Hz. Muhammed’in Hayatı-Martin Lings

Hz. Muhammed’in Hayatı Hayatını Anlatan İngilizce Adı Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources Kitabının Yazarı Kimdir, Martin Lings’in Hz. Muhammed’in Hayatı Kitabının Konusu, Martin Lings’in Hz. Muhammed’in Hayatı Kitabının Türkçe Çevirisini Kim Yapmıştır, Martin Lings’in Hz. Muhammed’in Hayatı Kitabı Kaç Sayfadır, Martin Lings’in Hz. Muhammed’in Hayatı Kitabının Hakkında.

İngiliz tasavvuf bilimcisi, yazar Martin Lings’in özgün adı Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources olan Hz. Muhammed’in Hayatı Türkiye’de İnsan Yayınları ve İz Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.

İnsan Yayınları tarafından yayımlanan ve Nazife Şişman tarafından Türkçe çevirisi yapılan Martin Lings’in Hz. Muhammed’in Hayatı kitabının bazı baskıları 376 bazı baskıları ise 488 sayfadır.

Nazife Şişman tarafından Türkçe çevirisini yapılan 2001 yılında İz Yayıncılık tarafından yayımlanan baskısı ise 494 sayfadır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in hayatını anlattığı Martin Lings’in kaleme aldığı Hz. Muhammed’in biyografi kitabı Hz. Muhammed’in Hayatı kitabının birinci baskısı 1983 yılında ikinci baskısı ise 1991 yılında yayımlanmıştır.

Müslüman olduktan sonra Ebubekir Siraceddin adını alan Martin Lings Muhammed’in Hayatı kitabı dünya çapında büyük bir ilgi görmüştür.

Şimdi Peygamberimizi anlama ve anlatmanın tam vaktidir. Onun mesajını anlamak ve çocuklarımıza anlatmak için ihtiyaç duyacağımız düzgün, rahat okunan güvenilir kaynaklardan biri de Martin Lings’in ‘’Hz. Muhammed’in Hayatı’’ adlı kitabıdır.

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) in hayatını konu alan kitaplar arasında dikkat çekici üslubuyla öne çıkan bu eser, Pakistan ve Mısır’da ödül almış, birçok dünya diline çevrilmiştir.

Batı tarihine ve İngiliz edebiyatına hakkıyla vakıf olan Martin Lings müslüman olduktan sonra Ebûbekir Siraceddin ismini aldı ve 1940’lı yıllardan itibaren 2005’te vefat edene kadar İslâm ve sufilik alanında kıymetli çalışmalarıyla tüm dünyada geniş bir okuyucu kitlesi kazandı. Onun üslubunda Peygamber hayatının son derece canlı bir şekilde dile getirildiğini görüyoruz.

Klasik kaynaklara vukufiyetiyle de öne çıkan yazar, bize sadece güçlü bir edebî eser sunmakla kalmıyor, İbn İshak ve İbn Hişam gibi eski müelliflerden faydalanarak muhteşem bir belgesel tarih ziyafetine davet ediyor hepimizi.

Son Peygamberi anlamak ve modern dünyanın bunalımlarına karşı panzehirle donanmak için bu kitabı okuyunuz.

Hz. Muhammed’in Hayatı çağdaş bir ‘’siret’’tir. Çağdaş Müslüman yazarın taşıması gereken sorumluluk bilinciyle kaleme alınan bu değerli eser, köklü bir araştırmanın ürünü olması yanı sıra, yazarının bir ‘’edib’’ oluşuyla kazandığı ayırıcı bir niteliğe sahiptir. Esere hakim olan üslup bir taraftan konusunun gerektirdiği yoğunluğu rahatça sürdürebilmektedir. Kitabın anlatım biçimiyle kazandığı bu edebi değer, Arapça ilk kaynakları esas almasıyla kazandığı ilmi değerle birleşince kendisini emsallerinden ayıran temel nitelik, iddialı bir tarzda ortaya çıkmaktadır.

İngiliz asıllı Müslüman yazar Martin Lings (Ebubekir Siraceddin) üç yılını verdiği bu değerli araştırmasıyla, “siyer” bilimiyle uğraşan ciddi çevrelerin haklı takdirlerine mazhar olmuş ve eseri ‘’SİRET ÖDÜLÜ’’ne layık görülmüştür.

Martin Lings’in Hz. Muhammed’in Hayatı kitabından alıntılar:

Yaratılış Kitabı (Tekvin) bize İbrahim’in çocuğu olmadığını, çocuk sahibi olmaktan ümit kestiğini ve Allah’ın çadırındaki İbrahim’e şöyle seslendiğini söyler. ‘’Şimdi göklere bak ve sayabilirsen gökteki yıldızları say.’’ İbrahim gözlerini yıldızlara çevirdi ve şöyle bir ses duydu. ‘’ Senin soyun da aynı şekilde çoğalacak.’’ (Tekvin 15:5)

Putperestler, putlarının Tanrı ile insan arasında aracılık yaptığını savunuyorlardı.

İbrahim’in soyundan gelen ve en güçlü Arap kavimlerinden biri de Kureyş idi.Hz Muhammedin Hayati Martin Lings

Bir yer asla orasını insanlar seçtiği için değil, fakat göklerde seçildiği için mukaddes olur.

Peygamber (s.a.v) birçok kez, yaptığı her dünyevi işte kişinin mükemmeli araması gerektiğini vurgulamıştır. Ali (r.a) Peygamberin bu konudaki tutumunun şu sözlerle özetlenebileceğini söylemiştir: ‘’Her zaman yaşayacakmış gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış.’’ Her zaman ayrılmaya hazır olmak, her zaman uhrevi olmaktır. Peygamber (s.a.v): ‘’ Bu dünyada bir garip veya bir yolcu gibi ol’’ demiştir.

4.03/5 (39)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.