Kemal Tahir Esir Şehrin İnsanları Kitap Özeti

Kurtuluş Savaşı Öncesini Anlatan En İyi Romanlardan.

Esir Şehrin İnsanları romanı Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı sonrasını anlatan, Kurtuluş Savaşı öncesi kitaplar arasında önemli bir yere sahip olan bir eserdir.

Konusu Kurtuluş Savaşı öncesi olan eserler arasında yer alan birçok roman vardır. Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları romanı da bu tür konuda bir roman olup, Milli Mücadele konulu romanlar arasında birçok otorite tarafından anlatımı, konusu, hikayesi olarak gösterilen ünlü bir romandır.

Esir Şehrin İnsanları Romanının Yazarı Kimdir?

Esir Şehrin İnsanları kitabının yazarı Türk edebiyatının ünlü roman yazarlarından Kemal Tahir’dir. Kemal Tahir tarafından yazılan Esir Şehrin İnsanları romanı ilk kez 1970 yılında yayımlanmıştır.

Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları romanı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler bu yazımızı kesinlikle okumalı.

Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları Romanının Kahramanları, Karakterleri Kimlerdir?

Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları kitabının karakterleri; Kamil Bey, Nermin Hanım, Fuat Bey, Ayşe, Nedime Hanım, Ahmet Bey, Niyazi Ağabey, Ramiz Efendi, Necati Osman Bey, Rıfat Bey, Nazike Hanım, Hacı Sıtkı, Fatma Hanım

Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları eseri MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesi eserleri arasındadır.

Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları kitabının özeti:

Kamil Bey, birçok yabancı dil bilen, birçok Avrupa ülkesinde bulunmuş, kültürlü biridir. Kamil Bey bir paşa oğludur.

İspanya’da yaşayan Kamil Bey, ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlar. Bu sebeple İstanbul’a gelip bazı mülklerini satmak ister. Kamil Bey ve ailesi, Batıcı bir anlayışa sahiptir. Ancak kendi kültürlerine çok yabancı kalmışlardır. Eşi Nermin Hanım ve kızı Ayşe ile İstanbul’a yerleşen Kamil Bey, babasından kalan bir köşkü yeniden yaptırır. Kamil Bey burada bir gazetede çalışmaya başlar. Liseden bir arkadaşı olan Ahmet ile karşılaşır. Ahmet ondan yardım ister. Gazeteyi kullanarak Anadolu ile haberleşmenin sağlanmasını ister. Bu gelişmelerden sonra, Kamil Bey ülkesindeki gelişmelerle ilgilenmeye başlar.kemal-tahir-esir-sehrin-insanlari-roman-ozet

Düşman askerlerinin saldırı planlarını Anadolu’ya haber vermek isteyen Kamil Bey, yolculukta yakalanır. Sorguya çekilen Kamil Bey, hiçbir şey söylemez. Kendisine saldırı planlarını ileten Nedime Hanım’ı ele vermeyi düşünmez. Kendisi, bir paşa oğlu olduğu için zarar görmeyecektir. Buna rağmen Nedime Hanım’a ihanet etmeyi düşünmez. Bu durumu haber alan Nermin Hanım ve Ayşe, oldukça şaşırırlar. Kamil Bey, onların tanıdığı eski Kamil Bey değildir. Artık ülkesine ve Milli Mücadeleye ilgisiz biri değildir. Ülkesinde olanlarla ve bağımsızlık mücadelesi ile ilgili biri haine gelmiştir. Büyük bir değişim gösteren Kamil Bey, kendisine İstanbul’da elçilik iş vaadine rağmen kimseyi ele vermez. Milli Mücadeleye ve arkadaşlarına ihanet etmeyi alçaklık olarak görmektedir. Kamil Bey artık değişmiştir.

3.23/5 (22)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.