Jack London Vahşetin Çağrısı Kitap Özeti

Jack London’ın Vahşetin Çağrısı Romanının Konusu, Özeti, Hakkında Bilgiler.

Vahşetin Çağrısı eseri; Klondike Altına Hücumu sonrası insanların altın bulma umudu ile göç etmesini anlatan Jack London’ın ünlü hikayesidir. Jack London, genç bir yazar iken altın aramak için Klondike bölgesine gitmiştir. Jack London, altın aramak için gittiği bu göçten altın bulamasa da kendiye iyi bir hikaye konusu bulmuştur.

Jack London, adını duyurmasını neden olan Vahşetin Çağrısı eserinin yayın hakkını 2.000 dolara satmıştır. Dondurucu soğukların hakim olduğu bu bölgenin zor hayat şartları altında insanların altın hırsı ile yola çıktıkları bu macera başından gelen olaylar çalınması sonrası hayatı değişen zorla kızak köpeği yapılan Buck adlı bir köpeğin bakış açısıyla anlatılmaktadır.

Vahşetin Çağrısı eserine konu olan Klondike Altına Hücumu olayı nedir kısaca bahsedelim.

Klondike Altına Hücumu, Yukon Altına Hücumu ya da Alaska Altına Hücumu Nedir?

Kanada’nın kuzeybatısında Yukon eyaletinin Atabask Kızılderililerinden Hanların topraklarındaki 1896 yılında Klondike bölgesinde altın bulunmuştur. Bu haber daha sonra Seattle ve San Francisco’ya ulaştı. Haberin yayılmasıyla 1896 ile 1899 yılları arasında yaklaşık 100.000 insan altın aramak için bu bölgeye gitti. Klondike Altına Hücumu, Yukon Altına Hücumu veya Alaska Altına; yaklaşık olarak 100.000 insanın altın aramak için göç ettiği altına hücum hareketidir.

Jack London’ın Vahşetin Çağrısı Eserinin Özeti

Vahşetin Çağrısı romanı Buck adındaki bir köpeği bakış açısından anlatılmaktadır. Hayvanların bakış açısından anlatılan bu roman kesinlikle okunması gereken bir eserdir.

Romanın merkezinde Buck adındaki bir köpek vardır. Buck adındaki bu köpek, emekli bir yargıçın evinde, rahat bir hayat sümektedir. Buck, bir gün kumar borcu olan bahçıvan yardımcısı Manuel tarafından çalınır. Buck, bahçıvan yardımcısı kumarbaz Manuel tarafından satılır. Buck, posta köpekleri Kanada hükümetinin posta hizmetlerini yürüten bir adama satılır. Buck daha sonra altın aramak i daha sonra kızak köpeği olarak eğitilir.

evcil ve sakin bir köpek olan Buck’un yaşadığı zorlu şartlar sonrası nasıl vahşi bir köpeğe dönüştüğü anlatılmaktadır.

mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayan Buck adlı bir köpeğin aniden değişen hayatı anlatıldığı bu eserin birçok sahnesinde acımasızlık ile şiddet içerir. Zorla kızak köpeği yaptıkları Buck’ın bu zorlu serüveni anlatılmaktadır.

Jack London’ın Vahşetin Çağrısı Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Vahşetin Çağrısı

Kitabın Yazarı: Jack London

Kitabın Türü: Roman, Macera

Orijinal Adı: The Call of the Wild

İlk Baskı Yılı: 1903

Uyarlamalar:

1908 The Call of the Wild

1923 The Call of the Wild

1972 The Call of the Wild

1975 The Great Adventure

4.14/5 (138)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.