Morris Kimdir

Tam adı Maurice de Bevere ya da bilinen adıyla Morris 1 Aralık 1923 yılında Belçika’nın Kortrijk şehrinde doğdu.

Belçikalı illüstratör Morris 1940-1942 yılları arasında Jean Image’dan resim dersleri aldı.

Belçikalı çizer Morris yirmi yaşında Brüksel’de Compagnie Belge d’Actualités ( CBA )  adlı çizgi film stüdyosunda çalışmaya başladı. Morris daha sonra ünlü çizgi romancılar olacak Paape, Franquin ve Peyo ile tanıştı.

1946 yılında Morris takma adını kullanarak, özgün adı Lucky Luke olan ‘’Gölgesinden bile hızlı silah çeken, Yalnız Kovboy ‘’ Red Kit’i Fransız Spirou dergisinde yayınladı.

Morris’in Türkiye’de en bilinen eseri Fransız Rene Goscinny ile beraber hazırladığı Lucky Luke ya da Türkiye’de bilinen ismi ile Red Kit’tir.

Red Kit Adı Nereden Geliyor? Red Kit İsmini Kim Verdi?

Red Kit’in isim babası kaligraf Ferdi Sayışman’dır. O dönemler Fransız Spirou dergisinde çıkan Lucky Luke’yi Türkiye’de yayınlanmaya karar verildikten sonra Ferdi Sayışman Türkçe isim arayışına geçmiş. Ferdi Sayışman Red Kit ismini bir arkadaşının çıkarmak istediği Red Rider dergisi ile kendisinin üzerine çalıştığı Bil Kit dergisinden esinlenmiştir. Red Rider isminde Red’i, Bil Kit isminde de Kit’i alarak özgün adı Lucky Luke’ye ‘’Red Kit’’ ismini vermişlerdir.

Özgün adı Lucky Luke ya da Türkçeye ‘’Red Kit’’ ismi ile geçen dünyaca ünlü çizgi roman karakterinin yaratıcısı Maurice de Bevere ya da takma adı ile Morris 16 Temmuz 2001 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de ölmüştür.

2.42/5 (12)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.