Kefaret-Ian McEwan

Söylenen Bir Yalan Üç Kişinin Hayatını Düzeltilemeyecek Şekilde Nasıl Etkiler?

Kefaret Romanı Yazarı Kimdir?

Kefaret kitabının yazarı Man Booker Ödülü sahibi İngiliz roman yazarı Ian McEwan’dır.

Ian McEwan’ın başyapıtı olarak gösterilen Kefaret romanının özgün İngilizce adı Atonement olup roman 2001 yılında yayımlanmıştır.

Ian McEwan’ın Kefaret Kitabının Filmi Çekildi.

Ian McEwan’ın Kefaret romanı 2007 yılında Kefaret ismi ile yani romanla aynı adla sinemaya uyarlanmıştır.

Ian McEwan’ın Kefaret Kitabına Yapılan Yorumlar:

Günümüzde İngiliz dilinde yazanların hiçbiri Ian McEwan’ın yazdıklarını aşamaz. The Washington Post Book World

Günümüz romancıları arasında McEwan’ın zekâsıyla ve kurmaca gücüyle boş ölçüşebilecek kimse yok. Milwaukee Journal Sentinel

Ian McEwan’ın Kefaret kitabı ülkemizde Can Yayınları etiketi ile yayımlanmıştır. Can Yayınları tarafından yayımlanan Ian McEwan’ın Kefaret kitabının Türkçe çevirisini Püren Özgören yapmıştır. Püren Özgören’in Türkçe çevirisini yaptığı Ian McEwan’ın Kefaret romanının sayfa sayısı 368’dir.

1935 yazının en sıcak gününde, on üç yaşındaki Briony Tallis, ablası Cecilia’nın soyunup yazlık evlerinin bahçesindeki küçük havuza girdiğini görür. Tıpkı Cecilia gibi Cambridge’den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner de kızı gözlemektedir. O gün sona ermeden bu üç gencin hayatı bir daha düzelmemek üzere değişmiş olacaktır. Robbie ile Cecilia başlangıçta hayal bile etmedikleri bir sınırı aşacak ve küçük kızın hayal gücünün kurbanı olacaklardı. Başkalarına ait sırlara tanık olan Briony, bir suç işleyecek ve bu suçun kefaretini ödemek için ölene kadar çabalayacaktır. Booker Ödüllü yazar Ian McEwan’ın en yetkin kitabı olan Kefaret, edebiyat çevrelerinin alkışladığı bir başyapıt. Çocukluğu, aşkı, savaşı, İngiliz toplumunu ve sınıf ayrımını akıcı, etkileyici bir anlatımla sunarken utanç ve bağışlama, kefaret ve günahları hoşgörmenin güçlüğü üzerinde düşünmeye yöneltiyor.

Web sitemizde Kefaret filminin en güzel repliklerini Atonement Replikleri-Kefaret Replikleri sayfasından ve Ian McEwan’ın Kefaret romanının özetini Ian McEwan Kefaret Kitap Özeti sayfasından okuyabilirsiniz.

Ian McEwan’ın Kefaret kitabından alıntılar:

Briony’nin iki gün içinde bir fırtına gibi kağıda döktüğü, uğruna kahvaltıyı ve öğle yemeğini kaçırdığı oyun: Afişleri, biletleri kendisi tasarlamış, katlanır bir paravanı yan yatırıp bilet gişesine dönüştürmüş, para kutusunu kırmızı krepon kağıdıyla kaplamıştı. Hazırlıklar tamamlanmış, geriye yalnızca bitmiş metnin üzerinde düşünmek ve Kuzey’den gelecek olan kuzenlerini beklemek kalmıştı. Ağabeyi ertesi gün geliyordu, dolasıyla prova yapmak için yalnızca bir günleri vardı. Bazen ürpetici, bazen de umutsuzca hüzünlü olan oyun bir yüreğin masalıydı; kafiyeli bir giriş, sağduyu üzerine kurulmayan bir aşkın lanetli sonunu anlatıyordu. Kadın kahramanın, Arabella’nın, kötücül, yabancı bir konta duyduğu pervasız tutku mutsuzlukla cezalandırılır: Arabella dünyayı hiçe sayarcasına, nişanlısıyla birlikte gittiği kıyı kasabasında koleraya yakalanır. Sevgilisi, herkes tarafından terk edilmiş bir halde, tavan arasındaki bir odada yatarken, içindeki mizahı keşfeder; olayların gülünç yanını görebilmektedir. Talih perisi ona ikinci bir şans tanır -onu tedavi eden fakir doktor aslında, yoksullara yardım etmeyi seçen, kılık değiştirmiş bir prenstir…kefaret-ian-mcewan

Briony, dünyanın dört dörtlük bir yer olmasını isteyen, bu tutkuyla yanıp tutuşan çocuklardandı.

İlgileri, övgüleri ve apaçık hoşnutlukları olmasaydı bile Briony yazmaktan geri durmazdı. Öte yandan, kendisinden önceki pek çok yazar gibi, bütün onaylamaların illa da yararlı olmadığını keşfetmekteydi.

Güzelliğin çok kısa bir paragraf oluşturduğunu keşfetmişti. Oysa çirkinliğin sonsuz çeşitlemeleri vardı.

 

2.67/5 (12)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.