Hüzün Hastalığı-Kemal Sayar

Hüzün Hastalığı Ne Demektir, Kemal Sayar’ın Hüzün Hastalığı Kitabını Oku, Kemal Sayar’ın Hüzün Hastalığı Kitabının Konusu.

Prof. Dr. Kemal Sayar, Hüzün Hastalığı ismi ile çıkardığı son kitabında, psikiyatri biliminin ezberlenmiş kurallarını yerle bir ediyor.

Kemal Sayar’ın Hüzün Hastalığı kitabından alıntılar, sözler:

Hayatın tıbbileştirildiği bir çağda yaşıyoruz. İnsanla ilgili olan her şey bir el çabukluğuyla tıbbın hükümranlık alanına sokuluveriyor. Bu şekilde hayat, yaşanması gereken bir şey olmaktan çıkarılıp tedavi edilmesi gereken bir şeye dönüştürülüyor” diyor Kemal Sayar. “İnsanın Ruh Dünyası’nın da bu süreçten nasibini aldığını belirtiyor ve ‘hüzün’ karşısındaki modern duruşu bunun bir örneği olarak irdeliyor. Oysa hüzün, ne bir ‘hastalık’ ter, ne de bizatihi bir ‘hastalık belirtisi.’ Bilakis, “Hüzün, bizi iç dünyamızın daha önce keşfetmediğimiz ayrıntılarıyla buluşturabilir. Onu bir misafir gibi kabul etmek gerekir.

Mesleğim gereği binlerce insanı dinledim, her dinleyişimde olmasa bile, sıklıkta heyecan duydum.

Türkiye’deki medya yılgınlığı üzerine okuyacağınız yazılarda, olup biteni anlama gayreti bulacaksınız. Ama TV dünyasında olup bitenler herkes gibi benim de başımı döndürdü ve bu vertîgoya karşı koymak için tutunacak bir dal, ayaklarımı basacağım bir zemin arıyorum.huzun hastaligi kemal sayar

Kemal Sayar, psikiyatri denilince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden. Ama aynı zamanda, psikiyatrinin hâkim paradigmalarına eleştirel bir gözle bakabilmeyi de başaran bir isim. Ve bir şair. ‘Hüzün Hastalığı’, Kemal Sayar’ın ilk deneme kitabı. Kitapta yer alan denemeler, onun mesleki birikimini göstermekle kalmıyor; Kemal Sayar’ın hayata dair okumalarının psikiyatrinin hududunu aşan boyutu, dahası hayata bir şair duyarlılığıyla bakabilmenin getirdiği incelik ve derinlik bu denemelerde kendini açıkça belli ediyor.

2.5/5 (2)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.