Mario Mazzanti Şah Mat Kitap Yorumu

Mario Mazzanti’nin İlk Polisiye Romanı Olan Şah Mat Eserinin Yorumu, Hakkında Bilgiler.

Özgün adı Scacco alla regina olan Şah Mat romanı İtalyan yazar Mario Mazzanti’nin ilk romanıdır. Ülkemizde Sonsuz Kitap etiket ile çıkan romanın Türkçe çevirisini Güliz Akyüz Yıldırım yapmıştır.

Mario Mazzanti’nin Şah Mat Romanının Yorumu.

Hayat tarafından terk edilmiş bir beden, boş bir kap, tam şiddet anını işaretlerken içi boşalmış bir saat.

Polisiye-Gerilim kitaplarında en sevdiğim yön, şüphesiz ki kurgunun sonuna kadar katilin kim olduğunu bulamamaktır. İşte Mazzanti bunu mükemmel bir şekilde başaran nadir yazarlardan biri. Son 30 sayfaya kadar en ufak bir şüphe barındırmayan, kurgunun başından sonuna kadar birçok kişiden şüphelenmenize sebep olan kitapların yazarı Mazzanti. Tek kelimeyle harika bir yazar.

Kitabımız, sıradan bir hayat süren Adriana Maggesi’nin öldürülmesiyle başlıyor. Davadan sorumlu olan Sensi, katilin profilini çözmek için yardım istediği psikolog Claps, güzeller güzeli ünlü haber spikeri Greta ve 1800’lü yılların sonunda yaşamış dünyaca ünlü satranç ustası Morphy takma adını kullanan seri katil. Bir de hacker olan Mitnick’imiz var ki, işte ben bu tiplere hayranım. Neden mi… çünkü zekalarının haricinde düşünme şekilleri ve olaylara bakış açıları inanılmaz dahice gelir bana. Bu tür kitaplarda en sevdiğim karekterler zeki, sıradışı ve halk arasında asosyal olarak görülen şahsiyetlerdir.

Her zamanki gibi harika bir Mazzanti kurgusuydu. Şimdiye kadar okuduğum hiç bir kitabında hayal kırıklığı yaşamadığım nadir yazarlardan biridir Mario Mazzanti. Çünkü polislerle, şüpheli ve seri katille adım adım ilerler kurguları. Her karakterin yaşadığı duyguları ve korkuları hissedersiniz okurken. Adrenalin, gizem ve korkunun bir arada olduğu kurgu okumak isteyenlere tavsiye edeceğim güzel bir kitaptı ve ben okumaktan büyük keyif aldım.

Ölümle yapılan bir satranç maçı… Her hamle bir cinayet ve her cinayet karmaşık bir planın parçası…

Mario Mazzanti Şah Mat

Mario Mazzanti’nin Şah Mat Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Şah Mat

Kitabın Yazarı: Mario Mazzanti

Yayınevi: Sonsuz Kitap

Kitabın Türü: Polisiye

Sayfa Sayısı: 512 (Sonsuz Kitap)

Orijinal Adı: Scacco alla regina

Çevirmen: Güliz Akyüz Yıldırım

İlk Baskı Yılı: 2011

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @aynurunkitaplari

3.93/5 (45)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.