Jostein Gaarder Sofie’nin Dünyası Kitap Özeti

Dünya Çapında Çok Satan Kitaplar Listesinde Yer Alan, Birçok Farklı Dile Çevrilmiş Bir Roman; Sofie’nin Dünyası

Sofie’nin Dünyası romanı yayımlandığı günden itibaren birçok ülkede bestseller arasına girmiş bir eserdir. Sofie’nin Dünyası kitabı birçok farklı dile çevrilmiş bir dünya klasiği haline gelmiş bir başyapıttır.

Sofie’nin Dünyası Romanının Yazarı Kimdir?

Sofie’nin Dünyası kitabının yazarı Norveçli yazar Jostein Gaarder’dir. Jostein Gaarder’in 1991 yılında yazdığı Sofie’nin Dünyası eseri 1994 yılında İngilizce olarak yayımlanmıştır. Özgün adı Sofies verden olan 1994 yılında İngilizce Sophie’s World adı ile yayımlanan Sofie’nin Dünyası eseri yazarın şimdiye kadar kaleme almış olduğu en önemli eseri olarak kabul edilmektedir.

Jostein Gaarder’in Sofie’nin Dünyası kitabından en güzel alıntıları sözleri, sitemizde Sofie’nin Dünyası-Jostein Gaarder sayfasında bulup okuyabilirsiniz.

Jostein Gaarder’in Sofie’nin Dünyası Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Jostein Gaarder’in Sofie’nin Dünyası eseri filmi çekilen kitaplar arasında yer alan bir eserdir. Jostein Gaarder’in Sofie’nin Dünyası kitabının 1999 yılında özgün adı Sofies verden ismi ile sinemaya uyarlanmıştır.

1999 yılı Norveç yapımı özgün adı Sofies verden olan Sofie’nin Dünyası filminde; Sofie Amundsen karakterini Silje Storstein, Sofie’nin felsefe öğretmeni Alberto Knox karakterini Tomas von Brömssen, Sofie’nin annesi Helene Amundsen karakterini Andrine Saether canlandırmıştır.

Jostein Gaarder’in Sofie’nin Dünyası kitabının özeti:

Henüz 15 yaşına girecek olan Hilde Moller Knag, doğum günü sabahında Birleşmiş Milletler Lübnan temsilciliğinde binbaşı babasının onun için yazmış olduğu kitabı bulur. Bu kitap ile birlikte Hilde’nin de felsefe dünyasındaki yolculuğu başlamış olur. Ona özel yazılan bu kitap, Sofie ismindeki kızın posta kutusunda bulduğu notlar ile başlar. Mektuplarla başlamış olan bu felsefe kursu bir süre sonrasında ise Alberto Knox tarafından hazırlanmış olan ilginç kıyafetler, video kayıtları, farklı anlatımlar ve gizemli mekanlar ile desteklenir.

Birçok kez Sofie Hilde’nin babası tarafından Hilde için gönderilmiş olan kartlar ve ilginç oyunlar ile karşılaşır. İlk zamanlar bu oyunları anlamlandıramayan Alberto ve öğrencisi Sophie, daha sonrasında onların Hilde adına yazılan romanın kahramanı olduklarını anlarlar.

Bunun sonrasında ise binbaşının var olan hayal dünyasından kurtulmak adına plan yaparlar. Sophie Aziz Yahya gününde doğum gününü kutlamak adına hazırlıklarını yaparken neler olacağını da merakla bekler. Doğum günü gecesi Alberto ve Sophie kitaptan çıkar ve perilerin, cinlerin, masal kahramanlarının yaşamış oldukları ruhlar alemine geçer.

Babasının yazdığı bu kitabı çok beğenen Hilde, bu sefer babası için kartlar hazırlayarak onları bulmasını sağlar. Bu kartlar onun babası tarafından kitapta Sophie’ye göndermiş olduğu kartlara benzer. Doğum gününde gördüğü felsefe kursu sonrasında ise bunun devamında babasından neleri öğreneceğini büyük bir merakla bekler.

3.54/5 (54)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.