muydu? kitabının sayfa sayısı 56 sayfadır.

Stefan Zweig’in O Muydu? adlı eseri sayfa sayısının kısa olması ve akıcı bir dille yazılmış olması kitabın başlar başlamaz bitirilmesine olanak sağlıyor.

Stefan Zweig, O Muydu? kitabından efret, şüphe, kaygı, sıkıntı gibi konuları okuyucuya başarılı bir şekilde anlatmaya çalışmış.

Stefan Zweig’ın öykücülüğünde ayrı bir yer tutan O muydu?, kemirici bir duygu olan şüpheyi eksene alır ve bu duygunun insanı sürüklediği kaygı, sıkıntı ve çaresizlik atmosferinden okura seslenir. Öyküye, Zweig’da benzerine pek rastlamadığımız türden, huzurlu İngiliz taşrasında polisiye bir kurgu eşlik eder.

Tutkuyla savrulan hayatların yazarı, derin, yoğun ve güçlü karakterlerin yaratıcısı Stefan Zweig, bu benzersiz öyküsünde, bizi John Charleston Limpley’le tanıştırır. Mr. Limpley’in çevresi ve köpeği Ponto’yla ilişkisine, komşusu Betsy’nin titiz, şüpheci gözlerinden tanık oluruz. Zweig, kaçınılmaz felaketi, klasik İngiliz polisiyelerinden aşina olduğumuz ‘’kim yaptı?’’ sorusunun etrafında düğümler.

Stefan Zweig’in O Muydu? kitabından alıntılar:

Hayvan aklını insan aklından ayıran şey, sadece geçmiş ve bugünle sınırlı olması, geleceği tasavvur ya da hesap edememesidir.

İnsanın gözüne sokarcasına mutlu olmak ve duygularını arsızca sağa sola saçmak utanmazdık.

Şahsen katilin o olduğundan neredeyse eminim ama elimde çürütülmesi imkansız o son kanıt yok.

Böyle insanların gözüne sokarcasına mutlu olmak ve duyguları arsızca sağa sola saçmak utanmazlık.

Aşırılık derecesinde iyi niyetliydi, ilgiliydi ve o kadar yardımseverdi ki, insan durmadan tekliflerini reddetmek zorunda kalıyordu…

Mantık çerçevesinde geleceği ve geçmişi değerlendiren muhakeme kabiliyetlerine rağmen insanlar ihmal edildiklerinde bunu bağışlamayıp kin güderken, muhakeme kabiliyeti olmayan bir hayvan bunu nasıl yapabilirdi?

Sürekli mutlu olup bu mutluluğu yüksek sesli, gürültülü bir biçimde yaşaması, onu katlanılması zor hale getiriyordu.

Stefan Zweig’in O Muydu? Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: O Muydu?

Kitabın Yazarı: Stefan Zweig

Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın Türü: Hikaye, Öykü

Sayfa Sayısı: 56

Çevirmen: Esen Tezel

Orijinal Adı: War er es?

İlk Baskı Yılı: 2018 (Can Yayınları)

3.47/5 (17)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.