Mevlana Aşk Beni Sende Öldürür-Okay Tiryakioğlu

Hz. Mevlana’nın Hayatını Merak Edenler İçin Çok Güzel Bir Eser.

Hz. Mevlana’nın hayatını, hakkındaki bilgileri yazar Okay Tiryakioğlu’ndan kaleminde okuyun. Okay Tiryakioğlu’nun anlatımı ile bir Hz. Mevlana romanı.

Okay Tiryakioğlu’nun Mevlana Aşk Beni Sende Öldürür romanı bir nevi tasavvuf, biyografik tarzda olan roman Hz. Mevlana’nın hikayesini konu alıyor.

Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi hakkında birçok kitap yazıldı. Okay Tiryakioğlu’nun Mevlana Aşk Beni Sende Öldürür romanı Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi hakkında yazılan eserler arasında dili ve anlatımı ile ön plana çıkan bir eser.

Okay Tiryakioğlu’nun Mevlana Aşk Beni Sende Öldürür kitabı ilk kez 2011 yılında yayımlandı. Okay Tiryakioğlu’nun Mevlana Aşk Beni Sende Öldürür kitabı Timaş Yayınları etiketi ile okurlarla buluştu.

Timaş Yayınları tarafından yayımlanan Okay Tiryakioğlu’nun Mevlana Aşk Beni Sende Öldürür kitabının sayfa sayısı 224 sayfadır.

Üç yüz âlimin birden gördüğü rüyayla Hz. Muhammed’in “Âlimlerin Sultanı” hitabına mazhar olan Bahaeddin Veled.

Daha çocuk yaştayken bile babası Bahaeddin Veled’in ardından yürürken görüldüğünde “Bir ırmak, koca bir ummanı peşine takmış sürükleyip gidiyor” diye hayret uyandıran, bugün de bütün dünyaya yaydığı ışıkla evrensel bir değere dönüşen Mevlana Celaleddin Rumî.

Ve Mevlana’nın hayatına güneş gibi doğan Şems-i Tebrizî.

Kısa sürede geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan Okay Tiryakioğlu, bu kez tüm dünyanın gönlünde taht kurmuş bir tarihi şahsiyetin hayatını romanlaştırdı: MEVLANA

İslam uygarlığının o günkü payitahtı konumunda olan Belh şehrinden bir iftira sonucu göç eden Mevlana’nın babası Sultanü’l-Ulema Bahaeddin Veled ve yakınlarının çile dolu yolculuğuyla başlayan kitap, Mevlana’nın herkese şaşkınlık veren manevi gelişimini ilmek ilmek dokuyor.

Mevlana’nın aşkla yoğrulan iç yolculuğunun ve bitmek bilmeyen çilelerinin bir nakış gibi işlendiği bu unutulmaz kitapta, tarihi bilgilerin ışığında anlatılmış çarpıcı bir hikâyeye tanıklık edeceksiniz. Mevlana’yla Konya sokaklarında yürüyecek, Şems’le sema yapacak, çağlar boyu ateşi hiç sönmeyen Mesnevi’nin doğuşuna tanıklık edecek ve tarihe damga vurmuş tasavvuf büyükleriyle birlikte ilahi aşkın şerbetini tadacaksınız…

Okay Tiryakioğlu’nun Mevlana Aşk Beni Sende Öldürür kitabından alıntılar:

İyi veya kötü, ne gelirse, razı ol; Kazaya boyun eğ, ağzını bozma. Yusuf Has Hacib (Kutadgu Bilig)

Soyundum çileye dönmemesine. Bilendim ışıktan gözyaşlarıyla. Acılar umudu buldurur bize. Bir zırha büründüm bu çağa karşı. Akif İnan (Umut Gazeli)

Güneş titrek açılımlarla batıya doğru seyrini sürdürürken, çileyle yoğrulan bir umudun doğuşunu müjdeliyordu adeta. En az kendisi kadar kudretli bir ışığın, Doğu’dan doğup Batı’ya doğru ışıldayışına şahitlik edecekti.

‘’Gidiyor muyuz Efendim? Gerçekten mi gidiyoruz?’’ ‘’Evet, bu defa gerçekten gidiyoruz Şerafeddİn Lala.’’ Derin çizgilerle bölünmüş teninde kımıldanan akşam güneşinin kızıl lekeleri, hüznünü saklıyordu adamın. Genç yaşta kır düşmüş sakallarında usulcacık bir titremle başını önüne eğdi. Tekrar konuştuğunda sesi boğuktu, ‘’Ya geride kalanlar Hocam?’’ Gök gözlü, değirmi akça yüzlü, Sultanü’l Ulema namlı müderris, kumral, kısa sakallarını sıvazlayarak, ‘’Geride kalanlar üzerinde duamız bakidir ey can,’’ dedi. Bükük boyunlarını, daim yaralı kalplerine çevirmeye alışmış Horasan erenlerine özgü o şefkat vardı sesinin berrak tonunda.

Şerafeddin dost, sen ki bizi bilirsin, ne zaman dünya meselelerinden gam çektiğimize tanık oldun? Her şey Dost’a ayandır. Bu Mutezile fırtınasının tam ortasında, devlet gücüyle fikirlerimize pranga vurulmak istenirken bu topraklarda daha fazla kalamayız.okay-tiryakioglu-mevlana-kitap

Üzülme Hafız Lala, tebdili mekânda ferahlık vardır. Biz buradaki görevimizi tamamladık. Nasipse haccetmek, sonra da diyarı Rum taraflarına göçüp hocalarımızdan aldığımız ilmi taliplilerine dağıtmak dileriz. Hem bir de emanetimiz vardır ki artık omuzlarımıza iyiden iyiye çökmüştür ağırlığı. O yüzden göçmemiz elzemdir.

”En kötüsü nedir biliyor musun Asım?” diye sordu Sultan Muhammed Harzemşah, en güvendiği vezirlerinden Asım el Kufi’ye sertçe dönerek. Çipil gözlerini kısarak başını hafifçe yana eğdi vezir, ”Nedir Sultanım?” ”Bahaeddin Veled’in gidişini benden bilecekler…”

2.71/5 (14)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.