Ivan Illich Okulsuz Toplum Kitap Özeti

Okuması Gereken Bir Eser; Okulsuz Toplum

Eğitimle ilgili Okulsuz Toplum eseri eğitimciler tarafından kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Okulsuz Toplum eseri Avusturyalı filozof ve toplum eleştirmeni Ivan Illich tarafından kaleme alınmıştır.

Ivan Illich’in Okulsuz Toplum eseri ilk kez 1971 yılında yayımlanmıştır. Ivan Illich, Okulsuz Toplum kitabı ile büyük bir ilgi çekmiştir. Ivan Illich’in Okulsuz Toplum eseri günümüz eğitim sistemin karşı çığır aşan bir eleştiriydi.

Okulsuz Toplum eseri Avusturyalı filozof ve toplum eleştirmeni Ivan Illich’in en çok satan, en çok okunan, en ünlü eseridir.

Ivan Illich’in Okulsuz Toplum eseri Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Haziran Seminer Döneminde, MEB tarafından öğretmenler adaylarına, öğretmenlere önerilen bir kitaptır. Ivan Illich’in Okulsuz Toplum eseri, MEB tarafından öğretmenler adaylarının, öğretmenlerin okuması gereken kitaplar listesinde yer alan bir eserdir.

Ivan Illich’in Okulsuz Toplum Eserinin Özeti

Ivan Illich eserinde; okullarda gerektiği gibi eğitim verilmediğini,okullarda verilen eğitimin değerini yitirdiğini, öğrencilere iyi bir eğitim sağlamadığı, tek tip bir insan modeli yetiştirdiği yönünde düşünceleri dile getirmektedir.

Ivan Illich’in devletin zorunlu eğitimine ağır eleştirileri vardır. Ivan Illich, Okulsuz Toplum eserinde okullarda verilen eğitimden,müfredattan dolayı öğrencilerin tek yönlü düşünmeyi öğrendiği, tek tip bir,farklı düşünmeyen bir model ortaya çıktığını anlatmaktadır.

Ivan Illich, eğitimin ideolojik yönden de incelemiş.Eğitimin kurumsallaşması ile ortaya çıkan sakıncalara değinmiştir. Yazar,eserinde okullarla ilgili sorunları anlatmıştır. Yazara göre günümüzdeki okullar eğitim açısından etkisizdir.

Ivan Illich’in Okulsuz Toplum Kitabının Künyesi

Ivan Illich Okulsuz Toplum Kitabının Özeti

Kitabın Adı: Okulsuz Toplum

Kitabın Yazarı: Ivan Illich

Kitabın Türü: Eğitim, İnceleme, Araştırma

Orijinal Adı: Deschooling Society

İlk Baskı Yılı: 1971

4.02/5 (98)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.