Jane Austen Gurur ve Önyargı Kitap Özeti

İngiliz Yazar Jane Austen‘in İkinci Kitabı Aşk ve Gurur Ya Da Türkçeye Çevrilen Diğer Adı İle Gurur ve Önyargı Dünya Çapında Birçok Farklı Dile Çevrilmiş Bir Klasik Haline Gelmiş Ünlü Bir Eseridir.

Ayrıca sitemizde Jane Austen’in İngilizce adı Pride And Prejudice olan Gurur ve Önyargı ya da diğer adı ile Aşk ve Gurur kitabının özetini Jane Austen Aşk ve Gurur Kitap Özeti sayfasında ve Jane Austen’in Aşk ve Gurur romanından alıntıları Aşk ve Gurur-Jane Austen sayfasında bulabilirsiniz.

En Çok Okunan Kadın Yazarlardan Jane Austen Gurur ve Önyargı Romanının Özeti:

Akıcı bir dille yazılmış klasik romanlardan biri olan Jane Austen Aşk ve Gurur kitabı oldukça fazla bir şekilde okunan romanlar arasında yer almaktadır…

Yedi kişilik bir aile olan Bennet ailesi Mr. Ve Mrs. Bennet kızlarının adları ise Lydia, Mary, Kitty, Elizabeth ve Jane Bennet’tir. Dar görüşlü ve oldukça havalı olmaya çalışan Mrs. Bennet kızlarını mutlaka bir zengin koca ile evlendirme derdindedir. Mr. Bennet ise Mrs. Bennet’e karşın daha akıllı ve düzgün bir kişiliğe sahiptir.

Kitty ve Lydia adlı kızları tam da anne Bennet’in istediği gibi kızlardır. Günlerini gün ederler ve zengin bir koca bulmak amacıyla her akşam balodan baloya koşarlar. Mary ise içine kapanık oldukça sakin bir kızdır. En büyük kız kardeşlerden biri olan Jane ise aralarında en güzel ve alçak gönüllü bir karaktere sahiptir. Ana karakter olan Elizabeth ise ablası kadar olmasa da güzeldir ve akıllı ne istediğiniz bilen bir kişiliğe sahiptir.

Her şey zengin bir adam olan Charles Bingley’in oturdukları evin yanına oturmasıyla gelişir. Mrs. Bennet bu adamla mutlaka tanışmalarını gerektiğini ve kızlarından birini kesinlikle beğeneceğini sürekli kocasına söyle ve baskı yapar. Zavallı adam bunu üzerine Charles Bingley’i kendi evlerine yemeğe davet eder.

Bingley için verilen bir baloda Bingley Jane’yi beğenir ve oldukça hoşuna gider. Fakat bu durum karşısında Jane’nin en yakın arkadaşı ve kız kardeşleri kıskançlık krizlerine girerler. Bingley ve Elizabeth birçok kez dans etmesine karşın Darcy ise Elizabeth sadece bir kere dans eder. Darcy bu durum üzerine yakın arkadaşlarına ”Hoş bir kız, ama beni cezbedecek kadar değil. Ayrıca başka erkeklerin reddettiği genç kızları eğlendirecek havamda değilim.” Bu sözler üzerine Elizabeth çok öfkelenir ve aralarındaki ilk sürtüşmeler bu şekilde başlar.

Balodan sonra Jane ’den çok etkilenen Bingley onu evine davet eder. Bu durumu fırsat bilen anne Mrs. Bennet kızını geri dönemeyeceği oldukça kötü ve yağışlı havada Jane’nin evine gönderir. Jane Austen Gurur ve onyargi ozetiBu olumsuz hava sonucunda oldukça kötü bir şekilde hastalanan Jane yataklara düşer ve oldukça kötü bir hastalık geçirir. Bingley oldukça büyük bir aşkla Jane’ye bu hastalık süresince oldukça büyük destek vermiştir. Fakat kardeşleri kıskançlıklarından dolayı oldukça samimiyetsiz ve ilgisiz bir şekilde hastalık süreci boyunca yardımda bulunmuştur.

Bu durum en büyük kardeşlerden biri olan Darcy’nin hoşuna gitme ve Bingley ile bu şekilde ikinci sürtüşmesi olur. Bu gurur sonunda aşka dönüşür ve hikayenin sonunda evlenirler.

3.52/5 (29)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.