İngiliz Casus-Michael Ondaatje

Aşkın, Savaşın, İhanetin, Entrikanın ve Maceranın Anlatıldığı Ödüllü Roman; İngiliz Casus

İngiliz Casus romanı Kanadalı şair ve romancı Michael Ondaatje’nin eseridir.  Michael Ondaatje’nin İngiliz Casus romanı 1992 yılında yayımlanmıştır.

İngiliz Casus romanı Kanadalı yazar Michael Ondaatje’ye 1992 Booker Ödülünü kazandırmıştır. Michael Ondaatje’ni Booker Ödüllü romanı İngiliz Casus yazarın en ünlü eseridir.

İngiliz Casus Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Michael Ondaatje’nin İngiliz Casus romanı 1996 yapımı özgün adı The English Patient olan İngiliz Hasta adı ile sinemaya uyarlanmıştır. Oscar Ödüllü İngiliz Hasta filmi kitaptan sinemaya uyarlanan filmleri sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film. İngiliz Hasta filmi izlediyseniz kesinlikle Michael Ondaatje’nin İngiliz Casus kitabını okumalısınız.

Yönetmenliğini Anthony Minghella’nın yaptığı İngiliz Hasta filminde Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas, Naveen Andrews, Colin Firth, Julian Wadham, Jürgen Prochnow, Kevin Whately gibi ünlü oyuncular yer aldı.

Can Yayınları etiketi ile yayımlanan Michael Ondaatje’nin İngiliz Casus romanının Türkçe çevirisini Ahu Antmen yapmıştır. Ahu Antmen tarafından Türkçe çevirisi yapılan Michael Ondaatje’nin İngiliz Casus kitabı 304 sayfadan oluşmaktadır.

Sri Lanka asıllı Kanadalı yazar Michael Ondaatje’ye İngiltere’de Booker Ödülü kazandıran İngiliz Casus, İkinci Dünya Savaşının sonlarında Toskana’da rastlantı sonucu yaşamları iç içe geçen dört insanın ilginç öykülerini anlatıyor. Her biri, savaşın vahşetinden kendi payına düşeni almış, acılarla yoğrulmuş dört insan: Geçirdiği uçak kazasında yanarak tanınmaz hale gelmiş, belleğini yitirmiş İngiliz Casus, kendini, kimliği belirsiz bu adamın bakımına adamış genç bir Kanadalı hemşire, savaş sırasında casusluk yaparken yakalanınca başparmaklarından olan eski bir İtalyan hırsız ve her an ölümle burun buruna yaşarken korkunun anlamını unutmuş bomba imhacısı bir Sih asker. Ve aralarında bir hayalet gibi gezinen, savaş yorgunu bu insanları uzak bir geçmişe taşıyan ve okuru da İngiliz Casusun gerçek kimliğine götüren bir kadın…

Romandaki her kahraman, sımsıkı tutunduğu geçmişini sayıklarken, okur da Toskana’nın büyülü atmosferinden, kızgın çöl güneşi altında yolculuklara, İngiltere’nin serin yeşilliğine, Kanada’nın soğuk dinginliğine, Hindistan’ın renkli keşmekeşine uzanıyor.

Yönetmenliğini Anthony Minghella’nın üstlendiği filmle beyazperdeye de aktarılan İngiliz Casus, iki dalda Altın Küre Ödülü, birkaç dalda Oscar aldı.

Michael Ondaatje’nin İngiliz Casus kitabından alıntılar:

Genç kadın, bahçede çalışırken birden doğrulup uzaklara bakıyor. Havada bir değişiklik olacağını seziyor. Aniden çıkan rüzgarın uğultusu duyuluyor; boylu servi ağaçları salınmaya başlıyor. Tepedeki eve doğru yürüyor, alçak bir duvarın üzerinden tırmanırken çıplak kollarında yağmurun ilk damlalarını hissediyor. Sundurmayı geçip çabucak eve giriyor.

Kimsin sen? Bilmiyorum. Durmadan soruyorsun. İngiliz olduğunu söylemiştin.

Kadın mum ışığında kitap okurken zaman zaman, eskiden bir savaş hastanesi olan ve neredeyse sona ermiş olan savaş kuzeye sıçrayınca birer birer başka bölgelere transfer olan hemşirelerle paylaştığı bu villanın koridoruna takılıyor gözü.

Yaşamının şu döneminde, hücresinden dışarıya açılan tek kapı kitapları.

3.89/5 (221)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.