John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

Birbirine Zıt İki Karakterin Hikayesi; Fareler ve İnsanlar

Özgün İngilizce adı Of Mice and Men olan Fareler ve İnsanlar romanı John Steinbeck’in tarafından kaleme alınmıştır.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar romanı ilk kez 1937 yılında yayımlanmıştır. İlk yayımlanan eser 187 sayfadan oluşmaktadır.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar John Steinbeck’in dünya klasikleri arasında yer alan romanlarından Fareler ve İnsanlar bir dünya klasiği olmasına rağmen karakterlerinin saldırgan ve bayağı dili sebebiyle birçok kez sansürlenmiştir.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar romanından en güzel sözleri sitemizde Fareler ve İnsanlar-John Steinbeck sayfasından okuyabilirsiniz.

Fareler ve İnsanlar Romanı Sinemaya Uyarlandı.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar eseri aynı adla 1992 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar Romanının Konusu Nedir?

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar romanının konusunda; iki arkadaş olan George Milton ve Lennie Small’ın yaşadıkları trajik olaylar anlatılmaktadır.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar Romanının İsmi Nereden Gelir?

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar kitabının ismini İskoç şair Robert Burns’ün To a Mouse yani Bir Fareye isimli şiirinden esinlenerek koymuştur.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

George Milton, Lennie Small, Candy, Curley, Curley’nin Karısı, Slim, Clara Teyze

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar Kitabının Özeti:

George Milton ve Lennie Small çok samimi iki arkadaştır. George Milton zeki birisidir. Aksine Lennie Small ise akli dengesi pek yerinde olmayan bir tiptir. George Milton ufak tefek bir karakterdir. Lennie biraz saf tipli ve güçlü birisidir. Lennie’nin teyzesi olan Clara teyze öldükten sonra ortadan kalan Lennie’ye arkadaşı George Milton sahip çıkmıştır. George Milton daha zeki olduğundan arkadaşı Lennie’yi korur. İki arkadaş büyük bunalım sırasında, ekonomik kriz döneminde iş bulmak için çiftlik çiftlik dolaşmaktadır. Çabalarının sonucunda bir çiftlikte iş bulur iki arkadaş. Amaçları para biriktirip bir çiftlik sahibi olmaktır. Çiftlik sahibi olacak arazi alacaklar hayalleri budur iki samimi arkadaşın.

Lennie’nin yumuşak şeylere dokunması takıntısı vardır. Bir gün genç bir kadının elbisesine dokunması ile Lennie’nin tecavüze yeltendiği suçlaması ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

Bu durumdan kurtulmak için iki kafadar çiftlikten kaçarlar. Yeni buldukları çiftlikte pek hoş karşılanmaz çünkü çiftlik sahibinin oğlu olan Curley bu iki arkadaştan pek hoşlanmamıştır. Curley genç birisi ve kavgacı bir tiptir. Curley’nin karısı güzel bir bayandır.

Lennie bir gün fareyi severken öldürür. Daha sonra bir köpek yavrusunu severken öldürür. Yumuşak şeylere olan takıntısı yüzünden farkından olmadan kendini kaybeder.

Bir gün çiftlik sahibinin oğlu olan Curley’in güzel karısı Lennie’nin yanına gelir. Biraz sohbet ettikten sonra Lennie’nin yumuşak şeyleri okşamasını sevdiği bilen Curley’in karısı kendi saçının çok yumuşak olduğunu ve saçını okşayabileceğini söyler. Lennie, Curley’in güzel karısının saçını okşamaya başlar. john-steinbeck-fareler-ve-insanlar-ozetKadın korkmaya başlayınca Lennie panik olur. Kadın çığlık atmak isteyince Lennie daha çok korkar ve Lennie kadını öldürür.

Bu durum karşısında Lennie korkup çiftlikten kaçar. Çiftlik sahibinin oğlu olan Curley yanına adamları alarak Lennie’nin peşine düşer.

George Milton, Lennie’nin yakalanınca vahşice öldürüleceğini bildiği için çiftlik sahibinin oğlu olan Curley’den önce Lennie’yi bulmaya gider. George Milton, Lennie’yi bulur. George Milton, Lennie’ye hayallerindeki çiftliği anlatır. SakinleşenLennie’yi, George Milton kafasına sıkarak öldürür.

1.67/5 (6)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.