Kitap Okuma Alışkanlığı

Kitap okumak insana huzur verir.  Kitap okumak demek bilgi demektir. Bilgi ise güçtür.

Ne yazık ki Türkiye’de kitap okuma oranı Avrupa ülkelerine göre bir hayli düşük.

TÜİK’in ( Türkiye İstatistik Kurumu ) verilerine göre; kitap okuma alışkanlığımız o kadar düşük ki. Mesela televizyon veya internet başında saatler harcarken kitap okuma için sadece bir dakika harcıyoruz. Gerçekten utanılacak bir durum. Geleceğimiz olan çocuklarımıza, gençlerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmalıyız.

TÜİK’in ( Türkiye İstatistik Kurumu ) verilerine göre; Günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internete giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor.

TÜİK, Türkiye’de kitap okuma oranlarıyla ilgili bir raporun açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı raporda, Türkiye’nin kitap okumada dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer aldığı belirtildi. Araştırmada bireylerin kitap okuma süreleri de incelendi. Buna göre, Türkiye’de günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internet kullanılırken kitap okumaya günde 1 dakika zaman ayrıldığı ortaya çıktı. Yılda 6 saat (günde bir dakika) kitap okuduklarını söyleyen katılımcılar, ihtiyaç listesinde 235. sırada yer veriyor.

Avrupa’da kitap okuma oranı yüzde 21 iken Türkiye’de binde bir olduğu da ortaya çıktı.

kitap-okuma-aliskanligiDünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında yüzde 21 oranıyla İngiltere ve Fransa, İngiltere ve Fransa ardından ise sırasıyla Japonya yüzde 14, Amerika yüzde 12 ve İspanya yüzde 9 ile takip etti. Türkiye, yüzde 0,1 okuma oranı ile listenin son sıralarında yer buldu.

Türkiye’de 2013 yılında 42 bin 655 kitap yayımlandı. Araştırmada bireylerin elektronik ortamda kitap okumayı tercih ettiği görüldü. Bu durumun elektronik kitaplarda (DVD, VCD, CD)  yüzde 37 artış yaşanmasına neden olduğu açıklandı. 2012 yılında 2 bin 986 elektronik kitap yayımlanırken, 2013’te bu rakam 4 bin 293’e ulaştı.

2.33/5 (18)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.