Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı-Sarah Bakewell

2010 Ulusal Kitap Eleştirmenleri En İyi Biyografi Ödülü Kitabı Hangi Kitaba Verilmiştir, Sarah Bakewell’in Kitapları, Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı Kitabının Yazarı Kimdir, Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır Ya Da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı Kitabının Konusu, Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır Ya Da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı Kitabının Özeti, Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır Ya Da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı Kitabı Kaç Sayfadır, Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır Ya Da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı Kitabından Sözler, Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır Ya Da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı Kitabı Hakkında.

İngiliz yazar Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı kitabı deneme türünün kurucusu Montaigne’in dünyasına ışık tutuyor.

Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı kitabı Türkiye’de 2013 yılında Domingo Yayınevi’nden çıktı.

Domingo Yayınevi tarafından yayımlanan Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı kitabının Türkçe çevirisini Emre Ülgen Dal yapmıştır.

Emre Ülgen Dal’ın Türkçe çevirisini yaptığı Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı kitabının sayfa sayısı 388’dir.

Montaigne okurken aniden kitabı kapatıp şu soruyu kendine sormayan varsa alnını karışlarım: Benim hakkımda bu kadar çok şeyi nereden biliyor? Bernard Levin The Times

Montaigne’i çocuklar gibi oyalanmak için ya da hırslı tipler gibi bir şeyler öğrenmek için okuma; hayır, onu yaşamak için oku. Gustave Flaubert

Tutku ve akılla yazılmış muhteşem bir kitap. Nick Hornby

Biz paylaşım sevdalısı sosyal medya çağı insanları için tuhaf gelebilir ama cümle âleme karşı kendinden bahsetme ve böylece başkalarının hayatlarına ayna tutma fikri en baştan beri yoktu. Birilerinin bunu “icat etmesi” gerekti: O kişi bugün “ilk modern insan” ve “bloggerların atası” gibi tanımlarla anılan Rönesans asilzadesi Michel Eyquem de Montaigne’di.

Tür tür insanla nasıl geçinilir, sevilen birinin kaybı nasıl atlatılır, ağlayan komşu nasıl teselli edilir, insan kusurlarıyla nasıl barışır? Ona göre bunların hepsi, yanıt arayan o büyük sorunun türevleriydi: Nasıl yaşanır? Montaigne bu soruya kendi yaşadıklarını ve hissettiklerini yazarak cevap aradı. Ahkâm kesmedi, “şöyle yapmalısınız” demedi. Dürüstçe kendini anlatırken, bize kendimizi anlatmayı başardı, insanlar onu anlamaya çalışırken, kendilerini anladıklarını fark ettiler. Denemeler çıktığı anda bir çoksatan oldu. Pascal’dan Virginia Woolf’a, Nietzsche’den Zweig’e kadar pek çokları onu bir kitaptan çok bir hayat arkadaşı olarak gördü. Dört yüz sene sonra bugün bile dost arayan okurlar tekrar tekrar Denemeler’in sayfalarını ziyaret ediyorlar.

Düşünceleri zamanını aşmış Montaigne’i kendi yaşadığı döneme hapsetmeyi reddeden Sarah Bakewell, kendisine pek çok övgünün yanı sıra Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü’nü de kazandıracak yepyeni bir biyografi formu geliştiriyor; nasıl yaşanır sorusu çerçevesinden, bize hem Montaigne’in iyi yaşamak üzerine fikirlerini, hem onu bu fikirlere ulaştıran hayat öyküsünü, hem de kendinden sonraki nesiller üstündeki etkisini sunuyor.

2010 Ulusal Kitap Eleştirmenleri En İyi Biyografi Ödülü

Sarah Bakewell’in Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne’in Hayatı kitabından alıntılar:

Eğitimi bir Rus, hangi sebeplerle Oxford’da temizlik işçisi olarak çalışır.Nasil yasanir Montaignein Hayati Sarah Bakewell

Kuaförlük mesleği kusursuzluk ihtiyacını nasıl karşılar.

”Nasıl yaşanır?” sorusu, etik bir soru olan ”Nasıl Yaşamalı?” ile aynı soru değildir.

Romancı Virginia Woolf, insanların bir sergi salonunda gezinen ziyaretçiler gibi Montaigne’in otoportresi önünden geçtiklerini hayal ediyor. Herkes tek tek tablonun önünde duruyor ve aynadaki yansımalara bakıyor.

2.88/5 (8)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.