Hüseyin Rahmi Gürpınar Şıpsevdi Kitap Özeti

Yanlış Batılılaşmayı Konu Edinen Bir Eser.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Şıpsevdi romanında körü körüne batılılaşmayı kabullenme konu olarak anlatılmaktadır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Şıpsevdi romanının asıl adı Alafranga’dır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Şıpsevdi romanı ilk kez 1911 yılında yayımlanmıştır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Şıpsevdi Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Meftun Bey

Mahir

Madam Mc Ferlan

Edibe Hanım

Kasım Efendi

Lebibe Hanım

Rabia Hanım

Vesile Hanım

Şeküre Hanım

Raci

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Şıpsevdi Eserinin Özeti.

Meftun Bey okumak için Fransa’ya gitmiştir. Fransa’nın başkenti Paris’te yıllarca kalır. Meftun Bey, Eğitim ve öğretim amacı ile gittiği Fransa’dan eğitim görmeden gelir. Meftun Bey, alafrangayı seven bir tiptir. Meftun Bey, Fransa’dan döndükten sonra babasından kalan İstanbul’daki köşkünde alafranga bir hayat sürmeyi başlar.

Kasım Efendi çok zengin biridir. Kasım Efendi ayrıca cimri ve alaturka biridir. Kasım Efendi ise Meftun Bey’in komşusudur.

Meftun Bey, hayalini kurduğu zengin hayatı yaşamak için Kasım Efendi’nin kızı Edibe Hanım ile evlenmek ister. Edibe Hanım doğu kültürünü benimseyen biridir.

Kendini zengin göstermek için piyangodan büyük ikramiye çıktığı yalanını ortaya atar. Kasım Efendi başlık parası alır ve kızının Meftun Bey ile evlenmesini izin verir.

Kasım Efendi’nin oğlu Mahir’de Meftun Bey’in kız kardeşi olan Lebibe’yi sevmektedir. Meftun Bey’in kız kardeşi Lebibe Hanım ile Mahir evlenir.

Kasım Efendi çok cimri biri olduğundan kızının ve oğlunun bakımını Meftun Bey’e bırakmıştır. Meftun Bey bu durum karşısında oldukça borçlanır.

Meftun Bey, Kasım Efendi`nin parasını ele geçirmek ister. Meftun Bey, Mahir’i kandırarak babasının senetlerini ve mührünü ister. Mahir ilk başlarda bunu kabul etmez. Meftun Bey, Mahir’i ikna etmek için alafranga eğlencelere götürür. Mahir, Mösyö Mc Ferlan`ın karısı Madam Mc Ferlan’a tutulmaya başlamıştır. Bu durumu öğrenen Meftun Bey, Madam Mc Ferlan ile anlaşma yapar. Madam Mc Ferlan, Mahir’den babasının mülk senetlerini almasını ister.  Mahir, babasının mülk senetlerini alır. Bu durumu öğrenen Mahir’in babası Kasım Efendi, Mahir’i evlatlıktan reddeder.

Mahir daha sonra Meftun Bey ile Madam Mc Ferlan arasındaki anlaşmayı öğrenir. Kendini kullanıldığını öğrenince intihar eder. Meftun Bey zengin bir hayat sürme ihtirası yüzünden koca bir aileyi dağıtmış ve mahvetmiştir.

Meftun bey ise bu yaşanan olayların sonrasında Paris’e gider.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Şıpsevdi Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Şıpsevdi

Kitabın Yazarı: Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1911

Henüz Oylama Yapılmadı.

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.