İzlenmesi Gereken 100 Klasik Kara Film-Murat Temizer

Murat Temizer’in Kaleme Aldığı İzlenmesi Gereken 100 Klasik Kara Film Kitabı Raflarda Yerini Aldı.

Murat Temizer’in Kaleme Aldığı İzlenmesi Gereken 100 Klasik Kara Film kitabı hakkında bilgi vermeden önce kısaca Kara Film hakkında bilgi verelim.

Kara Film Nedir?

Hollywood suç filmlerini tanımlamak için kullanılan bir sinema terimi olan Kara film terimi ilk kez 1946 yılında Fransız eleştirmen Nino Frank tarafından Hollywood filmleri için kullanılmıştır.

Hollywood’un klasik kara film dönemi ise 1940’ların başından başlar ve 1950’lerin sonuna kadar uzanan bir dönemde az ışıklı, siyah beyaz çekilmiş kara filmlerdir.

Kara Film hakkında kısa bilgi verdikten sonra şimdi Kara Film ile ilgili yazılmış izlenmesi gereken 100 klasik kara filmin yer aldığı eserden bahsedelim.

Murat Temizer’in İzlenmesi Gereken 100 Klasik Kara Film kitabı Gece Kitaplığı etiketi ile çıktı.

Gece Kitaplığı tarafından yayımlanan Murat Temizer’in İzlenmesi Gereken 100 Klasik Kara Film kitabı 2017 yılının Mart ayında yayımlandı.

Gece Kitaplığı etiketi ile yayımlanan Murat Temizer’in İzlenmesi Gereken 100 Klasik Kara Film kitabı 278 sayfadan oluşmaktadır.

Murat Temizer’in İzlenmesi Gereken 100 Klasik Kara Film kitabından alıntılar:

Bazen bir filmi anlamak beraberinde bir dönemi de anlamak anlamına gelebilir. Bu bağlamda Karafilm sinema seyircisine anlattığı döneme dair önemli ipuçlarını vermektedir. 1940’lar ile birlikte insanlık tarihinin gördüğü en acımasız ve yıkıcı etkilere sahip olan ikinci dünya savaşı toplumsal, ekonomik ve psikolojik hasarlara neden olmuştur. Şiddetin ve karanlık günlerin egemen olduğu bu dönemde yaşam güvenilmez, belirsiz ve zorlu bir hale gelmiş ve bu durum insanların birbirleri ile olan ilişkisine de yansımıştır. İşte bu ruh halinin egemen olduğu bir atmosfer üzerinden biçimlenen Karafilmi anlamak aynı zamanda Karafilm örneğinin çekildiği dönemi de anlamak anlamına gelebilmektedir.

Bu kitap içerisinde yer alan KaraFilm örnekleri ile Sinema seyircisi ve okurlarına Karafilm’in tanıtılması ve anlaşılması yolunda rehberlik ederek sinema kültürümüzün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

3.38/5 (32)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.