Kitaptan Uyarlanan En İyi Filmler

Kitaptan Uyarlanmış En İyi Filmler Listesi

Kitaptan sinemaya uyarlanan birçok romantik, dram, aşk, gerilim, fantastik, bilim kurgu ve birçok türde film vardır. Romandan uyarlanan bazı filmler izleyici tarafından beğenilmezken bazı filmler ise bir klasik haline gelmiştir. Romandan uyarlanan başyapıt olmuş birçok filmin uyarlandığı kitabından bile ünlü olanlar vardır. Bazılarının romandan uyarlandığını bile izleyiciler tarafından bilinmemektedir. Eserden uyarlanmış birçok ünlü filmin hangi eserden uyarlandığını kitabının yazarı kimdir gibi kitap hakkında birçok bilgiyi filmi izlemiş olmamıza rağmen birçoğumuz bilmemekteyiz.

Kitaptan uyarlanan en iyi filmler listesini oluştururken dünyanın en ünlü film sitelerinden, filmlere puan verilen, birçoğumuzun filmi izlemeden önce puanına baktığımız IMDB sitesini baz aldık.

Edebiyattan sinemaya uyarlanan eserler arasından en yüksek puanlı, en iyi filmleri bu listemizde bulabilirsiniz.

IMDB sitesinde en yüksek puanlı filmlerin hangisi kitaptan uyarlanmış liste ona göre hazırlandı. IMDB sitesinin en iyi, en yüksek puanlı filmlerinden birçoğu eserlerden uyarlanmıştır.

Kitaptan Uyarlanan En İyi Filmler Listesi:

1_ The Shawshank Redemption-Esaretin Bedeli

Listemizin birinci sırasında Esaretin Bedeli filmi var. IMDB puanına göre en yüksek puanlı olan Esaretin Bedeli filmi kitaptan sinemaya uyarlanan bir filmdir.

Esaretin Bedeli Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır.

Korku ve gerilim türündeki romanları ile tanınan dünyaca ünlü Amerikalı yazar Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti kitabından uyarlanmıştı. Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti romanı ilk kez 1982 yılında yayımlanmıştı. Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti romanından uyarlanan 1994 yapımı özgün adı The Shawshank Redemption olan Esaretin Bedeli filmi IMDB’nin en yüksek puanlı filmidir. Esaretin Bedeli filmi IMDB sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. IMDB’nin en iyi filmler listesinde 1. olan Esaretin Bedeli filmi çok ünlü bir film olmasına rağmen Esaretin Bedeli filmi hangi yazarın hangi kitabından uyarlandı pek fazla bilinmemektedir.

Esaretin Bedeli Filminin IMDB Puanı: 9,2

Esaretin Bedeli Filminin Yapım Yılı: 1994

Esaretin Bedeli Filminin Türü: Dram, Gerilim

Esaretin Bedeli Filminin Yönetmeni Kimdir?

Esaretin Bedeli filminin yönetmenliğini Frank Darabont yapmıştır.

Esaretin Bedeli Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Esaretin Bedeli filminin oyuncu kadrosunda; Morgan Freeman, Tim Robbins, Bob Gunton, William Sadler, Gil Bellows, Clancy Brown, Mark Rolston, James Whitmore, Jeffrey DeMunn, Larry Brandenburg, Neil Giuntoli, Brian Libby gibi ünlü oyuncular yer almaktadır.

Esaretin Bedeli Filminin Konusu Nedir?

Andy Dufresne başarılı bir bankacıdır. Genç ve başarılı bankacı Andy Dufresne, karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan hapse girer. Ömür boyu hapse mahkum olan Andy Dufresne, Shawshank hapishanesine gönderilir. Andy Dufresne’nin  hapishanede geçen hikayesi anlatılmaktadır.

2_ The Godfather-Baba

IMDB puanına göre ikinci sırada yer alan Baba filmi de romandan uyarlanan bir filmdir.

Baba Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır?

Listemizin ikinci sırasından dünyaca ünlü Amerikalı yazar Mario Puzo’nun özgün adı The Godfather olan Baba romanından aynı adla 1972 yılında sinemaya uyarlanan özgün adı The Godfather olan Baba filmi vardır.

Amerikalı yazar Mario Puzo’nun Baba kitabı 1969 yılında yayımlanmıştır.

