Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı-İskender Pala

Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı Kitabının Yazarı Kimdir, İskender Pala’nın Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı Oku, İskender Pala’nın Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı Alıntılar, İskender Pala’nın Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı Sözleri, İskender Pala’nın Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı Konusu, İskender Pala’nın Mihmandar Bir Eyüp Sultan Romanı Hakkında.

İskender Pala’nın ‘Kapı Yayınları’ tarafından yayımlanan, Hz. Eyyüb El Ensari’nin hayatını anlatan kitabı ‘Mihmandar’ ve bu güzel kitaptan alıntılar:

Peygamber’in mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim.

Ey Emîr! Sakın Allah’ın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra na’şımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebi’yi getiren Kusvâ’nın Medine’de bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır.

Yemen’de, Tübba Dürü isminde, zengin, adaletli ve ihtişamlı bir melik yaşarmış. Her gün Allah’a yüz kerre tövbe ettiği ve hastalık gelince sabırla katlandığı için halk ona ‘Eyyûb* lakabını vermişler.

Şayet, beklenen o son peygamber benim zamanımda gelecek olursa pek âlâ; eğer benden sonra gelecek olursa o muhterem zât namına sana bu mektubu veriyorum. Emanetimi elden ele, babadan oğula teslim ederek bizzat eline ulaşıncaya kadar devrettiresin.

Evvel ve âhir, her şey, her emir ve takdir Allah Taalâ’nındır.mihmandar iskender pala

Vallahi ey Mekke, sen benim için yeryüzünün en güzel şehrisin. Eğer beni senden ayırmasalardı ben asla gidenlerden olmazdım. Bir gün sana tekrar döneceğim, bekle beni!

İslâm her yerde bizim vatanımız olacak.

“Gerçek bir muhacir” diyordu, “vatanından ziyade Allah’ın yasakladıklarından ayrılabilendir.

2.67/5 (3)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.