Nikolay Vasilyeviç Gogol Ölü Canlar Kitap Özeti

Konusu Aleksandr Puşkin Tarafından Önerilen Nikolay Vasilyeviç Gogol Tarafından Yazılan Bir Başyapıt.

Ukrayna asıllı Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol’un tarafından kaleme alınmıştır. Nikolay Vasilyeviç Gogol’a romanının konusu Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Aleksandr Puşkin tarafından önerilmiştir.

Roman üç cilt olarak tasarlanmıştır. İtalyan ozan, politikacı ve yazar Dante Alighieri’nin İlahi Komedya gibi yazılması tasarlanılmıştır. Fakat ilk cildi 1842 yılında yayımlanmış ve roman üç cilt olarak tamamlanamamıştır.

Özgün dilinde Rusça olarak yayımlanan roman dünya klasikleri arasında yer almış ve birçok ülkede basılmıştır. İngilizce olarak Dead Souls ismi ile yayımlanan Ölü Canlar romanı birçok dilde yayımlanmıştır.

Bitirilmemiş olmasına rağmen dünya edebiyatında kendine önemli bir yer bulmuş bir başyapıttır.

Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Ölü Canlar kitabından en güzel alıntıları, resimli sözleri Ölü Canlar-Nikolay Vasilievich Gogol sayfasından okuyabilirsiniz.

Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Ölü Canlar Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Ölü Canlar romanının karakterleri; Pavel İvanovich Chichikov, Korobochka Anne, Manilovi, Nozdryevi, Plevshkini, Selifah, Petrushka

Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Ölü Canlar Kitabının Özeti:

Pavel Ivanovich Çiçikov, Rusya’da kasabaları dolaşıp toprak sahiplerinin malı sayılan köle köylüleri satın almaktadır. Ancak, satın almak istediği köylüler sağlığı yerinde olan ve çalışma tecrübesi olan köylüler değildir. Aksine, ölü olanları tercih etmektedir. Rusya’da o dönemin yasalarına göre, toprak sahipleri topraklarının sınırları içinde yaşayanların sayısına göre vergi vermektedir.

Çiçikov, Rusya’yı kasaba kasaba gezmekte ve son nüfus sayımından bu yana ölenlerin ölüm belgelerini satın alır. Hem toprak sahipleri, hem de Çiçikov bu durumdan memnundur. Çünkü bu durum her iki tarafında karlı çıktığı bir olaydır. Çiçikov bu belgeleri toplar ve karşılığında para alır.

Bir Pavel Çiçikov, bir kasabaya gelir ve her zamanki planının uygulamak ister. Toprak sahiplerinin kimlik bilgilerini, kasabanın ekonomik durumunu ve ölü canların sayısını öğrenir. Kasaba halkı onu zengin bir kişi zannetmektedir. Arkadaş canlısı tavırları ile zenginlerin güvenini kazanır. Varlıklı aileler ile dost olur ve bu arada pek çok ölü can belgesi toplar. Nikolay Vasilyevic Gogol olu Canlar ozetEtrafındaki herkes onun bu belgelerle Ukrayna’daki çiftliğine işçi aradığını düşünmektedir.

Ancak bir süre sonra her şey ortaya çıkar. Valinin balosunda, sarhoş bir toprak sahibi her şeyi anlatır. Bu esnada bazı dedikodular ortaya atılır. Kimileri, Çiçikov’un valinin kızı ile evlenmek istediğini, bazıları ise onun casus olduğunu iddia eder. Bütün oyunları ortaya çıkan Çiçikov kasabadan kaçar ve kendine başka bir macera arar.

2.71/5 (21)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.