Jose Saramago Görmek Kitap Yorumu

Nobel Edebiyat Ödülü Sahibi Portekizli Yazar Jose Saramago’nun Özgün Adı Ensaio Sobre A Lucidez Olan Görmek Romanın Yorumu, Hakkında Bilgiler.

Jose Saramago’nun Görmek Eserinin Yorumu:

Daha önce kitap hakkında bilgim olmadığı için, bu kitaptan önce, ‘’Körlük’’ okumak gerekiyormuş. Ben bilmeden okudum. Devam niteliğinde olmasa da, hikaye örgüsü birbiriyle ilintili. Size tavsiyem kitabı daha iyi anlamak için önce, ‘’Körlük’’ okumalısınız.

Saramago, kafasında ütopik bir ülke kurgular. Seçim yapılan bu ülkede, halkın yüzde 83’nün oy kullanmadığı anlaşılır. Bu ilginç durum çeşitli spekülasyonlara yol açar. Hükümet, yasa dışı bir gurubun bu olayı sabote ettiğini düşünür. Olağan üstü durum karşısında sıkıyönetim ilan eder.  Hükümet, gizemli durumu çözmek için harekete geçer. Gizlilik içinde soruşturma yapmak için, bir komiser görevlendirilir.

Saramago’nun taşlama türü olan hikayede, ‘’görmek’’ fiilini metafor yapmış. Kitabın yarısından sonrası polsiye tadında geçiyor.

Yazarın, kendine has spesifik anlatımı, zekice yapılmış esprileri, muhalif bir yazar olarak üstü örtülü eleştirilerine rastlarsınız.

Saramago’nun, diğer kitaplarına vakıf olanlar üslubunu bilir, benimde en sevdiğim… Hikayeyi anlatırken birden okurla konuşur gibi sohbet havasında sürdürmesi. Bu da yazarın, her halde uyku moduna geçen okuru uyandırma taktiği.

Tavsiyemdir. Sağlıcakla kalın.

Jose Saramago’nun Görmek Kitabının Künyesi:

Jose Saramago Görmek

Kitabın Adı: Görmek

Kitabın Yazarı: Jose Saramago

Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 324

Orijinal Adı: Ensaio sobre a Lucidez

İlk Baskı Yılı: 2004

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @yasam_pinari_

3.82/5 (91)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.