Mutlu Evlilik Psikolojisi-Nevzat Tarhan

Evlilik Üzerine Kitaplar Arayanlar, Evlilik Hakkında Hangi Kitabı Okusam Diyenler İçin, Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur Diyorsanız; Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Mutlu Evlilik Psikolojisi Kitabını Kesinlikle Okumalısınız.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Mutlu Evlilik Psikolojisi kitabı evlilik hakkında yazılmış çok güzel bir eser.

Evlilik öncesi ve evlilik sonrası okunması faydalı olacak türden bir eser olan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Mutlu Evlilik Psikolojisi eseri evlilik üzerine tavsiye niteliğinde bir eserdir.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Mutlu Evlilik Psikolojisi kitabı Timaş Yayınları etiketi ile okurların karşısına çıkmıştır. Timaş Yayınları tarafından yayımlanan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Mutlu Evlilik Psikolojisi kitabının sayfa sayısı 160 sayfadır.

Evlilik, ömürlük bir yolculuktur. Bu uzun yolculukta, tahmin edilemeyecek kadar güzel anlar da yaşanır, hesaba katılmayan sorunlar da baş gösterir. Önemli olan bir kere kanatlandıktan sonra hep havada kalmayı başarabilmektir. Duyguyla mantığı, aşkla arkadaşlığı dengede tutabilen kişiler, bu yolculukta menzile varabilirler.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Ağustos ayında Timaş Yayınları’ndan çıkacak kitabı Evlilik Psikolojisi, hayat boyu sürecek sağlıklı birlikteliklere, bir başka deyişle bu uzun ve keyifli yolculuğa rehberlik edecek nitelikte bir kitap.

Tarhan, kitapta her yönüyle evliliği anlatıyor. Kitabın başında modern çağda evlilik hakkında genel bir çerçeve sunan yazar, daha sonra evlilik öncesi ve nişanlılık döneminden başlayarak, tüm aşamalarıyla evlilik sürecini ele alıyor. Evlilikte sevgi ve iletişimin önemini ve mantık-duygu dengesini vurgulayan yazar, okuyucuya mutlu evliliğin sırlarını veriyor, yaşam boyu sürecek sıhhatli evlilikler için yol gösteriyor.

Evlilik Psikolojisi’nde kadının ve erkeğin farklı psikolojik ihtiyaçları, eşler arası iletişimin püf noktaları, kıskançlık, aldatma, boşanma gibi zor anlara özel tavsiyeler, çocuk sahibi olma kararının zamanlaması, hamilelik ve loğusalık dönemi gibi konularda pratik bilgiler veriliyor.

Nedir Şu Evlilik Dedikleri?

Nevzat Tarhan Evlilik Psikolojisi’ni hazırlarken, hepimizin etrafında gördüğü evlilikleri, hayatın içinden örnekleri esas aldı. Kitabın çıkış noktasını da, Tarhan’ın okurlarının ve takipçilerinin yıllardır kendisine yönelttikleri sorular oluşturdu. Tarhan, ayrıca bu kitap için ‘’evliliğe özel duygusal zekâ testi’’ hazırladı.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan’ın yalın ve rahat anlaşılır diliyle, evli çiftlerin ve eş adaylarının evlilik denildiğinde akıllarına takılan tüm sorularını yanıtlayacak nitelikte.

Kitaptan seçilmiş bazı sorular:

Kadınların ve erkeklerin evlilikten beklentileri neler?

Farklılıklarda uzlaşmak mümkün mü?

Evlilik için ideal yaş var mı?

Kiminle evleniyorum?

Eşimin sevgi dili ne?

Evlilik kararı hangi dönemde test edilir?

Nişanlılık ne kadar sürmeli?

Aşk evliliğin sebebi mi, sonucu mu?

Fedakârlığın ölçüsü ne olmalı?

Hürrem Sultan taktikleri

Altın orta nokta kuralı

Kendini gerçekleştiren kehanet kuralı

Kimler eşini aldatır?

Duygusal aldatma, cinsel aldatma ayrımı var mı?

Sevginin sanal tatmini: Chat’te aldatma

Yüzyıllardır bitmeyen çatışma: Gelin kayınvalide ilişkisi

İdare eden, ‘idarelik’ olur

Çocuk ama ne zaman?

Hamile babalar

Loğusalık psikolojisi

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Mutlu Evlilik Psikolojisi kitabından alıntılar:

Evliliği yanan ateşe benzetebiliriz. Ateşin devamlı yanması için sürekli beslenmesi gerekir, tıpkı bunun gibi evliliğin sağlıklı yürüyebilmesi için de daima beslenmesi, yatırım yapılması icap eder. Söz konusu yatırım ancak kişinin, kadın erkek psikolojisi, eşler arası iletişim, çocuk ve ergen psikolojisi vs. gibi konularda bilgi sahibi olarak kendini geliştirmesiyle gerçekleşebilir. Evlilik, kendine ait sosyal ve psikolojik sınırları olan bir kurumdur.

Eşleşme biyolojik olsa da, evlilik kültürel bir olgudur. Kültürler, kadın ve erkek arasındaki içgüdüsel çekimi kurum haline getirir.

Evlilik, kültürler arasında farklılıklar gösterse de tüm toplumlarda geleneksel olarak oturmuş ve resmi olarak kabul edilmiş tek birliktelik şeklidir. Bu birliktelik, toplumları ayakta tutan en önemli güçlerden biridir.

Evliliğin doğasının anlayabilmek için onun biyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel temellerini iyi bilmek gerekir.

3.29/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.