Karizma Miti-Olivia Fox Cabane

Karizma Nasıl Olunur, Karizma Sonradan Kazanılır Mı, Karizma Sahibi Nasıl Olunur, Karizma Olmak İçin Öneriler Nelerdir, Karizma Ne Demektir Nedir, Nasıl Karizmatik Bir Erkek Olunur, Etkileyici Çekici Karizmatik Olmak İle İlgili Kitaplar, Karizmatik Olmanın Yolları Nelerdir ve Bunun Gibi Karizma İle İlgili Birçok Sorunuzun Cevabını Karizma Miti Kitabında Bulabilirsiniz.

Amerikalı kişisel gelişim uzmanı, davranış bilimci ve yazar Olivia Fox Cabane’nin Karizma Miti kitabı karizma ile ilgili birçok bilgi içermektedir.

Olivia Fox Cabane’nin özgün adı The Charisma Myth olan Karizma Miti Kişisel Çekimin Ustası Olmak kitabı Türkçe olarak kitapseverlerle buluştu.

Olivia Fox Cabane’nin Karizma Miti kitabı 2013 yılında Okuyan Us Yayınları etiketi ile çıktı.

Okuyan Us Yayınları tarafından yayımlanan Olivia Fox Cabane’nin Karizma Miti kitabının Türkçe çevirisi Nalan Tümay tarafından yapılmıştır. Nalan Tümay’ın Türkçe çevirisini yaptığı Olivia Fox Cabane’nin Karizma Miti kitabı 333 sayfadan oluşmaktadır.

Karizma doğuştan mı gelir, yoksa karizma sonradan kazanılır mı? Amerikalı davranış bilimci yazar Olivia Fox Cabane’ye göre karizma sonradan kazanılabilir. Olivia Fox Cabane’nin Karizma Miti kitabını okurken karizma sonradan nasıl kazanılır, sonradan nasıl karizmatik biri olunur, karizma ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bilindik karizma tanımına göre, karizmaya ya doğuştan sahip olursunuz ya da hiçbir zaman sahip olamazsınız. Bu basit tanım Olivia Fox Cabane’nin çığır açan kitabına göre doğru değil. Karizmatik davranışlar öğrenilebilir ve herkes tarafından mükemmelleştirilebilir.

Cabane, başlangıçta Harvard ve MIT için teknikler geliştirirken karizmanın sırlarını, nasıl çalıştığını ortaya çıkarmış ve temek bileşenlerinin ne olduğuna dair çalışmalar yapmıştır. Karizmatik olmak temel kişiliğinizin tamamen başka bir şekle dönüşmesi demek değildir; zaten sahip olduğunuz kişiliğe uygun olacak bir dizi belirli uygulamayı adapte etmektir.

Olivia Fox Cabane’nin çalışmaları, Forbes, New York Times, Business Week ve The Wall Street Journal gibi yayınlarda geniş yankı bulmuştur.

Ayrıca kitapsozler.com sitemizde Karizma ile ilgili en güzel sözleri Karizma Sözler sayfasından okuyabilirsiniz.

Olivia Fox Cabane’nin Karizma Miti Kitabına Yapılan Yorumlar:

Karizma bir armağan değildir, bir araçtır. Cabane bu kitapla büyük bir vaatte bulunuyor ve sözünde duruyor. Seth Godin

Olivia Fox Cabane, bilimsel veriler ışığında karizmayı açıklığa kavuşturuyor. Bu kitap bizlere liderliğin karizma yardımıyla bilinçli bir şekilde geliştirilmesi gerektiiğini, dikkatli bir çalışma ile aslında nasıl da artırılabileceğini gösteriyor. Evan Wittenberg, Chief Talent Officer, Hewlett-Packard

Olivia Fox Cabane’nin Karizma Miti kitabından alıntılar:

Marilyn Monroe, düşüncesini ispatlamak istiyordu. 1955 yılında, New York şehrinde güneşli bir yaz günüydü. Marilyn arkasıdna bir dergi editörü ve bir fotoğrafçıyla, yürüyerek Grand Central İstasyonu’na girdi. Çok yoğun bir iş gününün ortası ve platformun çok kalabalık olmasına rağmen, orada durmuş metronun gelmesini beklerken, onu bir kişi bile fark etmedi. Fotoğrafçı makinesinin deklanşörüne basarken o, metroya bindi ve vagonun bir köşesinde sessizce seyahat etti. Onu kimse tanımadı.

