İbn-i Sina Hekim Replikleri

İbn-i Sina: Hekim filmi; Amerikalı Yahudi yazar Noah Gordon’un The Physician adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.

Film çeşitli dillere The Physician, Der Medicus, El Medico veya Hekim ya da İbn-i Sina: Hekim adıyla çevrilmiştir.

İbn-i Sina: Hekim Filmiin Karakterleri ve Oyuncuları: Şah Ala Ad Daula karakterini Olivier Martinez, Rob Cole karakterini Tom Payne, Stellan Skarsgård ise Berber karakterinde, Rebecca karakterini ise Emma Rigby, Mirdin karakterini Michael Marcus, Rob Cole ‘nin gençliği ise Adam Thomas Wright ve İbn-i Sina karakterini ise Ben Kingsley canlandırmaktadır.

Filmin Konusu; Filmin isminde her ne kadar İbn-i Sina’nın hayatını anlatıyormuş gibi görünse de film İngiliz Rob Cole’nin başından geçen olayları anlatıyor. Rob Cole küçük yaşta tıp ilminin fazla gelişmediği 11. yüzyıl İngiltere’sinde yaşamaktadır ve annesini karın ağrısından dolayı kaybeder. İnsanlara para karşılığı sağlık hizmeti veren bir nevi doktor olarak nitelendirilen Berber’ler vardır. Rob Cole annesinin ölümü üzerine bir Berber’in yanına çırak olarak girer ve ülkeyi dolaşmaya başlar. İsfahan’da yaşayan büyük tıp âlimi İbn-i Sina’nın birçok hastalığı iyileştirdiği duyması üzerine onun öğrencisi olmak ve ondan tıp ilmini öğrenmek için yola çıkar. Film İngiliz Rob Cole’nin İbn-i Sina ile tanışmasını ve tanıştıktan sonra başından geçenleri anlatmaktadır.

Filmin Eleştirisi; Filmin sonuna doğru gelindiğinde sanki Rob Cole’nin İbn-i Sina’dan daha büyük bir tıp doktoru gibi gösterilmesi ve İbn-i Sina’nın filmin sonunda intihar ederek öldüğünü göstermesidir. Ayrıca Müslümanların kötü gösterilmesi ve Selçukluların barbar ve kana susayan bir toplum olarak gösterilmesi gerçekle bağdaşmamaktadır.

İbn-i Sina’nın filmde İsfahan’da intihar ettiği gösterilmektedir. Gerçek şudur ki İbn-i Sina intihar etmemiş ve İsfahan’da değil Hemedan’da ölmüştür. Nizamiye Medreseleri’ni kurup ilme önem veren bir topluluk olan Selçuklu Türklerinin filmde barbar ve uygarlık düşmanı olarak göstermesi tamamen mantık dışıdır.

İbn-i Sina: Hekim Filminin Replikleri:

Şah: Beni nasıl hatırlayacaksın İngiliz? Arkadaş mı yoksa zorba mı?
Rob Cole: Her ikisi de.

İbn-i Sina: Tanrı sana benzersiz armağan ve böyle yetenekler vermiş Rob Cole yaşlanana kadar yaşamak için şifa bilimine bunu borçlandın. Uzun yaşamak ve bir sürü insanı iyileştirmek senin görevindi. Ama çok düşüncesiz davrandın şimdi bunun için öleceksin.

Şah: Ölüm meleği beni yatakta sırıtan bir yaşlı adam gibi değil savaş alanındaki bir kral gibi bulacak.

İbn-i Sina: Burada öğrendiklerimizi dünyaya göster… Hekim Rob Cole.

Rob Cole: Veba zengin veya fakir olmanıza aldırmaz.

Şah: Babam şuna inanırdı; hisler ve duygular gerçek bir lider için değer taşımazdı.

Şah: Sadece Şah görüşmeyi sonlandırır.

3.33/5 (9)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.