Miguel de Cervantes Don Kişot Kitap Özeti

Dünya Edebiyatının Ünlü Eserlerinden; Don Kişot

Eğlenceli anlatımı ile mücadele, sürükleyici, macera dolu bir hikaye Don Kişot. Dünya klasikleri arasında kendine yer bulmuş olan Don Kişot eseri keyifle okuyacağınız bir hikaye.

Don Kişot Romanının Yazarı Kimdir?

Don Kişot kitabının yazarı İspanyol romancı, şair ve oyun yazarı Miguel de Cervantes’in romanıdır.

İspanyolca adı Don Quijote İngilizce adı Don Quixote olan Don Kişot romanının ismi ise romandaki başkarakterinin adının Don Kişot olmasından ileri gelmektedir.

İspanyol edebiyatının ünlü romanları arasında olan Don Kişot romanı ilk kez iki bölüm halinde yayımlanmıştır. Don Kişot romanının ilk bölümü 1605 ve ikinci bölümü de 1615 yılında yayımlanmıştır.

Miguel de Cervantes’in Don Kişot eseri birçok kez sinemaya uyarlanmıştır.

Miguel de Cervantes’in Don Kişot romanı MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser arasında yer alan bir romandır.

Don Kişot Romanının Karakterleri Kimlerdir?

Don Kişot: Romana adını da veren karakterdir. Romanının ana karakteri olan Don Kişot şövalye maceraları okuyan yaşlı bir aristokrattır.

Rosinante: Don Kişot’un atının ismidir.

Sancho Panza: Don Kişot’un uşağıdır.

Dulcinea del Toboso: Gerçek adı Aldonza Lorenzo olan Dulcinea del Toboso Don Kişot’un sevdiği kızdır.

Miguel de Cervantes’in Don Kişot kitabının özeti:

Don Kişot, İtalya’da küçük bir köyde yaşamaktadır. Şövalye hikayeleri okumayı seven Don Kişot, zaman içinde dünyayı bu hikayelerinde olduğu gibi görmeye başlamıştır. Bir gün, kendisini şövalye zanneder. Evinde bulunan eski ve paslı zırhları alır. Kılıçları kuşanır. Ezilen halkı kurtmaya soyunur. Atına binerek yollara düşer. Öncelikle kendisine güzel bir sevgili bulmak ister. Yolda karşısına çıkan çirkin bir köylü kızını soylu birisi olarak görür ve kendisine sevgili olarak seçer. Şimdi, şövalye olarak başarılar kazanmak istemektedir.

Yolda bir hana rastlamaktadır. Bu hanı şato sanmaktadır. Hanın sahibini Lord olarak gören Don Kişot, onu şövalye yapmasını ister. Hanın sahibi de Lord’muş gibi davranıp rol yapar. Don Kişot, resmi olarak şövalye unvanını aldığı düşünür ve mutlu olur. Köyüne dönerken yolda Sancho ile karşılaşır. Ona büyük paralar teklif ederek uşağı olmasını ister. Don Kişot, bir müddet sonra tekrar Sancho ile yola çıkar. miguel-de-cervantes-don-kisot-ozetSevgilisi Dulcinea’yı bulmak ister. Sancho onu kandırır ve ilk gördükleri kızın Dulcinea olduğunu söyler.

Bir süre sonra Don Kişot, SansonCarrasco ile düello yapmaya kalkışır. Kazanan kişi, diğerinin isteğini yerine getirecektir. Sanson kazanır. Don Kişot’a evine dönmesini ve bir daha silah taşımamasını emreder. Don Kişot, her şeyden elini çekip köyüne döner. Tüm hayallerinden vazgeçmiştir. Bütün malını fakirlere bırakan Don Kişot, hastalanarak ölür.

3.29/5 (21)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. İsimsiz dedi ki:

    özet çok kısa ve öz tam aradığım gibi teşekkürler:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.