İvo Andriç Drina Köprüsü Kitap Özeti

Avrupa’daki Köprü Mimarisinin En Güzel Örneklerinden Olan Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Veya Diğer Adı İle Drina Köprüsü Çevresindeki Yaşayan İnsanların Yaşadığı Hayat Üzerine Yazılmış Bir Eser.

Drina Köprüsü Kim Yapmıştır, Kim Tarafından Yaptırılmıştır?

Osmanlı köprü eserlerinden biri olan Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü ya da diğer ismi ile Drina Köprüsü Osmanlı sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Drina Köprüsü; Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Osmanlı Devleti’nin en ünlü mimarlarından Mimar Sinan’ın eseridir.

Drina Köprüsü Nerededir?

Mimari yapısı ile köprü mimarisine güzel bir örnek teşkil eden Drina Köprüsü, Bosna-Hersek’in doğusunda yer alan Vişegrad’dadır.

Drina Köprüsü Romanının Yazarı Kimdir?

Drina Köprüsü kitabının yazarı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Sırp-Hırvat kökenli Yugoslav yazar İvo Andriç ya da Ivo Andric’in eseridir.

Ivo Andric’in Drina Köprüsü eseri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesi arasında yer alan bir eserdir.

Ivo Andric’in Drina Köprüsü konusuna, Drina Nehri’nin, Drina Köprüsü’nün bulunduğu kasabanın coğrafi konumu anlatarak başlamaktadır. Drina Köprüsü hakkındaki efsaneleri, söylenenleri kitapta yer verir. Sonrasında Drina Köprüsü’nün yapılmadan önceki dönemdeki insanların yaşantısını anlatır.

İvo Andriç’in ünlü eseri Drina Köprüsü adlı roman 1945 yılında yayımlanmıştır.

İvo Andriç’in Drina Köprüsü kitabından en güzel alıntıları, sözleri sitemizde Drina Köprüsü-İvo Andriç sayfasından okuyabilirsiniz.

İvo Andriç’in özgün adı Na Drini Cuprija olan Drina Köprüsü eseri ile 1961 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

İvo Andriç’in Drina Köprüsü kitabının özeti:

Drina Köprüsü yapılmadan önce, Drina ve Rzav nehirleri birbirinden ayrı durumdaydı. İnsanlar arasında iletişim sağlanamıyordu. O dönemde, bu bölge Osmanlı’nın toprağıydı. Osmanlıdan gelen askerler küçük kasabadan Hıristiyan çocuklarını alıp İstanbul’a götürdüler. Yeteneklerine göre Müslüman olup devletin en önemli kademelerine getiriliyorlardı. Sokullu Mehmet Paşa da böyle götürülen çocuklardan biriydi. Ailesinden ayrıldığında, ailesi çok üzülmüştür. Aileler çocuklarının peşinden nehre kadar gelebiliyor, ancak köprü olmadığı için sonra geri dönüyorlardı.

Mehmet’in aklında yer eden bu durum, onun döneminde çözülecekti. Adamlarına emir verip köprüyü yaptırmak istedi. Köprünün yapımı uzun süre alsa da, çok zorlukla çekilse de sonunda Drina köprüsü tamamlandı. Artık herkes köprünün üstünde diğer taraftaki kişilerle buluşup görüşebiliyordu. Sokullu Mehmet Paşa, köprünün yanına bir de han yaptırdı. Halk bu handan istediği gibi bedava yararlanıyordu. ivo-andric-drina-koprusu-ozetBu kasaba da Hıristiyanlar ve Müslümanlar birlikte yaşıyorlardır. Ancak bu huzur ortamı, oranın Osmanlı’dan çıkmasıyla bozuldu. Drina artık Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun toprağıydı. Bu durum Müslümanları çok korkutuyordu.

Drina, gün geçtikçe yenileniyordu. İnsanların giyim tarzı ve konuşmaları da değişmiştir. Bu arada tüm Sırplar bağımsızlık istiyordu. Dört Balkan devleti de Osmanlı’ya savaş açmıştı. Herkes birbirine düşman olmak üzereydi. 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı başlamıştı. Herkes savaşa çağrılıyordu. Savaşta, Drina köprüsü bomba ile patlatıldı.

2.54/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.