Mario Puzo’nun Baba romanından uyarlanan Baba filmi en iyi suç ve mafya filmleri arasında yer almaktadır.

Özgün İngilizce adı The Godfather olan Baba filmi Baba serisinin ilk filmidir.

Baba Filminin IMDB Puanı: 9,2

Baba Filminin Yapım Yılı: 1972

Baba Filminin Türü: Dram, Suç

Baba Filminin Yönetmeni Kimdir?

Baba filminin yönetmenliğini Francis Ford Coppola yapmıştır.

Baba Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Baba filminin oyuncu kadrosunda dünyaca ünlü birçok oyuncu yer almaktadır. Baba filminin oyuncu kadrosunda; Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard S. Castellano, Robert Duvall, Sterling Hayden, John Marley, Richard Conte, Al Lettieri, Diane Keaton, Abe Vigoda, Talia Shire gibi oyuncular bulunmaktadır.

Baba Filminin Konusu Nedir?

Sicilya’dan Amerika’ya yerleşen Corleone ailesinin hikayesini anlatılmaktadır. İtalyan mafya ailesi Corleone ailesinin hikayesi Baba Üçlemesi’nde anlatılmaktadır. Baba serisinin birincisi olan Baba filminde Baba olarak anılan Don Corleone mafya dünyasında birçok düşman edinmiştir. Baba filminde Don Vito Corleone karakterini Marlon Brando, Michael Corleone karakterini ise Al Pacino canlandırmıştır.

3_ The Godfather: Part II-Baba 2

IMDB puanına göre en yüksek puanlı filmlerin yer aldığı listedeki ilk 3 filmde kitaptan uyarlanmıştır.

Baba 2 Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır.

Listemizin üçüncü sırasında Amerikalı yazar Mario Puzo’nun Baba eserinden uyarlanan Baba filminin devamı olan özgün İngilizce adı The Godfather: Part II olan Baba 2 filmi vardır. Baba 2 filminde Michael Corleone karakterini ise Al Pacino, Vito Corleone karakterinin gençliğini Robert De Niro canlandırmıştır.

Baba 2 Filminin IMDB Puanı: 9,0

Baba 2 Filminin Yapım Yılı: 1974

Baba 2 Filminin Türü: Dram, Suç

Baba 2 Filminin Yönetmeni Kimdir?

Baba filminin yönetmenliğini Francis Ford Coppola yapmıştır.

Baba 2 Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Baba filminin oyuncu kadrosunda; Al Pacino, Robert De Niro, Diane Keaton, Robert Duvall, John Cazale, Francesca De Sapio, Frank Sivero, Michael V. Gazzo, G.D. Spradlin, Richard Bright, Talia Shire, Lee Strasberg yer almaktadır.

Baba Filminin Konusu Nedir?

Corleone ailesinin anlatıldığı filmde; Genç Vito Corleone 1910 yılında Sicilya’dan New York’a göç eder. Corleone mafya ailesinin kurucusu Vito Corleone’nin Amerika’da mafya dünyasına girişi anlatılmaktadır.

4_ 12 Angry Men-12 Öfkeli Adam

Özgün adı 12 Angry Men olan filmin Türkçe çevirisi bazı sitelerde 12 Kızgın Adam bazı sitelerde ise 12 Öfkeli Adam ismi ile yer almaktadır.

12 Öfkeli Adam Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır?

Öfkeli Adam filmi, Amerikalı film yazarı Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanmıştır.

12 Öfkeli Adam Filminin IMDB Puanı: 8,9

12 Öfkeli Adam Filminin Yapım Yılı: 1957

12 Öfkeli Adam Filminin Türü: Dram, Suç

12 Öfkeli Adam Filminin Yönetmeni Kimdir?

12 Öfkeli Adam filminin yönetmenliğini Sidney Lumet yapmıştır.

12 Öfkeli Adam Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

12 Öfkeli Adam filminin oyuncu kadrosunda; Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Cobb, E.G. Marshall, Jack Klugman, Edward Binns, Jack Warden, Henry Fonda, Joseph Sweeney, Ed Begley, George Voskovec, Robert Webber yer almıştır.

12 Öfkeli Adam Filminin Konusu Nedir?

Genç bir adam babasını öldürme suçuyla yargılanmaktadır. 12 tane jüri üyesi bir odada toplanırlar. Bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabalarını konu alıyor.

