Kırmızı Leke-Nathaniel Hawthorne

Kırmızı Leke Romanının Yazarı Kimdir, The Scarlet Letter Romanını Oku, Kırmızı Damga Kitabını Oku, The Scarlet Letter Kitabının Yazarı Kimdir, Kırmızı Damga Filminin Konusu Nedir, Kırmızı Damga Filminin Oyuncuları Kimlerdir, Kırmızı Damga Filminin Yönetmeni Kimdir, Kırmızı Leke Filminin Oyuncuları, Kırmızı Leke Filminin Konusu, Kırmızı Leke Filminin Yönetmeni, Nathaniel Hawthorne’nin Kırmızı Leke Romanını Oku, Nathaniel Hawthorne’nin Kırmızı Leke Kitabının Konusu, Nathaniel Hawthorne’nin Kırmızı Leke Kitabının Özeti, Nathaniel Hawthorne’nin Kırmızı Leke Kitabı Hakkında.

Amerikan edebiyatının ilk yapıtlarından, belki de en ünlülerinden bir tanesidir Scarlet Letter ya da diğer bir adıyla Kırmızı Leke. Harika bir yasak aşk teması barındıran Kırmızı Leke, her sayfasında meydana gelen olaylarla insana adeta bir ders verici niteliği taşıyor. Kırmızı Leke veya Kızıl Damga olarak Türkçeye geçmiş olan bu harika yapıtı biraz inceleyelim.

Nathaniel Hawthorne’nin Kırmızı Leke romanı1995 yılında Kırmızı Leke adıyla sinemaya uyarlanmıştır.

Kırmızı Leke filminin yönetmenliğini Roland Joffe yapmış ve filmin oyuncuları ise Demi Moore, Gary Oldman ve Robert Duvall’dır.

Henry James’in Amerikan edebiyatında şimdiye dek ortaya konan yaratıcı yazılı eserler arasında en iyisi olarak nitelendirdiği Kızıl Damga, insanoğlunun suç, günah ve gururla giriştiği sonu gelmez mücadelesini ortaya koyan bir başyapıt; Nathaniel Hawthorne da Amerikan’ın püriten mirasından evrensel bir klasik yaratmayı başaran ilk Amerikalı yazardır.

Nathaniel Hawthorne’nin Kırmızı Leke kitabından alıntılar:

Tutkulu bir genç kadın, onun korkak âşığı ve intikam ateşiyle yanıp tutuşan ihtiyar kocası… Bunlar 17. yüzyıl Boston’unun katı, geleneklerle örülü dünyasında vuku bulan, tutkuyla geleneklerin çatıştığı bir trajedinin başkahramanları.scarlett letter kirmizi leke Nathaniel Hawthorne

Evli bir kadın olan Hester Prynne işlediği zina suçunun cezası olarak, üzerinde ahlakî düşkünlüğünü simgeleyen kızıl bir harf taşımak zorunda bırakılır; bir anlamda, içinde yaşadığı toplumun değer yargılarını hiçe saydığı için ‘öteki’ olarak damgalanır. Yaşadığı bu trajedi ile sahip olduğu gücün farkına varan Hester bu gücü ve duruşu ile doğmakta olan modern Amerikan kadın kahramanının müjdecisidir. O günahıyla tek başına yüzleşirken adlarını açıklamaya yanaşmadığı korkak ve ikiyüzlü âşığı ile intikam hırsının çılgına çevirdiği kocası suçluluk, pişmanlık, intikam duyguları ile kendilerini bekleyen çarpıcı ve hazin sonu kendi elleriyle hazırlarlar.

1.56/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.