Muhammet Emin Karış Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Muhammet Emin Karış İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Muhammet Emin Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Muhammet Emin Karış Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

Öncelikle benim gibi acemi bir yazara bu imkânı sunduğunuz için size çok teşekkür ediyorum. Sizlere ve takipçilerinize selam ve saygılarımı iletiyorum.1987 İstanbul doğumluyum. Aslen Trabzonluyum ama 22 senem İstanbul’da geçti. Daha sonra hayat şartları bizi Almanya’ya sürükledi. Kartal Endüstri Meslek Lisesi Elektrik bölümü mezunuyum. Mesleğimi hiç sevmedim ve hiç çalışmadım. Dönemin eğitim sistemi mağdurlarındanım diyebilirim. Şuan Almanya’dayım, evli ve bir çocuk babasıyım.

Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Yazarlık sürecim aslında birazda iç hesaplaşma ile başladı. Çocukluk dönemimde kitaplar ile aram çok iyiydi. Özellikle tarihi romanları okumayı çok severdim. Fakat lise dönemi başladıktan sonra biraz takıldığım ortamların etkisi ile kitaplardan ve okumaktan uzaklaştım. Yaklaşık 10 sene gibi bir süre zarfında hiç kitap okumadım diyebilirim. Almanya’ya geldikten sonra malum yıllık izinlerimiz oluyor. O izinlerden birinde kardeşimin kitaplığından bir kaç tarihi roman dikkatimi çekti ve izin dönüşünde onları yanıma aldım. Tekrar okumaya başladım ve bu bende yazma isteğini arttırdı. İç hesaplaşmaya gelince, balık burcuyum, her okuduğum astronomi kitaplarında veya gazete deki günlük fal köşelerinde balık burcunun sanatçı, hayalperest ruhundan bahsedilir. Bu soruyu kendime çok sordum. ‘Oğlum Emin senin sanatçı tarafın nerede? Ya içinde yok ya da doğum tarihin nüfusa yanlış yazılmış.’’ derken 2014 yılının Kasım sonunda işsiz kaldım. Artık yazmak için bol vaktim vardı ve yazmaya başladım. Bu arada teşvik edenlerden çok yoluma alaycı sözleriyle taş koyanlar oldu diyebilirim. 40lar kulubu kitaplariİlk olarak kendi romanı mı yazdım ama maalesef maddi sıkıntılardan dolayı yayınlayamadık. Daha sonra Yunus Çoskun abi ile tanıştım ve 40’lar Kulübü ailesine katıldım. 40’lar Kulübü’nün her kitabı çok değerli birer eser bütün okuyuculara takip etmelerini tavsiye ediyorum. Şuan da yayınlanmış olan 6 kitapta yazılarım var. Önümüzde ki dönemde yayınlanacak bir kaç kitapta daha olacak inşallah.

‘’Kendi Romanımı Yazdım’’ dediniz. Romanınız Yayınlandı Mı? Biraz Bahseder Misiniz?

Romanım maalesef yayınevlerinin ‘’Parayı veren kitabı basar’’ politikası yüzünden yayınlanamadı. Güzel bir kurgusu olduğuna inanıyorum. Polisiye bir roman. Halk arasında ‘’Reis’’ unvanı ile anılan insanların hayatlarına dikkat çekmeye çalıştım. Umarım esere ve yazara sahip çıkan bir yayınevi ile karşılaşırım.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

Şuan 40’lar Kulübü’nün haricinde maalesef düzenli olarak yazdığım bir yayın organı yok. Arkadaşlarımızın yayınladığı ‘’Ayasofya Dergisi’’ adında bir dava dergimiz var. Onlar için yurt dışından elimden gelen neyse yapmaya çalışıyorum. Reklam ve tanıtım videoları hazırlıyorum. Bu videolara amatör seslendirmelerde yapıyorum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Aktif bir Facebook kullanıcısıyım. Twitter ve Instagramı nadiren kullanıyorum. Facebook, Twitter ve Youtube’de hesabımız olan Kitap Bülteni isimli bir sayfam var. Yayınevlerinin kitap tanıtımlarını güncel olarak paylaşıp insanlara ulaştırmaya çalışıyorum.

En Çok Beğendiniz Şairler/Yazarlar Kimlerdir?

Aslında şiirler ve şairlerle aram pek iyi değil. Ama Üstad Necip Fazıl’ın her sözünün insanlığa ders niteliğinde bir değer taşıdığını düşünüyorum. Yazar olarak çocukluğumdan beri takip ettiğim bize ‘’Tarihi sevdiren adam’’ Yavuz Bahadıroğlu en beğendiğim yazardır.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Aslında etkilenmekten ziyade dönemin Türk edebiyatına farklı bir ivme kazandırması ile beni şaşırtan, ilgimi çeken tek eser Hüseyin Nihal Atsız’ın ‘’Ruh Adam’’ kitabı. Gerçekten okuyucu da derin izler bırakacak bir kitap, yazarın ideolojik bakışını bir kenara koyarak, herkesin okumasını tavsiye ederim.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

40’lar Kulübünde ki yazılarımın haricinde ve kenarda basılmayı bekleyen 350 sayfalık romanımın dışında maalesef yayınlanmış bir kitap yok.

40’lar Kulübünde yazılarınızın bulunduğu Kitaplardan Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Yavuz’un 40 Mührü, 40 Hikâye Bir Efsane Anadolu, Batının 40 Işığı, İslam’a 40 Hayat,  Put Kıran 40 İbrahim ve 40 Zincirli Ayasofya isimli kitaplarda yazılarım mevcut. Her birinden teker teker bahsetmek zor. Ama hepsi çok değerli kırklarca insanın kaleminden yazılmış. İnsanları okumaya ve araştırmaya yönlendiren projelerin ürünü. Bahsetmekten ziyade okuyucularımızın bizzat kendilerinin okumalarını ve tahlil etmelerini öneriyorum.

Sizce Şiir/Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu sorunun muhatabı üstatlarımızdır. Böyle bir soruya cevap verecek kadar profesyonel görmüyorum kendimi. Ama okurlara tavsiyem, işin profesyonelliğini bir kenara atıp mutlaka bir şeyler yazsınlar.

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?Muhammet Emin Karis Roportaj

Son olarak buradan yayınevlerine bir sitemim olacak. Yazan insanlara sahip çıksınlar. Her konuya maddi açıdan bakmasınlar. Nice imkânsızlıklar içinde yazıp yayınevlerinin peşinde koşturan insanlar var. Her olumsuz cevap bu insanlar için bir umutsuzluk ifade ediyor. Ya da her ücret talebi… Yayınevlerinden ricam en azından bireysel amatör yazarlara bir fırsat tanımaları ve bu anlamda projeler gerçekleştirmeleri. Bu konuda 40’lar Kulübü eşi ve benzeri olmayan bir öncü, hemde örnek alınması gereken bir öncü.

Ben tekrardan naçizane benim gibi amatör bir yazara böyle bir imkân tanıdığı için www.kitapsozler.com ailesine çok teşekkür ediyorum ve başarılarınızın daim olmasını diliyorum.

Bu güzel röportaj için Muhammet Emin Karış’a bizler teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.