Marilyn, isterse göz alıcı Marilyn Monroe, isterse sıradan Norma Jean Baker olabileceğini, sadece buna karar vermesinin yeterli olacağını göstermek istiyordu. Metroda oturan Norman Jean’di. Ama kalabalık New York kaldırımlarına yeniden çıktığında, Marilyn’e dönüşmeye karar verdi. Etrafında baktı ve alaycı bir ses tonuyla fotoğrafçıya sordu: ”Onu görmek ister misin?” Belirgin bir hareket yapmamıştı; sadece ”saçlarını kabarttı ve poz verdi.”

Bu basit değişiklikle, aniden çekici oluverdi. Üzerinden bir büyü yayılmaya başladı ver her şey durdu. Zaman durdu, tıpkı etrafını saran, aralarında duran yıldızı birdenbire fark ettiklerinde hayretler içinde kalan insanlar gibi. Marilyn bir anda hayranlarının arasında kayboldu ve fotoğrafçı büyüyen kalabalıktan kaçmasına yardım ederken ”itiş kakış içinde korku dolu dakikalar” geçirmişti.

Karizma her zaman ilgi çekici ve tartışmalı bir konu olmuştur. Konferanslarda ya da kokteyl partilerinde insanlara ”karizmayı öğretiyorum” dediğimde, hemen silkelenip kendilerine gelirler ve genellikle ”Ama bir insanda karizma ya vardır ya yoktur diye biliyordum” derler. Bazıları karizmayı adil olmayan bir avantaj olarak görürken, bazıları da öğrenmeye hevesli olur, herkes büyülenir. Üstelik çok haklılar. Karizmatik insanlar dünyayı etkiliyor, ister yeni projelerle, ister yeni şirketlerle ya da yeni imparatorluklarla ortaya çıksınlar.

Bill Clinton kadar çekici ya da Steve Jobs kadar büyüleyici olmak nasıl bir histir, hiç merak ettiniz mi? İster karizmaya zaten sahip olduğunuzu düşünen ve bunu yeni bir aşamaya taşımayı isteyen biri olun, ister bu büyünün gücüne az da olsa sahip olmayı isteyen ama karizmatik tiplerden olmadığını düşünen biri olun, size iyi bir haberim var. Karizma öğrenip uygulayabileceğiniz bir beceridir.

Karizmanın Size Ne Yararı Var?

Bir odaya girdiğiniz anda insanlar hemen tüm ilgisini size yönlendirse, söyleceklerinizi duymak istese ve sizin onayınızı almak için can atsa, hayatınız nasıl olurdu bir düşünün.

Karizmatik insanlar için bu bir yaşam şekli. Herkes onların varlığından etkileniyor. Kendilerine mıktanıs gibi çektikleri insanlar, garip bir şekilde, onlara yardım etmek için ellerinden geleni yapmak zorunda hissediyor. Karizmatik insanlar büyülü bir hayat sürüyor gibi görünüyor…

Karizma, tabii ki iş hayatında çok önemlidir. İster yeni bir iş başvurusunda bulunun, ister bulunduğunuz kurum içerisinde ilerlemeyi isteyin, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Pek çok çalışmada karizmatik insanların performans değerlendirmelerinde daha yüksek puanlar aldıkları ve hem üstleri hem de astları tarafından daha etkili olarak görülmelerini sağladığı ortaya konmuştur.karizma-miti-olivia-fox-cabane

Yaygın inanışın aksine, karizma insanlarda doğuştan gelen bir özellik değildir, insanlar doğuştan doğal olarak çekici değillerdir. Karizma kalıtsal bir özellik olsaydı, karizmatik insanlar her zaman etkileyici olurlardı ancak durum böyle değil. En etkileyici süper starların bile karizma bir an varken, bir an yok olabilir. Marilyn Monroe karizmasını düğmeye basar gibi ”kapatabiliyor” ve tamamen fark edilmez olabiliyordu. Karizmasını yeniden devreye sokmak için sadece beden dilini değiştiriyordu.

Karizmatik Davranışlar Nasıldır?

Biriyle ilk karşılaşmamızda, bu kişinin potansiyel bir dost mu yoksa düşman mı olduğunu, bu niyetlerini gerçeğe dönüştürme gücünün olup olmadığını içgüdüsel olarak değerlendiririz…

3.62/5 (77)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.