Kalıcı Felsefe-Aldous Huxley

Perennial Philosophy Kitabı Kime Aittir, Kalıcı Felsefe Kitabının Yazarı Kimdir, Aldous Huxley’in Kalıcı Felsefe Kitabının Konusu, Aldous Huxley’in Kalıcı Felsefe Kitabından Sözler, Aldous Huxley’in Kalıcı Felsefe Kitabının Özeti.

Orijinal adı Perennial Philosophy olan Türkçeye ‘Kalıcı Felsefe’ adıyla çevrilen Aldous Huxley’in Kalıcı Felsefe adlı eserinden alıntılar:

Bu kitap bir Ezeli Hikmet antolojisidir. Ezeli Hikmet temelde nesneler, canlılar ve zihinler dünyası için önemli olan tek ilâhî gerçeklikle ilgilenmektedir. Fakat bu tek gerçekliğin mahiyeti kendilerini kalben saf, ruhen fakir, sevgi dolu kılarak belli şartları sağlayan kimseler dışındakilerce doğrudan kavranamayacak şekildedir. Bunun neden böyle olması gerektiğini bilmiyoruz. Bu, hoşlansak da hoşlanmasak da, makul hatta olası da olmasa kabul etmemiz gerek gerçeklerden biridir.

Ezeli Kalıcı Hikmet tabiri, Leibniz tarafından ortaya çıkarıldı. Fakat içeriği nesneler, canlılar ve zihinler dünyası için vazgeçilmez bir ilahi gerçekliği tanıyan metafizik ruhta ilahi gerçekliğe benzer ve hatta onunla özdeş bir şey bulan psikoloji, insanın nihai hedefini bütün varlık âleminin içkin ve aşkın kaynağının bilgisi olarak gören ahlak zamanı bilinmeyecek kadar eski ve evrenseldir. Dünyanın her bölgesindeki ilkel insanların geleneksel ilimlerinde Ezeli Hikmet’in temelleri bulunabileceği gibi, gelişmiş dinlerin her birinde de tam olarak gelişmiş biçimleri mevcuttur.Kalici Felsefe Aldous Huxley

Evet, bu kitap bir Ezeli Hikmet antolojisidir, fakat bir antoloji olmakla beraber profesyonel edebiyatçılardan çok az alıntı içermekte, bir felsefe tanımlamakla birlikte profesyonel filozoflardan neredeyse hiçbir alıntı yapmamaktadır. Bunun nedeni çok basittir. Ezeli Hikmet temelde nesneler, canlılar ve zihinler dünyası için önemli olan tek ilahi gerçeklikle ilgilenmektedir. Fakat bu tek gerçekliğin mahiyeti kendilerini kalben saf, ruhen fakir, sevgi dolu kılarak belli şartları sağlayan kimseler dışındakilerce doğrudan kavranamayacak şekildedir. Bunun neden böyle olması gerektiğini bilmiyoruz. Bu, hoşlansak da hoşlanmasak da makul ve olası olmasa da kabul etmemiz gereken gerçeklerden biridir.

3.81/5 (27)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.