Kelebek-Henri Charriere

Kelebek; Henri Charriere’in Gerçek Hayat Hikayesini Anlattığı Kitabı.

Yazar Henri Charriere’in kendi hayat hikayesini anlattığı özgün adı Papillon olan Kelebek romanı Henri Charriere’i üne kavuşturmuştur.

Henri Charriere’in Kelebek Romanının Konusu Nedir?

Henri Charriere’in Kelebek romanı yaşanmış olanları anlatan bir kitaptır.1931 yılında suçsuz olduğu halde ömür boyu hapse çarptırılan Kelebek lakaplı Henri Charriere, Fransız Guyanası’na gönderilir. Ömür boyu kürek cezasına mahkum edilen Kelebek lakaplı Fransız vatandaşı Henri Charriere, kendisini gibi mahkum olan Fransa’nın en iyi kalpazanı Dega ile tanışır. Kaçılması imkansız bu hapishaneden geldiği günden beri kaçmaya çalışan Kelebek Henri Charriere’in 13 yıllık süren bir kaçış mücadelesi anlatılmaktadır.

Henri Charriere’in Kelebek Romanı Sinemaya Uyarlanmıştır.

Henri Charriere’in gerçek yaşam hikayesini anlattığı ünlü romanı Kelebek kitabıyla aynı adla 1973 ve 2017 yıllarında sinemaya uyarlanmıştır. 1973 yapımı Papillon yani Kelebek filminde Kelebek Henri Charriere karakterini Steve McQueen, Louis Dega karakterini de Dustin Hoffman canlandırmıştır. 2017 yapımı Kelebek filminde Kelebek Henri Charriere karakterini Charlie Hunnam, Louis Dega karakterini de Rami Malek canlandırmıştır.

Henri Charriere’in Kelebek kitabından alıntılar:

Acı çeken her insanın yüreği soylulaşır.

İnsanın alışmadığı şey yok, bütün mesele kendine hakim olabilmekte.

Bu güzel ülkenin adaleti pek güzel değil Dega.

Geçmişin görüntüleri beni öylesine büyük bir güçle hücremden söküp alıyor ki, içerde geçirdiğim saatlerin çoğunda özgürüm.

Çok gençsiniz, hayat sizi bekliyor, diyor. Mahkum olmak için neler yaptığınızı bilmiyor, bilmek de istemiyorum. Ama uzun ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmak için bu kadar minik bir tekneyle okyanusa açılmanız, özgürlük için her şeyi yapmaya hazır olduğunuzu gösteriyor. Bu çok saygıdeğer bir tutum.

Bir ulus, toplumun başını ağrıtan kişileri çok çabuk yok etmek ve onlardan hemen öç almak hakkına sahip değildir. Bu adamlar, insanlık dışı cezalara çarptırılmaktan çok tedavi edilmesi gereken kişilerdir.

Beni dilediğin kadar cezalandır, ama içinde yaşamaya mahkum ettiğin sessizlikten ağırını bulamazsın.

Ne kadar hızlı koşarsan koş, asla vicdanından kaçamazsın.

Henri Charriere’in Kelebek Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kelebek

Kitabın Yazarı: Henri Charriere

Kitabın Türü: Roman, Macera, Otobiyografi

Orijinal Adı: Papillon

İlk Baskı Yılı: 1969

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.