Mevlana’dan 100 Bilgelik Hikayesi-Idries Shah

Hz. Mevlana’nın En Güzel Sözlerini, Hz. Mevlana’nın Resimli Sözlerini, Hz. Mevlana’nın İngilizce Sözlerini, Hz. Mevlana’nın Mesnevi Eserinin 1 Cildini ve 2 Cildini, Hz. Mevlana’nın Fihi Ma Fih Eserini Sitemizde Yayınlamıştık.

Şimdi ise İdris Şah’ın Mevlana’dan 100 Bilgelik Hikayesi eseri ile bilgileri ve alıntıları yayınlayacağız.

6 Haziran 1924 Hindistan’ın Simla şehrinde doğmuş ve 72 yaşındayken 23 Kasım 1996 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da ölmüş olan Afgan asıllı İngiliz yazar Idries Shah, İdris Şah’ın Mevlana’dan 100 Bilgelik Hikayesi kitabı Türkiye’de Butik Yayınları tarafından 2007 yılında yayımlanmıştır.

Butik Yayınları’ndan çıkan Idries Shah’ın Mevlana’dan 100 Bilgelik Hikayesi eseri 160 sayfadan oluşmaktadır.

Mevlana’dan Yüz Bilgelik Hikayesi’ geleneksel bir ermişler kitabı, Sufi Yolu’nu izleyen öğrencilerin yedi yüz yıldır “ders programının” bir parçası olarak okudukları klasik bir eserdir. Bu sırf Müslümanları değil, tüm dinlere mensup insanları da kapsıyor. Bu kitap cenazesine tüm dinlerin mensuplarının katıldığı ve hepsinin hocaları olarak kabul ettiği Mevlana ile ilgili bir baş eserdir.

Bu kitap Sufiler tarafından sıradan anlayışların ötesinde bir bilinç geliştirilmek için kullanılıyor.

Idries Shah yaşamı Doğu ile Batı arasında geçen tartışmalı bir kişilikti. Babasının Sünni geleneklerine göre yetiştirilmişti ve soyağacı Hazreti Muhammed’e dayanıyordu. Şah 1924’de İskoç bir anneden Hindistan’da Simla’da dünyaya gelmişti. Shah henüz küçükken aile İngiltere’ye taşındı ve liseye Oxford’da gitti. Shah otuzuna gelene kadar Sufi dervişleri ile bir teması olmadı ve bundan sonra Doğunun Büyüsü ve İstikamet Mekke adlı eserlerini yazdı. Çok bilgili bir adamdı ve geniş bir sosyal ve kültürel yelpazede etkinlikleri vardı. Kültürel Araştırma Enstitüsü’nü kurdu. Birçok ülkede konferanslar verdi. Sosyetik çevrelerde kıvrak zekası ve bilgeliği ile tanınan Shah, Doris Lessing ve Robert Graves gibi ünlü edebiyatçıların ilgisini çekti. Çoğu çok satanlar listesine giren otuzbeşin üzerinde kitap yazdı. 1996’da öldü.

Idries Shah’ın Mevlana’dan 100 Bilgelik Hikayesi kitabından alıntılar:

Derler ki Mevlana -Celaleddin-  daha beş yaşında iken gayet tedirgin bir ruh hali içinde yatağında doğrulurdu -bir hayal görmüş olurdu; ruhani kişilerin hayalleriydi bunlar, Cebrail, Meryem Ana, İbrahim ve diğerleri gibi. Bu durumda iken babasının müritleri ona ”sakin olmasını” telkin ederlerdi. Aziz babası Bahaeddin Veled ona ” Tanrı’nın eseri” adını vermişti. Mevlana, Belh kentinde 30 Eylül 1207’de doğmuştu.Mevlana  100 Bilgelik Hikayesi idries Shah

Bir başka anlatıya göre Mevlana’nın babası Aziz Bahaeddin Veled derdi ki, oğlu ‘asil bir soydan geliyor, gerçek bir Prens, çünkü büyükannesi Şemsel Ayma Şemseddin Serahsi’nin kızıydı, o da bir Sayeda (Hz. Muhammed’in soyundan gelen kişi) idi ve soyağacı Hz. Ebubekir’e dayanıyordu; ve annesi Belh Kralı’nın kızı idi; ve benim (Bahaddin’in) dedemin annesi Bel Kralı’nın kızı idi.’ Böylece hem maddi hem manevi anlamda Mevlana’nın yüce bağlantıları vardı.

3.46/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.