Jose Saramago Körlük Kitap Özeti

Nobel Edebiyat Ödülü Sahibi Portekizli Yazar Jose Saramago’nun Ünlü Romanı; Körlük

1998 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago’nun Körlük romanı yazarın en ünlü eserlerindendir.

Özgün adı Ensaio sobre a cegueira olan Jose Saramago’nun Körlük romanı 2008 yılında Blindness adı ile sinemaya uyarlanmıştır.

Jose Saramago Körlük Blindness Kitap Özeti

Jose Saramago’nun Körlük Romanının Özeti

Roman adı bilinmeyen bir ülke de geçmektedir. Bir gün kırmızı ışıkta arabasıyla bekleyen bir adam birden kör olur. Bu adam “Beyaz körlük” diye adlandırılacak bir hastalığın ilk kurbanı olmuştur. Çünkü karanlığın değil, sonsuz bir beyazlığın içine çekilmiştir adeta.

Bu durum karşısında yanında gelen oto hırsızları da bu hastalığa yakalanır ve kör olurlar. Beyaz körlük, salgın haline gelerek önce bir oto hırsızına, sonra bir göz doktoruna ve hızla başkalarına bulaşır. Körlük vakasına yakalanan bu adam kiminle iletişim kurmuşsa hepsi kör olmaya başlamıştır. Beyaz körlük diye adlandırılan bu hastalık salgın haline gelir.

Ülkede panik havası olur. Bulaşıcı bir hastalık haline gelen bu durum için çözümler aranır. Kör olanlar hükümet yetkilileri tarafından bir akıl hastanesinden karantinaya alınır.

Dışarı çıkışlar yasaklanmıştır. Karantina bölgesinde kimse dışarı çıkarılmamaktadır.  Ancak güvenlik güçleri körler ile temas etmekten çekindiği için içeride kontrolü sağlayamazlar.

Doktor ilk kör olanlardandır. O da eşiyle birlikte karantinaya alınmıştır. Fakat doktorun eşi görülmektedir. Eşini yalnız bırakmamak için o da eşiyle birlikte karantina bölgesindedir. Her an kör olacağı endişesiyle yaşar. Doktorun eşi görebildiğini herkesten gizler. İçeri iyice kalabalıklaşır ve artık işler çığırından çıkar. Bir grup kör, diğer körlere eziyet etmektedir. Doktorun eşi çetenin ele başını öldürür. Çete liderinin ölümü sonrası kaos tekrar ortaya çıkar. İsyan başlar. İsyan sırasında doktorun eşi binanın kapılarını açar ve karantinada bulunan insanları kurtarır. Doktorun eşi, birkaç kişi ile birlikte evine gidip eski yaşamını ve kuralları hatırlamaya başlar ve her şey eski haline döner. İlk kör olandan başlayarak herkes aniden kör olduğu gibi aniden görmeye başlar.

Romanın geçtiği ülke olsun, roman kahramanlarının isimleri olsun hiçbirinden bahsedilmez. Körlük romanı özellikle gerilim dozu yüksek olması, şiddet içermesi nedeniyle 18 yaş üzeri insanların okunması gereken bir eserdir.

Jose Saramago Körlük Blindness Filmi

Jose Saramago’nun Körlük Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Körlük

Kitabın Yazarı: Jose Saramago

Kitabın Türü: Roman, Gizem

Orijinal Adı: Ensaio sobre a cegueira

İlk Baskı Yılı: 1995

Uyarlamalar: 2008 yapımı Blindness (Körlük) filmi

3.95/5 (91)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.