Mehmet Akbulut Röportaj

40’lar Kulübü Yazarlarından Mehmet Akbulut İle Yapmış Olduğumuz Röportaj:

Merhaba Mehmet Bey Öncelikle Sizi Yakından Tanıyabilir Miyiz, Mehmet Akbulut Kimdir? Kendinizden Kısaca Bahsedebilir Misiniz?

İsmim Mehmet AKBULUT. Aslında hem böyle yazılar ve kitaplar yazmak için hem de röportaj vermek için çok gencim. Hatam veya eksiğim olursa şimdiden af ola.1995 yılında Tokat’ın Erbaa ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi yine burada tamamladım. Liseye Ladik Akpınar Anadolu Öğretmen lisesinde başlayıp yine kendi memleketimde bitirdim. Liseyi bitirdiğim sene İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini kazandım. Şu an hazırlık okumakta olan bir öğrenciyim.

Mehmet Bey Yazarlık Süreciniz Nasıl Başladı? Yazar Olmaya Sizi Teşvik Eden Oldu Mu?

Aslında lise sıralarından bu yana kalemimin karaladığı kadar bir şeyler yazmaya çalışıyordum. Ama gerçek anlamda yazarlığım çoğu kişi gibi benim de 40’lar Kulübü’yle başladı. Bir Arkadaşımın tavsiyesiyle kolları sıvadım bu işe. Şimdi üzerinde adımın yazılı olduğu ve hatta bazen imzaladığım kitabım var.

Şu An Herhangi Bir Yayın Organında Yazı Yazıyor Musunuz?

40’larKulübü’nde çalışmalarım sürüyor ve ayrıca bir kaç dergide sürekli olmayan yazılar yazıyorum.

Facebook, Twitter, Instagram Gibi Sosyal Medyaları Kullanıyor Musunuz?

Evet, bu gereçleri kullanıyorum. Ama hepsini farklı bir ihtiyaçtan dolayı kullanmaktayım. Yoksa sosyalleşmek için medyaya gerek yok bence. Şiir okunabilecek bir ortamdan tamamen uzak kalmak olmazdı.

En Çok Beğendiniz Şairler ve Yazarlar Kimlerdir?

Küçüklüğümden bu yana Necip Fazıl ve Mehmet Akif okurum. Son yıllarda Cahit Zarifoğlu, Adil Erdem ve tarihçi olarak da Ahmet Şimşirgil okuyorum. Yazılarımdan dolayı da yavaş yavaş Divan şiirleri okumaya çalışıyorum. Avni, Adli, Muhibbi gibi.

Sizi En Çok Etkileyen Kitap Hangisidir?

Bu soruya tam bir cevap veremem çünkü ben her kitapta kendimi bulup ders çıkaranlardanım.

Şimdiye Kadar Yayımlanmış Kaç Kitabınız Vardır?

Bir kitabım yayınlandı, biri de kısa zamanda yayınlanacak inşallah.

Yavuz’un 40 Mührü Kitabının Yazarlarından Birisiniz. Yavuz’un 40 Mührü Kitabından Bizlere Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Kitabımın ismi Yavuz’un 40 Mührü. İlk çalışmamdı ama elimden geldiğince çok kaynaktan araştırıp Yavuz’u biraz daha anlatmaya, okuyanı asıl kaynaklara yöneltmeye çalıştık. Yani kitaba 40 tane Yavuz mührü vurduk.

Sizce Şiir ve Kitap Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu kişiyle alakalı bir şey değil. Yani şimdi yazacağım dediğimizde yazamayız. Bu işlev birçok şeyin birleşmesiyle oluşan bir şey. Kişinin yeteneği çok önemli, ortam önemli, hatta kelime dağarcığı bile çok önemlidir.

Ne Tür Kitaplar Yazıyorsunuz?

Daha çok araştırma yazıları yazıyorum ama bir sınırlamam yok.

Hayranlarınıza Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var Mı?

Açıkçası pek hayranımın olduğunu sanmıyorum. Ama eğer varsa ya da ilerde olacaksa onlar için ve bilmeyenleri aydınlatmak için çalışıyorum. Onlardan beni anlayıp düşünmelerini istiyorum.Mehmet Akbulut Roportaj

Röportaj İçin Teşekkür Ederiz. Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var Mıdır?

Öncelikle bana böyle bir fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hem kendi kulübümün okuyanları hem de bütün okumaya açık insanlar için olabildiğince boş vakit bırakmadan çalışmaya gayret ediyorum. İnşallah bir kaç kişiye daha yol göstermiş olurum.

Bu güzel röportaj için bizler Mehmet Akbulut’a çok teşekkür ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.