İslam Çupi Kimdir Sözleri

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Gazeteci, Spor Yazarı İslam Çupi’nin Hayatı, Sözleri.

İslam Çupi 1932 yılında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da doğdu. İslam Çupi, Arnavut kralı Ahmet Zogu’nun başyaveri Allaman Çupi ile Nadiye Çupi çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Arnavutluk Halk Cumhuriyeti lideri ve Arnavutluk Emek Partisi Genel Sekreteri olan Arnavut komünist siyasetçi Enver Halil Hoca’nın iktidara gelmesi ile 1940’lı yıllarda aile ile birlikte Türkiye’ye geldi.

İslam Çupi bir süre Galatasaray Lisesi’nde okudu. Fakat oradan Vefa Lisesi’ne geçti. Vefa Lisesi’ni 1951 yılında bitirdi.

İslam Çupi ünlü amatör takımı Çapa’da forma giydi. İslam Çupi’nin sol ayaklı futbol tekniği büyük bir hayranlık uyandırdı.

Gazetecilik hayatına başlayan İslam Çupi 1957 yılında Günlük Spor Gazetesi’nde muhabir olarak çalıştı. İslam Çupi birçok gazetede çalıştı. İslam Çupi’nin çalıştığı gazeteler arasında Son Havadis, Türkiye Spor, Yeni İstanbul, Akşam, Tercüman gibi ünlü gazeteler vardı.

1981 yılında Milliyet Gazetesi’nin spor müdürü olarak başladı. Pazarın Ertesi adlı köşe yazısında yazdı.

İslam Çupi birçok ödüle layık görüldü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği gibi birçok yerden ödül aldı.

İslam Çupi’nin 1995 yılında Hey Gidi İstanbul bir kitabı yayımlandı.

İslam Çupi 6 Şubat 2001 tarihinde ani kalp durması sonucu 69 yaşında iken öldü.

İslam Çupi’nin ölümünden sonra yazıları Futbolun Ölümü, Olaylar Sağ Bekin Lahana Dolmasını Yemesiyle Başladı ve Mağlubu Anlatmak adlı kitaplarda yayımlandı.

İslam Çupi’nin Kitapları:

Hey Gidi İstanbul

Olaylar Sağbekin Lahana Dolmasını Yemesiyle Başladı

Mağlubu Anlatmak

Futbolun Ölümü

İslam Çupi’nin hayatından kısaca bahsettikten sonra şimdi İslam Çupi’nin sözlerini paylaşalım.islam-cupi-resimli-sozleri

İslam Çupi’nin sözleri:

Fenerbahçe Cumhuriyeti ortalıkta yoksa; Türkiye yoktur, futbol yoktur, bolluk yoktur, insanlar yoktur. Canlılar güç nefes alır ve bu ülke kısa süre sonra yaşayan yer olmaktan çıkıp, mezarlık olur. Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, adı konamaz.

Şampiyon olmak mümkün, Fenerbahçe olmak imkansız.

2/5 (4)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.