Kötü Yol-Orhan Kemal

Türk Edebiyatının Ünlü Yazarlarından Mehmet Raşit Öğütçü’nün Veya Bilinen Adı İle Orhan Kemal’in Ünlü Romanı; Kötü Yol

Kötü Yol romanı Orhan Kemal’in 1969 tarihli romanıdır.

Orhan Kemal’in ”Kötü Yol” adlı romanı güç ilişkilerine değinen tipik bir melodramdır.

Orhan Kemal’in Kötü Yol Eseri Diziye Uyarlandı.

Orhan Kemal’in Kötü Yol romanı başrollerini Şükran Ovalı, Cansel Elçin ve İlker Aksum’un oynadığı Kanal D ekranlarında yayınlanan 2012 yapımı drama dizisine uyarlanmıştır.

Orhan Kemal’in ”Kötü Yol” adlı romanından alıntılar:

İnsanı hayali kahramanlara çevirmeden, zayıflıkları, güçsüzlükleri ile benimseyen ve olduğu gibi seven yazarların başında gelen Orhan Kemal, edebiyatımızda sıradan insanın yaşam kavgasını en iyi anlatan yazarların başında gelir. İnsanın yitirdiği onurunu yeniden kazanışını anlatan Kötü Yol, maceralı kurgusu ile de okurların ilgisini çekecek romanların başında geliyor.

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından bin olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Güneş uzaklarda, ta uzaklardaki tül mavisi dağların ardından ağır ağır yükseliyordu.

Sigara bile içmiyordu. Cimriliğinden değil, gelmiyordu içinden.

Ekmekti, önce ekmekti. Sonra ötekiler!

Ne olmuşsa Alman harbinden sonra olmuştu bu memlekete! Bir zamanların bin ricadan sonra gittiği, tüm pencereleri aydınlık, zengin konakları birer ikişer uçmuş, yerlerini apartmanlar almıştı. Apartmanları sevmiyordu. Eski zengin konakları yumuşak yüzlüydü, ekmeği bol, lafı tatlı. Apartmanlarsa asık yüzlüydüler. Üstelik içlerinde kocaman kocaman “gâvur icatları” taşıyor, çamaşır yıkamakla geçinmeye çalışan fakir fukaranın ekmeğini ellerinden alıyorlardı.

3.45/5 (38)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.