Mukaddes Belde Mekke-Ziyaüddin Serdar

İslam, bilim ve çağdaş kültür konularında eserleri ile tanınan yazar, yayıncı ve kültür eleştirmeni olan Ziyaüddin Serdar’ın Mukaddes Belde Mekke kitabı çıktı.

Pakistanlı yazar ve akademisyen Ziyauddin Serdar, Mukaddes Belde Mekke eserinde Mekke’nin tüm yönlerini anlatıyor.

Ziyauddin Serdar’ın kutsal şehir Mekke’nin tarihini; sosyal, psikolojik, siyasi ve itikadi yönleri ile anlattığı Mukaddes Belde Mekke kitabı Etkileşim Yayınları aracılığı Türk okuyucuları ile buluştu.

2015 yılında Etkileşim Yayınları’ndan çıkan Ziyauddin Serdar’ın Mukaddes Belde Mekke kitabının Türkçe çevirisini İbrahim Kapaklıkaya yaptı.

İbrahim Kapaklıkaya tarafından Türkçe çevirisi yapılan Mekke ile ilgili aydınlatıcı, bilgilendirici bilgilerin yer aldığı Ziyauddin Serdar’ın Mukaddes Belde Mekke kitabı 476 sayfadan oluşmaktadır.

Ziyauddin Serdar’ın Mukaddes Belde Mekke kitabından alıntılar:

Mecaza göre Mekke, arşın yeryüzündeki temsilcisidir. Tıpkı meleklerin göklerde Allah’ın arşını tavaf etmeleri gibi, insanlar da yeryüzünde Kâbe’yi tavaf ederler. Mekke, yalnızca cennete giden yol değil, yeryüzündeki cennetin kendisidir. Bir ‘kısır vadi’de yer alsa da özü başka bir yerdedir. Mekke yalnızca bir şehir değil, metafizik bir fikirdir. Bu yüzden melekler Âdem’in yaratılması öncesinden beri hac yaparlar.

Bu mecaz, resmî bir inanca dönüşmüş ve coşkuyla İslâm dünyasına yayılmıştı. Mekkeliler bu öyküyü şehrin ziyaretçilerine -hacılar, bilginler, öğrenciler ve seyyahlar- anlatmaktan büyük gurur duyuyorlardı. Böylece tüm Müslümanlar için Mekke, artık ezelden beri var olan bir şehir, ölmeden önce cennetin tadının alınabileceği bir yer, her mü’minin ruhunu çeken bir mıknatıs hâline gelmişti.Mukaddes Belde Mekke Ziyauddin Serdar

Yazar, yayıncı ve kültür eleştirmeni olan Ziyaüddin Serdar, dünyanın önde gelen Müslüman aydınlarından birisidir. İslâm, bilim ve çağdaş kültür konularında elliden fazla kitabın yazarıdır. Hâlen çeşitli görevlerinin yanı sıra Londra İslâm Enstitüsü’nün başkanlığını yapmaktadır. Mukaddes Belde Mekke adlı eserinde Mekke’nin tarihini; sosyal, psikolojik, siyasi ve itikadi yönleriyle harmanlayarak bir medeniyet anlatısı sunuyor.

2.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.