Kar-Orhan Pamuk

Orhan Pamuk’un Aşkı, Pişmanlığı, Özlemi Derinlemesine Anlattığı Romanı; Kar

Kar romanı Orhan Pamuk’un 2002 yılında yayımlanan romanıdır.

İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Orhan Pamuk’un Kar romanı 436 sayfadan oluşmaktadır. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Orhan Pamuk’un Kar romanı 464 sayfadan oluşmaktadır.

Pamuk’un ”İlk ve son siyasi romanım” dediği Kar, Türk edebiyatında 1990’ların siyasi atmosferini ele alan, dönemi bütün şiddeti ve çatışmalarıyla anlatan en iyi ve en iddialı romandır. Kars’taki siyasal İslamcılar, solcular, Türk ve Kürt milliyetçilerinin hikâyesini inanç, başörtüsü sorunu, askeri darbeler ve üçüncü dünyada yaşamanın öfkesi ve ümitsizliği üzerinden tartışan Kar’da Pamuk, başka romanlarında da zaman zaman gördüğümüz mizah yeteneğini bu defa sonuna kadar sergiliyor. Kar’ı, romanın yazılış ve yayımlanma süreçlerinin daha önce bilinmeyen ayrıntılarına değinen bir sonsözle birlikte yayımlıyoruz.

On iki yıldır Almanya’da sürgün olan şair Ka Türkiye’ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini. Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars’ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için aşk ve mutluluk vaadi vardır. Kar Türkiye’nin temel siyasi çatışmalarını anlamamız için okunması gereken bir roman.

‘’Kitabım yine babadan kalma tanımla ‘postmodern’dir; gülümseyerek söylüyorum bunu, kendi temsiliyet sorununu da sorguya çektiği için. Gerçekçi romanlarda olduğu gibi ‘İşte gerçek, işte bunun aynaya düşmüş izdüşümü’ demiyorum. Aynada gözüken şeyleri ve aynayı dürüstçe, mümkün olduğunca tartışıyorum.’’ (Radikal Kitap eki’nde Orhan Pamuk ile yapılan konuşma’dan, 18/01/2002)

Orhan Pamuk’un Kar Kitabına Yapılan Yorumlar:

Kar zamanımızın okunması gereken temel kitaplarından… Margaret Atwood

O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci. Orhan Pamuk büyük bir romancı. New York Times

Orhan Pamuk’un Kar kitabından en güzel sözler, alıntılar:

İki tür erkek vardır, dedi Ka eğitici bir havayla. Birincisi, âşık olmadan önce kızın nasıl sandviç yediğini, saçlarını nasıl taradığını, hangi saçmalıkları dert edindiğini, babasına neden kızdığını, onun hakkında anlatılan diğer hikâye ve efsaneleri bilmelidir. İkincisi ise, ki ben onlardanım, kız hakkında pek az şey bilmelidir ki âşık olsun.

Mutsuzluktan hiçbir şey yapamaz olunca, mutluluğu düşünmeye başladım.

Bendeki eksikliğin bazen yalnız sen değil, bütün dünya olduğunu düşünüyorum.

İnsan bir başkasının sesini ne kadar duyabilir içinde?

Aşk zaten her şeyi söyleyebilme isteği değil miydi?

Çocukluk ve gençliğinde olağanüstü mutlu olduğu zamanlarda hissettiği şey, mutsuzluğun ve umutsuzluğun da çok yakın bir yerde olduğu korkusu yükseliyordu içinde.

Ka’yı asıl korkutan ve şaşırtan şey intiharların sıradan günlük hayatın içine, habersiz, törensiz birdenbire girivermesiydi.0773 KAR.indd

İnsan yaşıyor, yıpranıyor, yok oluyor. Bir yandan yok olduğunu bir yandan var olduğunu düşündü.

Sana kızmıyorum, çünkü bütün iyi insanlar gibi, kötülüğünü farkında olmadan yapıyorsun.

Ama mutsuzluk gerçek bir intihar nedeni olsaydı Türkiye’deki kadınların yarısı intihar ederdi .

Mazlum olmak yetmez, haklı da olmak lazım.

Bir yenilgi duygusuyla hepsi ağır ağır kanal değiştiren televizyona baktılar uzun süre. Masanın altında İpek ile elele tutuşunca Ka burada gündüzleri küçük bir işte pinekleyip, akşamlan bu kadın ile elele tutuşarak çanak antene bağladığı televizyonu seyredip bütün hayatını mutlulukla geçirebileceğini düşündü.

2.69/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.