Kapital’i Okumak-Louis Althusser-Etienne Balibar-Jacques Ranciere-Roger Establet-Pierre Macherey

Marksist Beş Filozofun Kaleme Aldığı Dünyaca Ünlü Eser Kapital’i Okumak

Marksist düşünür ve filozoflar Louis Althusser, Etienne Balibar, Jacques Ranciere, Roger Establet ve Pierre Macherey’in Fransızca özgün adı Lire le Capital ve İngilizce adı ise Reading Capital olan Kapital’i Okumak eserini 1965 yılında yazmışlardır.

İthaki Yayınları tarafından yayımlanan Louis Althusser, Etienne Balibar, Jacques Ranciere, Roger Establet ve Pierre Macherey’in Kapital’i Okumak adlı eserinin Türkçe çevirisini Işık Ergüden yapmıştır.

Işık Ergüden’in Türkçe çevirisini yaptığı Louis Althusser, Etienne Balibar, Jacques Ranciere, Roger Establet ve Pierre Macherey’in Kapital’i Okumak kitabının sayfa sayısı 730’dur.

Kapital’i Okumak, Marksizmin temel kitabı Kapital’in mantığını tüm keşifleri ve dehasıyla ortaya koyuyor. Bu dupduru ve berrak kaynak suyunun, köprülerin altından akma vaktinin gelip çattığını haykırıyor!

Marx’ın ölümünün üzerinden daha yüzyıl geçmemişti ki onun düşüncesi ve eserleri pek çok bulanıklığın, yanlış yorumlamanın ve yanlış anlamanın nesnesi haline gelmişti. Althusser ve arkadaşları, ENS’de üç yıl süren seminerler boyunca tüm bu yanlış yorumlama, yanlış anlama ve bulanıklıkları Marx’ın düşüncesinden titizlikle ve ustalıkla ayıklayarak, Marx’ın doğru bir okumasının ilk örneklerini ortaya koydular. Elinizdeki kitap, bu seminerlerin toplamıdır ve hiç kuşkusuz tarihe geçen bu benzersiz girişim, 20. yüzyılın temel kitaplarından birini, Kapita’i Okumak, yaratmıştır.

İnsanlar, kendi susuzluklarını gidermek için ortaya çıkarılmış, ama duydukları dehşet yüzünden tahammül edemedikleri kaynakları sonsuza dek köreltmeye ve toprağın derinliklerine gömmeye şiddetle çalışırlar. Yaklaşık bir yüzyıl boyunca akademik felsefe Marx’ın üzerine ölü toprağı serpti. Aynı zamanda da Marx’ın yol arkadaşları ve ardılları en dramatik ve en acil mücadelelere göğüs germek zorunda kaldılar ve Marx’ın felsefesi onların tarihsel girişiminden, iktisadi, politik ve ideolojik eylemlerinden ve bu felsefeyi öğretmek ve buna rehberlik etmekte kaçınılmaz olan eserlerden adım adım geçti. Bu uzun mücadele döneminde, Marx’ın felsefe fikri, tüm eylemi destekleyen bilgilerin saflığı ve kesinliği için kaçınılmaz olan özgül varoluş ve işleyiş bilinci kurtarılarak tüm kışkırtma ve saldırılara karşı savunuldu.

Louis Althusser, Etienne Balibar, Jacques Ranciere, Roger Establet ve Pierre Macherey’in Kapital’i Okumak kitabından alıntılar:

Okuyacağınız sunumlar, konuşma sırasına göre alınmıştır. Tek istisna, J. Ranciere’in sunumunun ardında yer alan P. Macherey’in sunumunun Ranciere‘in konuşmasının birinci ve ikinci bölümü arasına yerleştirilmiş olmasıdır.

R. Establet’nin metni ve önsöz (birinci cildin ilk bölümü) sonradan kaleme alınmıştır.

Marx’ın eserinin planıyla ilgili bir dizi saptamanın, Kapital’e adanmış bir eserin ikinci cildinin sonuna atılmış olması paradoksal görünebilir. Buna iki nedenden dolayı karar verdik: Öncelikle, Kapital’in planı, ancak eserin eleştirel okunmasının saptadığı sorunların işareti olarak kavranma koşuluyla üzerinde düşünülebilir bir konu olabilir; ikinci olarak da, bu eleştirel okumayı özetleyen, planın ”iyi bir okunması”, Marx’ın metniyle doğrudan ilişki için olabilecek en iyi giriştir.kapitali okumak

Okur, bizim sunumlarımızın buluşma, keşişme ya da ayrılıklarını bizden daha iyi değerlendirebilir. Marx’ın metninde, yolumuzu her birimiz kendi tarzımızda açmış olsak da, özgürlüğümüz ya da inatçılığımız ne olursa olsun, çok doğal olarak, bizden öncekilerin yollarını da ortaya çıkardık ve bunlar, kesişmediğimiz zaman bile bizim için mihenk taşı oldular. Örneğin, J. Lacan’ın Freud okumasına yönelik önceki bir seminer sırasında J. A. Miller’in tanımladığı ”düzdeğişmeceli nedensellik” kavramı etrafında toplanmış nosyonlar gibi, başka vesilelerle hazırlanmış olan ama bu metinlerde mevcut bazı önemli kavramlardan yararlandık.

3.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.