Mücella-Nazan Bekiroğlu

Nazan Bekiroğlu’nun Mücella Romanının Konusu, Nazan Bekiroğlu’nun Mücella Kitabını Oku, Nazan Bekiroğlu’nun Mücella Kitabından Alıntılar, Nazan Bekiroğlu’nun Mücella Kitabından Sözler, Nazan Bekiroğlu’nun Mücella Kitabı Hakkında.

Nazan Bekiroğlu’nun Mücella romanında bir genç kızın kadın olmaya giden hüzünlü ve çarpıcı hikayesi anlatılıyor.

Nazan Bekiroğlu’nun Timaş Yayınları tarafından 2015 yılında yayımlanan Mücella romanı 344 sayfadan oluşmaktadır.

Nazan Bekiroğlu Nar Ağacı’ndan sonra merakla beklenen yeni romanı Mücellâ’da bizleri 1920-1970’li yılların Türkiye’sinden nostaljik bir hikâyeyle buluşturuyor. Mücellâ, genç Cumhuriyet’le yaşıt bir kızın, unutulmuş kumaşların, kokuların, alışkanlıkların, iğne oyalarının, kimi yarım kalmış kimi tamamlanmış aşkların, hayatı seyretmekle yaşamak arasında gelip giden kadınların romanı.

Zamanın daha ağır aktığı, hayatın ritminin daha çok mahalle aralarında karar bulduğu vakitler. Gaz lâmbasının ışığında içilen nohut kahvesinin ağızda buruk bir tat bıraktığı dönemler. Arka planda Türkiye, pek çok çalkantının içinden geçerken bile kendini bildi bileli çeyiz işleyen bir genç kız Mücellâ. Adım adım hayattan çekilirken bunu neredeyse hiç fark etmeyen… Neyi beklediğini bilmeden bekleyen… Derken günün birinde, kıyısında kaldığı hayata son bir çabayla dönmek isteyen…

Sümbül kokulu bembeyaz yastık kılıfları, kanaviçe işli peçeteler, uçları fistolanmış havlular, çeyiz sandıkları arasında… Hanımeli, yasemin ve leylâk kokulu yaz ikindileri gibi uzun kış gecelerinde de, ya çardağın altında ya hep o soldaki pencerenin içinde… Mücellâ’nın dupduru ve çarpıcı hikayesi.

Nazan Bekiroğlu’nun Mücella romanından alıntılar:

Bildikleri bir yana kim bilir bilmeden nelerin yanından geçip gitmişti.

Tüten bir baca kadar hayatı haber veren ne olabilir ki?

Nazlıgül dedi. Bu kadar okuyorsun, korkarım bir gün yazmaktan başka bir işin olmayacak seni, yazar olacaksın. O zaman, beni yazarsın. Şu Mücella Teyze’nin solan gülünü, gün görmediğini, içinde yazmaya değer bir şey olmayan kayda değmez ömrünü.Mucella Nazan Bekiroglu

Korkma dedi. Kimse aşktan ölmez. O işler sadece masallardadır. Biraz tüter sonra sönersin.

Yara sıcakken duymamıştı acıyı. Gerçek acı zamanla başlayacaktı.

Hangi ateş sonsuza kadar yanmış ki? Biraz tüter sonra sönersin.

3.49/5 (37)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.