İlber Ortaylı Sözleri

İlber Ortaylı’nın Unutulmaz Özlü Sözlerini Sizler İçin Derledik.

Türk tarih profesörü İlber Ortaylı’nın en güzel, özlü, anlamlı sözleri:

Yapar efendim. Kasaba zihniyeti bu. Kasaba zihniyeti bunu yapar. Orada tutunmak için yükselmek için her şeyi yapar. Bütün kasabalılar bunu yapmaz, ama bu tipiktir… Türk asıllı Alman milletvekili Cem Özdemir hakkında.

Oraya Türk asıllı milletvekilleri girdi diye oraya bir uzlaşı götürmüyoruz ki. Onlar havaya çalıyorlar. Yani o arkadaşlar, o havaya intibak ederek yani yamanarak geçiniyorlar. Bu bir entegrasyon değildir, bu bir yamanmadır.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yeri yok, almazlar. Zaten birliğe dahil olmamamız daha hayırlı olur. Artık 1970’lerin parlak Avrupa Birliği yok. Almanlar Holokost’u dünyaya yaymak istiyor, Yahudilere yapılanların her yerde olduğunu milletlere empoze ederek, durumu normalleştiriyor ve kendilerine suç ortağı arıyorlar. Bir Sicilya mafya sözü vardır; ”Herkes suçluysa, kimse suçlu değildir.” Almanlar tam anlamıyla bunu yapmaya çalışıyor.

Kaç tane milletvekilimiz var. Efendim seviniyoruz 3,5 milyon Türk’ün şu kadar milletvekili var diye. Kaç tane büyükelçileri var, Türk asıllı diye bakmıyoruz. Eyaletlerde ne kadar var onu saymıyoruz. Daha hazini ne kadar Türk profesör var, onu saymıyoruz.

Cahil olabilirsiniz yarı cahil olmaya hakkınız yok.

Cahillik hiç ayıplanacak bir şey değildir hatta cahil tutarlıdır kendi içinde. Kötü olan yarı cahillerdir.

Eğitim seviyesi arttıkça, bizim oylar azalıyor’ cümlesini kuran bir anlayıştan, ülkeyi aydınlık yarınlara taşımasını beklemek ahmaklıktır.

Herkese yüksek tahsile kadar eğitim verirsen olmaz. Dolayısıyla bu uyduruk üniversite, uyduruk lise eğitimiyle yarı cahil bir nesil yetiştiriliyor.

İslam âleminde Türkler için bir model yoktur; çünkü biz modern bir dünyada muasır bir medeniyeti hem benimsemek, hem de onunla kavga ederek tarihimizi ve kimliğimizi korumak zorunda olan bir milletiz.

İtalya kültürünü bilmeyenler, Avrupa kültürünü bilemez, tanıyamaz ve anlayamazlar.

Kafanı işletmek istiyorsan okuyacaksın.

Kanuni’yi sevmek için Atatürk’e düşman olmaya gerek yok.

Osmanlıca bilmeyen Tarihçiler İngilizce bilmekle övünüyor. Bre cahiller! Osmanlıca bilmeden Tarih olur mu?

Amerikalılar tarihi iyi yapıyorlar ama tarih yazan bir geçmişleri yok. Türkler de tarih yazdı ama film çeviremiyor. Hollywood endüstrimiz yok çünkü.

Atatürk devrinde tahılla beslenen; incir, üzüm satarak geçinen Türkiye, ufku ve vizyonu itibariyle bugünkünden çok daha ilerideydi.

Bir toplum, iyi tarih yazıyorsa rafine bir toplum olur.

Tarihte hiç bir ülke Gazze kadar küçük yüzölçümüyle bu kadar büyük bir trajedi ve acı yaşamış değildir.

Televizyona çıkıp konuşan yandaşlar cahil.

Toplumun geri kalmışı, insanlarını yeteneğine göre değerlendiremeyen toplum demektir.

150 tane müşaviri var, bir tanesi bir şey bilmiyor.

Karadenizli müteahhitler, Mısır uzmanı oldu.

Liyakata dayanan terfi sistemi tıpkı eski cemiyetteki gibi devam etmektedir ve dolayısıyla da bu toplumda tıpkı eski Osmanlı sistemi gibi sınıflaşma meydana gelmemektedir. Yani o anlamda bir sınıflaşma, sadece belirli sınıfların hâkim olduğu ordular ortaya çıkmamaktadır. Belirli zümreden insanların hâkim olduğu bürokrasiler ortaya çıkmamaktadır. Bu, Osmanlı ve Cumhuriyet Türkiye’si için ortak ve mümtaz bir özelliktir.

Okumadan yapılan siyaset tehlikelidir, belediyeciliğe benzemez. Teferruatın bilinmesi gerekir.

Türkiye’de yaşayıp ‘ben Türk değil, Kürt’üm’ diyebilir, ne var bunda. Şimdi o Kürt oldu diye ben mi Türklükten çıkacağım? Öyle bir şey olabilir mi? Ne kadar anlamsız bir çıkış bu ve bunu çıkartan da maalesef birkaç tane orijinal olmak isteyen münevverler. Coğrafya bilmiyorlar, hiçbir şey bilmiyorlar ve aslında kimliğini saklamak isteyen belki de rahatsız olan adamlar bunlar. Önce kendi kimliğine kendisi sahip çıksın o zaman zaten mesele kalmaz.

Böyle cahil sorular oluyor tabi.

Bugün müzede düğün yapılmasına izin veren görevli, yarın müzede çamaşır yıkar. Arkeoloji Müzesi’nde sünnet düğünü yapılması üzerine söylediği söz.

Söz konusu operaysa, hayatın tadını çıkarmak için Verdi’yi, Puccini’yi ve Mozart’ı tercih edenlerdenim.

Spikerler Türkçe konuşmayı bilmiyor.ilber Ortayli resimli cahil sozleri

Ruslar eğitimli, bilgin ve sanatçı bir halk ama büyük ressam ve romancıların torunları durgun. Akademinin icatları ve laboratuarlarda elde ettikleri bilgiler sanayiye dökülemiyor. Rus halkı bizim şark komşumuz olan İranlılar gibi kültürel mirasına ve bilincine sahip, edebiyatını seviyor ve biliyor. Türkiye’nin endüstriyel geçmişi ve zenginliği Rusya ile İran arasında bir yerde, girişimciliği hepsinin önünde; buna rağmen bu iki ülke okumuşlarının bilgi birikimine ve kültürel inceliğine sahip değiliz. Onun için de kasaba hatibi birisi bizde kitleleri etkiliyor ve rey alıyor.

Yavaş yavaş kendince kurtulurdu. İzmir bizim olmazdı. Onu söyleyeyim. Oraya gelirlerdi, yerleşirlerdi… Teke Tek Programında Fatih Altay’lının Atatürk Olmasaydı Türkiye’yi Birisi Kurtarır mıydı? Sorusu Üzerine.

3.5/5 (16)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.