Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitap Yorumu

Mustafa Kutlu’nun Sinemaya Uyarlanan Ünlü Eseri; Uzun Hikaye

Mustafa Kutlu’nun 2000 yılında yayımlanan Uzun Hikaye romanı 115 sayfadan oluşmaktadır. Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye kitabı 2012 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Uzun Hikaye filminin yönetmenliğini Osman Sınav yapmıştır. Uzun Hikaye filminde Ali karakterini Kenan İmirzalıoğlu, Münire karakterini Tuğçe Kazaz canlandırmıştır.

Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye Kitabının Yorumu:

Bu kitabı, bir kaç sene önce filmini seyreden ve çok etkilenen oğlumun ısrarları üzerine okudum ve iyi ki de okumuşum. Böylesine saf duyguların olduğu, eski Anadolu yaşantısının böylesine samimi anlatıldığı bir kitap okumak bana çok iyi geldi.

Bulgar muhaciri Pelvan Sülüman’ın torunu Ali’nin gençliğiyle başlayan eserimizi, Ali’nin oğlu Mustafa’nın anlatımıyla okuyoruz. Daha çocuk yaşta dedesiyle birlikte Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelen ve senelerce yaşam mücadelesi veren Ali, dedesinin vefatıyla genç yaşında kimsesiz kalır ve mücadelesine yalnız olarak devam eder.

Gençlik yıllarında sevdalandığı sarı lepiska saçlı, mavi berrak gözlü Münire ile kaçarak evlenmesiyle de mücadelesi devam eder. Eşine duyduğu aşkı, oğluna düşkünlüğü ve çevresine yaydığı ışık öylesine güzel anlatılmış ki insanın içine işliyor.

Haksızlığa sessiz kalmadığı için adı sosyalist Ali’ye çıkan, ihtiyacı, derdi olanı yalnız bırakmayan, okumayı, araştırmayı seven ve aynı zamanda da yazan Ali’nin hayatı, okuyan herkesi etkileyecek bir eser. Yaşanan dramlarla birlikte hayatlarının akışı değişse de, baba ve oğlunun birbirlerine duyduğu sevgi bu kadar mı güzel anlatılır. Kesinlikle okunmalı dediğim kitapların arasına girdiğini söyleyerek sizlere güzel bir alıntı bırakıyorum.

Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye Kitabından Alıntı:

Hayat dediğin nedir ki? Anlaşılmaz bir sır. Kurduğumuz düzen hep böyle sürecek sanırız. Birden ip kopar, ışık söner, her şey darmadağın olur.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @aynurunkitaplari

Mustafa Kutlu'nun Uzun Hikaye Kitabının Yorumu

Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Uzun Hikaye

Kitabın Yazarı: Mustafa Kutlu

Yayınevi: Dergah Yayınları

Kitabın Türü: Hikaye, Öykü

Sayfa Sayısı: 115

İlk Baskı Yılı: 2000

4.02/5 (107)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.