5_ Schindler’s List-Schindler’in Listesi

Schindler’in Listesi filmi IMDB’nin en yüksek puanlı filmleri arasında yer alan bir filmdir.

Schindler’in Listesi Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır?

Avustralyalı yazar Thomas Keneally’nin Booker Ödülü kazanmış kitabı Schindler’in Gemisi kitabından uyarlanmıştır. Thomas Keneally’nin Schindler’in Gemisi kitabı 1982 yılında yayımlanmıştır.

Schindler’in Listesi Filminin IMDB Puanı: 8,9

Schindler’in Listesi Filminin Yapım Yılı: 1993

Schindler’in Listesi Filminin Türü: Biyografi, Dram, Tarihi

Schindler’in Listesi Filminin Yönetmeni Kimdir?

Schindler’in Listesi filminin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır.

Schindler’in Listesi Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Schindler’in Listesi filminin oyuncu kadrosunda; Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Malgorzata Gebel, Shmuel Levy rol almıştır.

Schindler’in Listesi Filminin Konusu Nedir?

Alman Oskar Schindler, 2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında bir işadamıdır. Alman işadamı Oskar Schindler’in İkinci Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaktadır. Oskar Schindler’in fabrikasına işçi olarak aldığı Yahudilerin hayatını kurtarması anlatılmaktadır.

6_ The Lord of the Rings: The Return of the King-Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Sinemaya uyarlanan fantastik romanları sevenler kesinlikle Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmini izlemeli.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır?

Özgün adı The Lord of the Rings: The Return of the King olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi; İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in 1955 yılında yayımlanan fantastik romanı Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü kitabından uyarlanmıştır.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi kitaplarının ikinci ve üçüncü bölümlerinden uyarlanan filmdir. Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü filmi Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü adlı filmdir.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filminin IMDB Puanı: 8,9

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filminin Yapım Yılı: 2003

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filminin Türü: Aksiyon, Fantastik, Dram, Savaş

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filminin Yönetmeni Kimdir?

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filminin yönetmenliğini Peter Jackson yapmıştır.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filminin oyuncu kadrosunda; Orlando Bloom, Elijah Wood, Sean Astin, Liv Tyler, Viggo Mortensen, Sean Bean, Dominic Monaghan, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Ian Holm, Ian McKellen gibi ünlü oyuncular yer almıştır.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filminin Konusu Nedir?

Orta Dünya’da geçen Yüzüklerin Efendisi hikayesinde, Sauron’un orduları giderek büyümektedir. Frodo ve onun arkadaşı Sam, korku dolu bir yolculuk ile korkunç Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar.

7_ Fight Club-Dövüş Kulübü

IMDB’nin en yüksek puanlı filmleri arasında yer alan Dövüş Kulübü filmi de kitaptan sinemaya uyarlanan filmlerdendir.

Dövüş Kulübü Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır?

Amerikalı yazar Chuck Palahniuk’un Dövüş Kulübü adlı romanından aynı adla sinemaya uyarlanmıştır. Chuck Palahniuk’un Dövüş Kulübü kitabı 1996 yılında yayımlanmıştır. Chuck Palahniuk’un Dövüş Kulübü eserinden uyarlanan film IMDB’nin en yüksek puanlı, en iyi filmleri arasındadır.

Dövüş Kulübü Filminin IMDB Puanı: 8,8

Dövüş Kulübü Filminin Yapım Yılı: 1999

Dövüş Kulübü Filminin Türü: Dram, Gerilim

Dövüş Kulübü Filminin Yönetmeni Kimdir?

Dövüş Kulübü filminin yönetmenliğini David Fincher yapmıştır.

Dövüş Kulübü Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Dövüş Kulübü filminin oyuncu kadrosunda; Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter, Zach Grenier, Jared Leto gibi ünlü oyuncular yer almıştır.

Dövüş Kulübü Filminin Konusu Nedir?

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Jack’in kronik uykusuzluk sorunu vardır. Jack psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek için terapi grubuna katılır. Jack bu toplantılarda Maria ile tanışır.

8_ The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring-Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmi IMDB’nin en iyi fantastik filmleri arasında yer almış bir filmdir. IMDB’nin en yüksek puanlı filmleri arasında yer alan Yüzüklerin Efendisi Serisinin ilk filmi olan Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmi de kitaptan uyarlanan bir filmdir.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır?

İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi Serisinin ilk kitabıdır. J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği romanı fantastik edebiyat üçlemesinin ilk kısmıdır.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filminin IMDB Puanı: 8,8

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filminin Yapım Yılı: 2001

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filminin Türü: Aksiyon, Fantastik, Dram, Savaş

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filminin Yönetmeni Kimdir?

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin yönetmenliğini Peter Jackson yapmıştır.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin oyuncu kadrosunda; Orlando Bloom, Cate Blanchett, Billy Boyd, Sean Astin, Ian Holm, Ian McKellen, Elijah Wood gibi ünlü oyuncular yer almıştır.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Filminin Konusu Nedir?

Karanlıkların Efendisi Sauron, tüm yüzüklere hükmeden tek yüzük bütün gücüyle Orta Dünya’da aramaktadır. Yüzüğü ise Shire Bölgesi’nde yaşayan Frodo Baggins adlı bir hobbit bulmuştur.

9_ Forrest Gump

Forrest Gump filmi IMDB’nin en yüksek puanlı filmleri arasında yer alan bir film olup, kitaptan uyarlanmış bir filmdir. Forrest Gump filminde Forrest Gump karakterini Tom Hanks canlandırmıştır.

Forrest Gump Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır?

Amerikalı roman yazarı Winston Groom’un Forrest Gump adlı eserinden aynı adla sinemaya uyarlanmıştır. Winston Groom’un Forrest Gump kitabı 1986 yılında yayımlanmıştır.

Forrest Gump Filminin IMDB Puanı: 8,8

Forrest Gump Filminin Yapım Yılı: 1994

Forrest Gump Filminin Türü: Romantik, Dram, Komedi

Forrest Gump Filminin Yönetmeni Kimdir?

Forrest Gump filminin yönetmenliğini Robert Zemeckis yapmıştır.

Forrest Gump Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Forrest Gump filminde; Tom Hanks, Sally Field, Gary Sinise, Robin Wright gibi ünlü oyuncular yer almaktadır.

Forrest Gump Filminin Konusu Nedir?

Düşük IQ sahibi Forrest Gump’ın hikayesini anlatılmaktadır. Filmde; Forrest Gump’ın başından geçen olayların konu yer almaktadır.

10_ The Lord of the Rings: The Two Towers-Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin Efendisi Serisinin ikinci filmi olan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filmi IMDB’nin en yüksek puanlı filmleri arasında yer almıştır.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filmi Hangi Kitaptan Uyarlanmıştır.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule romanı İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi Serisinin ikinci kitabıdır. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule eseri John Ronald Reuel Tolkien’in dünyaca ünlü Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik edebiyat üçlemesinin ikinci kitabıdır.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filmi J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisinin ikinci kitabı olan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule kitabından aynı adla sinemaya uyarlanmıştır.

İngiliz yazar J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi Serisi sinemaya uyarlanan seri kitaplardandır. J. R. R. Tolkien’in sinemaya uyarlanan Yüzüklerin Efendisi Serisini filmleri, IMDB puanı yüksek filmler arasındadır. Kitap serilerinden uyarlanan IMDB puanı yüksek olan filmleri izlemeyi sevenler kesinlikle bu seri filmleri izlemeli.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filminin IMDB Puanı: 8,7

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filminin Yapım Yılı: 2002

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filminin Türü: Aksiyon, Fantastik, Dram, Savaş

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filminin Yönetmeni Kimdir?

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filminin yönetmenliğini Peter Jackson yapmıştır.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filminin Oyuncuları Kimlerdir?

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filminin oyuncu kadrosunda; Orlando Bloom, Cate Blanchett, Billy Boyd, Sean Astin, Andy Serkis, Ian McKellen, Elijah Wood, Christopher Lee, Viggo Mortensen gibi ünlü oyuncular yer almıştır.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Filminin Konusu Nedir?

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filmi ilk filmin devam filmidir. Yollarını kaybetmiş Hobbitler Frodo ve Sam, esrarengiz Gollum’un kendilerini takip ettiğini fark ederler ve Gollum’un yakalarlar. Gollum, kendisini serbest bırakmaları karşılığında, Hobbitleri Mordor’un Kara Kapıları’na götürmeye söz verir.

4.06/5 (207)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.