Karatepeli Fıkraları-Halet Çambel

Karatepeli Fıkraları Kitabını Oku, Halet Çambel’in Kitapları, Halet Çambel’in Eserleri, Halet Çambel’in Derlemeleri, Karatepeli Fıkralarını Oku, Karatepeli Fıkraları Kitabından Fıkralar, Halet Çambel’in Karatepeli Fıkraları Kitabını Oku, Halet Çambel’in Karatepeli Fıkraları Kitabının Konusu, Halet Çambel’in Karatepeli Fıkraları Kitabının Özeti.

Karatepeli Fıkraları Arkeoloji Sanat Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Karatepeli Fıkraları kitabının derlemesini ise Halet Çambel yapmıştır.

Derlediği fıkraları, Karatepeli Fıkraları adıyla, Sevgili köylü kardeşlerine Halet ablalarından bir gönül armağanı olarak 2006 yılının Kasım ayında, Arkeoloji ve Sanat Yayınları tarafından yayımlatmıştır.

Yayınlanan Karatepeli Fıkraları kitabı büyük boy, kuşe baskı, 48 sayfa; fotoğraf ve çizimlerle süslenmiş.

Bu kitapta okuyacağınız fıkralar, Karatepe halkı üzerine, onların saflıkları ve acayiplikleri ile eğlenmek için anlatılan şeylerdir; ilk bakışta, Karatepelileri küçük düşürmek amacıyla başka köylülerin “uydurdukları” fıkralar sanılabilir bunlar; ama bu aldatıcı bir yargı olur.

Halet Çambel’in derlemesini yaptığı Arkeoloji Sanat Yayınları’ndan çıkan Karatepeli Fıkraları kitabından alıntılar:

Kabak Aşı
Birisini evermişler, evlendiği gün de kabağ aşı pişirmişler, kabağ aşını oğlana hiç vermemişler de hep kendileri yemiş. Şimdik vakit geçmiş, oğlan küsmüş, bana vermediler diye, hiç yekinmemiş yerinden. Vakit geçmiş, gece saat 10-12 ye gelmiş, aha kalkmamış yerinden.
Söylemişler ki buna, “kalkta gelinin yanına git”, diye. “Kabağ aşını yiyen gitsin gelinin yanına”, demiş, “ben gitmiyorum” demiş. Artık bahmışlar oğlan gitmiyor gelinin yanına. Babası söylenmeğe başlamış, “avradını …., sizin gibi delikanlılar dururken, benim gibi koca mı gitsin gelinin yanına”. Gelinin yanına koca gitmiş.
Bütün işin zorunu bana tutturuyorsunuz! demiş.

Biz Bunu Çalıştırırız. Gayri Sen Git.
Karatepeliler ilk motoru gördüklerinde:
Bundan bir tane biz de alalım da tarlalarımızı sürelim demişler. Gitmişler, istenilen parayı verip bir traktör almışlar, getirmişler köylerine ustasıyla beraber. Usta biraz göstermiş. Öğrendiklerini akılları kesince ustaya demişler ki:
Biz bunu çalıştırırız. Gayri sen git!Karatepeli Fikralari Halet cambel
Bir tanesi: “Bunu şöyle şöyle çalıştırıyordu, ben gördüm, bekledim” demiş. Çıkmış traktörün üstüne. Çalıştırmış motoru. Traktör yürüyünce ne yapacağını bilememiş. Motor öte yana, beri yana yürüyor…
Bir urgan getirin, önüne gerin. Yenilmiyor bu! diye bağırmaya başlamış. Acele urgan getirmişler, önüne urgan germişler, çabalamışlar, tarktörü durduramamışlar. Yolu üstünde bir su varmış, traktör gitmiş, cappadak suya düşmüş yerden aşağı; ama daha önce üstündeki atlamış aşağı, kurtulmuş. Bakmış ki, traktör varmış suyun içine kakılıkalmış:
Zaten senin kara renginden belliydi manda cinsinden olduğun, demiş.

2.61/5 (23)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.