Hüseyin Rahmi Gürpınar Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Kitap Özeti

Günlük Yaşamı Konu Alan, Mizahi Yönü Olan Edebiyatımızın Ünlü Hikayelerinden; Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç romanı günlük hayatını konu alan bir eserdir.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Romanının Yazarı Kimdir?

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç kitabının yazarı Türk edebiyatının ünlü yazarlarından gazeteci, roman yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eseridir.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç romanı 1912 yılında yayımlanmıştır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç romanı 1910 yılının İstanbul’unda geçen olayda Halley Kuyruklu Yıldızı’nın 5 Mayıs 1910 tarihinde dünyaya çarpacağı söylentisi hakkında yazılmış bir eserdir.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç kitabı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer almış bir eserdir.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç kitabının özeti:

Batı hayranı İrfan Galip, okuduğu ve kendini derinden etkilemeyi başaran kitaplardaki yaşayışı, düşünce tarzını yaşadığı çevre ve tanıdığı insanlar üzerinde de uygulamaya çalışmakta ama ne yazık ki bu girişiminde pek fazla başarılı olamamaktadır. Babasından kalan yüklü miktardaki miras ile çok fazla çalışma gereksinimi duymayan İrfan Galip, Aksaray’da ikamet etmektedir.

Aksaray ve civarındaki illerde yaşamakta olan insanların cehaletinden dem vuran ve sürekli bu konu üzerinden yakınan İrfan Galip, Türk kızlarını da beğenmez ve sürekli bir aşağılama eğilimi içerisindedir. Bu yüzden de hiçbir şekilde evliliğe sıcak bakmaz ve bir Türk kızıyla izdivaca yanaşmaz, kendi dengi; seviyeli, kültürlü, güzel ve asil bir kız olmadığını savunarak bu konuda ailesinin uygulamış olduğu baskıyı dile getirir. Ama içten içe de hiçbir zaman evlenmeyeceğini düşünerek kahrolur ve böylesi bir kızın olabilme ihtimalini sürekli kafasından geçirir. İrfan Galip’in hayatı böyle rutin bir şekilde devam ederken, bir gün gazetelerde bir haber ortaya çıkar ve Halley Kuyruklu Yıldızı’nın Dünya’ya çarpacağı ortaya atılır, tabi ki bu haber dilden dile dolaşmakta ve halk pek bir anlam verememektedir. kuyruklu-yildiz-altinda-bir-izdivac-ozetİrfan Galip, kendini başarılı, görgülü, her şeyin bilincinde olan bir insan olarak gördüğü için bu konuda yaşadığı çevredeki insanları bilgilendirmek ister, bu konuyu kendine bir görev bilir.

Mahallede yaşayan tüm kadınları toplayarak onlara bir konuşma yapar, kadınlar endişeli ve bir o kadar da korku dolu gözlerle İrfan Galip’in ağzından çıkan sözleri takip eder. Ama İrfan Galip’in amacı kadınların korkularını hafifletmek değil, onların cehaletiyle alay etmek ve gülmektir. Fakat hesapta olmayan bir şey olur ve o toplantı esnasında ömür boyu yaşayacağı mutluluğun tarifini, evleneceği kızı bulur ve Halley Kuyruklu Yıldızı’nın Dünya’dan geçtiği gece izdivaçları yapılır.

2.31/5 (13)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

0 1 2 3 4 5

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.