Matematik ve Gerçek Yaşam-Kemal Çinçin

Matematiğin Hayatımızın Her An İçinde Olduğunu Anlatan Okunması Gereken Bir Kitap.

Birçok öğrenci matematik dersini sevmez. Matematik zor geldiğinden, matematik dersinde başarılı olamadığından ve bunun gibi birçok sebepten dolayı öğrencilik yıllarından birçok insanda başlar matematik sevgisizliği.

Matematiğin gerçek yaşantımızda nerede kullanabileceğimizi, matematik hakkında birçok önemli ve yararlı bilgileri içeren bu kitap özellikle matematiği sevmeyen öğrencilere, öğretmenleri, anne babaları okumasını tavsiye etmeli.

Sadece matematiğin sevmeyenlerin değil ayrıca matematikçilerin, matematiğe ilgi duyanlarından okuması geren bir eser.

Matematik gerçek hayatta, günlük yaşam da ne işimize yarar diyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kemal Çinçin’in Matematik ve Gerçek Yaşam adlı kitabı matematik ile ilgili yazılmış tavsiye niteliğindeki eserler arasındadır.

Kemal Çinçin’in Matematik ve Gerçek Yaşam kitabı Math Club Yayınları tarafından 2009 yılında yayımlanmıştır.

Math Club Yayınları tarafından yayımlanan Kemal Çinçin’in Matematik ve Gerçek Yaşam kitabı 160 sayfadan oluşmaktadır.

‘Matematik ve Gerçek Yaşam’ Kemal ÇİNÇİN’in yazdığı kitap alanında önemli bir boşluğu dolduruyor. Kitap, matematikle ilgilenen herkese hitap etmekle birlikte, özellikle matematik öğretmenleri ve öğrenciler için bir ‘kaynak kitap’ niteliği taşımaktadır. Permütasyon -kombinasyon-olasılık, trigonometri, karmaşık sayılar, logaritma, toplam-çarpım sembolleri, fonksiyonlar, limit, türev, integral, matris- determinant, geometri, konikler ve vektörler gibi ortaöğretim müfredatında yer alan matematik konularının günlük yaşam, bilim ve teknolojideki uygulama alanlarını ve uygulama şekillerini örneklerle açıklıyor.

Matematiğin günlük yaşamdaki, bilimdeki ve teknolojideki uygulama alanları.

Kemal Çinçin’in Matematik ve Gerçek Yaşam kitabından alıntılar:

Pek çok meslektaşım gibi ben de matematik öğretirken şu iki soruyla sıkça karşılaşırım:

1. Ben bu konuyu günlük yaşamımda nerede kullanacağım?

2. Bu konu gerçek yaşamda hangi alanlarda kullanılabilir?

Bu soruların ilkine cevap vermek benim için hep eğlenceli olmuştur. Zira kişilerin günlük yaşanılan genel olarak tüketime yöneliktir (bilgi tüketimi, teknoloji tüketimi vb.). Eğer anlatılan konu trigonometri, logaritma, türev, integral, matrisler gibi konular ise ve öğrenci gelecekte yüksek öğrenim görmeyeceğini düşünüyorsa, bu konuların günlük yaşamda karşısına çıkmayacağını düşünmesi normaldir. Ayrıca araştırmayan, teknoloji üretmeyen, merak duymayan ve hayatının büyük bir bölümünü belirli kalıplar içerisinde yaşayacak olan bir insan için bu konular lise ve üniversite bitirmekten başka işe yaramayan birer araç konumunda olacaktır.

İkinci soru ise çok daha güzel bir somdur. Daha çok açıklama gerektirir. Bu kitabın geneli bu soruya cevap verme niteliğindedir. Umarım okuyan herkesin matematiğe bakışını netleştirmesine, daha geniş açılarda düşünmesine yardımcı olur.

İlk ve orta öğretimde matematik ile bir şekilde ilgilenmek (kimileri için uğraşmak) zorunda kalan öğrencilerin, hatta velilerin matematiğin kullanıldığı gerçek yaşam alanlarını merak etmeleri çok önemlidir. Bu merak üzülerek belirtmeliyim ki matematik eğitimi almakta olan öğrenciler de bile yeterince yok. Matematiğin kullanım alanlarının standart birkaç kelime ile geçiştirilerek yaratıcı ve ufuk açıcı olaylardan bahsedilmemesi rahatsızlık vericidir. Elbette.

Saatimize bakıp zamanı algılarken

Her türlü alış verişimizde paramızı verirken, alırken ya da banka hesaplarımızı kontrol ederken

Döviz kurlarını, altın fiyatlarını, faiz oranlarını değerlendirirken

Masa, pencere, koltuk vb. mobilyaları üretirken

Bir işte yapacağımız kârı veya zararı hesaplarken

Araba kullanırken {hız göstergesini vb. algılarken, depodaki benzini değerlendirirken)

Alan, hacim, yoğunluk vb. hesaplarken

Şans oyunlarında karar verirken S Fibonacci sayılarıyla doğayı algılamaya çalışırken matematiği kullanırız.

Fibonacci dizilişinde ardışık 2 sayıyı birbirine bölersek; altın oran denilen sayıya yaklaşılır. Bu oran resim, sinema gibi sanat eserlerinde ve tarihi yapılarda kullanılmıştır.

Fraktal geometrisi, doğadaki pek çok canlının ve nesnenin yapısını açılamada ve bilgisayarlarda yapılan animasyonlarda daha gerçekçi görüntülere ulaşmakla kullanılır.

Pek çok sanat eserinde simetri ve izdüşümsel geometri kullanılmıştır ve kullanılmaktadır.

pH (power of hydrogen) bir çözeltinin asitlik bazlık derecesini ifade eder ve [0,14] aralığında ölçülür.matematik-ve-gercek-yasam-kemal-cincin

Bilim ve teknoloji geliştikçe; etrafımızdaki televizyonlar, telefonlar, bilgisayarlar, binalar, iklimler vb. değiştikçe matematiğin kullanımına şahit olacağız.

Birçok bitkideki dal dizilişi yıllara göre, veya çeşitli eşit zaman aralıklarına göre;1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,… -Fibonacci sayıları- biçiminde devam eder.

Canlılarda neredeyse tüm metabolik olaylar enzimler ve hormonlarla gerçekleşmektedir. Enzimlerin ve hormonların yapısı protein içerir. Proteinler ise bulundukları ortamın pH değerine göre değişime uğrayıp işlevlerini kaybedebilir. Bu yüzden canlılardaki pH seviyesinin belirli bir aralıkta tutulması gerekir.

3.52/5 (21)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.